Lepiej zapomnieć kąpielówek niż apteczki. Lekarka radzi, jakie leki zabrać na wakacje
Kiedy pakujemy się na wakacje, pamiętamy przede wszystkim o strojach kąpielowych, kremie z filtrem, ewentualnie porządnych butach. Leki? Kto by o tym myślał w takim momencie! A właściwie skompletowana apteczka to bardzo ważna sprawa.
Co się może przydać? Pewnie coś na oparzenia słoneczne, ewentualnie jakieś plastry i woda utleniona lub spray z oktenidyną, szczególnie gdy jedziemy z dziećmi. Kiedy maluch stłucze kolano, lepiej mieć coś w zanadrzu.
Apteczka na wakacje? O tym nie można zapominać
Apteczka na wakacje to ważny element bagażu. Bywa, że w zamieszaniu związanym z pakowaniem, zapominamy o niej, a to niedobrze. Wypadki chodzą po ludziach, jak mówią, i nigdy nie wiadomo, kiedy nagle będziemy potrzebowali syropu przeciwgorączkowego dla dziecka, tabletki przeciwbólowej, czy czegoś na niestrawność.
Na urlopie, może na kempingu, może gdzieś z dala od większej miejscowości, lub w obcym kraju, nie zawsze jest możliwość szybko i sprawnie podjechać do apteki. Trzeba więc być przygotowanym na różne wypadki. Jak spakować apteczkę? Co na pewno powinno się w niej znaleźć? To warto sobie przemyśleć.
Co wziąć ze sobą na wakacje? Wybór lekarza pediatry
Temat wakacyjnej apteczki poruszyła na swoim profilu na Instagramie @pediatranazdrowie czyli Monika Działowska. Poleca:
- w razie urazów coś do dezynfekcji, np. Octenisept lub Microdacin i plasterki, lub jakieś opatrunki, stripy do zamykania ran, o ile umiemy ich używać,
- w razie biegunki, wymiotów, doustne płyny nawadniające i probiotyk,
- jeśli chodzi o leki przeciwbiegunkowe, to często dużo lepsze są lokalne, na tamtejsze patogeny, a nie leki przywiezione z innych krajów,
- w razie ugryzień lek przeciwhistaminowy w żelu i najlepiej też w kroplach lub tabletkach,
- kremy z filtrem UV,
- kremy po opalaniu,
- preparaty przeciwko kleszczom i komarom, pęseta do usuwania kleszczy,
- inhalator, aspirator do nosa, sól fizjologiczna – jeśli dziecko tego potrzebuje.
Pediatra wspomina także o lekach używanych na stałe i takich, które lekarz może przepisać nam awaryjnie – np., jeśli wiemy, że u dziecka często występują infekcje dróg moczowych, albo przebyło wstrząs anafilaktyczny.
Co jeszcze spakować na wyjazd? Jakie leki mogą się przydać?
Lepiej, by to wszystko się nie przydało, ale, przezorny zawsze ubezpieczony, jak mówią. Dlatego, kiedy wyjeżdżasz na wakacje, zapakuj jedną dodatkową kosmetyczkę różnymi lekami i preparatami, by mieć je pod ręką na wszelki wypadek. To mogą być także:
- plastry wodoodporne, takie, z którymi można wejść do wody,
- węgiel na wypadek kłopotów z układem pokarmowym,
- krople żołądkowe, jw.,
- Espumisan, Esputicon – krople lub kapsułki z symetykonem na wzdęcia,
- termometr,
- No-Spa na ból brzucha,
- tabletki i/lub syrop przeciwalergiczny – jeśli masz własne, zapisane przez lekarza, to je zabierz, jeśli nie, to może się przydać np. Zyrtec, dostępny bez recepty,
- krem lub pianka na oparzenia słoneczne, np. z pantenolem,
- tabletki na ból gardła, spray na ból gardła, np. ze srebrem,
- żel na afty, etc.
Zobacz także:
12 lipca rodzice dostaną podwójne przelewy z 800+. Oni mogą zacierać ręce
Już dziś złóż wniosek o 300+. Wiemy, kiedy pieniądze wpłyną na konta