Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Ból gardła latem nie tylko od lodów. Przyczyna może być zupełnie inna
Marta Uler
Marta Uler 16.06.2024 07:26

Ból gardła latem nie tylko od lodów. Przyczyna może być zupełnie inna

dziecko
Fot. Pixabay/StockSnap

Ból gardła bywa przejmujący. Czasem jest tak silny, że trudno cokolwiek przełknąć. Taki stan zwykle ma podłoże wirusowe lub bakteryjne, ale zdarza się, że przyczyna jest inna. 

Alergia to nie tylko kichanie i cieknący katar. Objawiać się może na wiele sposobów. Jednym z nich jest właśnie ból gardła, zwłaszcza ten, który trwa przez dłuższy czas i na który nie pomagają standardowe leki, jakie przyjmuje się zwykle w takim przypadku.

Ból gardła może mieć różne przyczyny

Ból gardła to często pierwszy objaw infekcji wirusowej. Kiedy się przeziębiamy lub kiedy dopada nas grypa, właśnie tak to się zwykle zaczyna. Coś szczypie, drapie, pojawiają się trudności z przełykaniem i w końcu – ból. Może on mieć różne natężenie, czasem jest tak silny, że uniemożliwia jedzenie, a nawet picie. Najbardziej cierpią w tym momencie dzieci, ponieważ nie rozumieją, co się z nimi dzieje.

Również infekcje bakteryjne prowadzą do bólu. Angina lub szkarlatyna objawiają się intensywnie zaczerwienionym gardłem, białym nalotem na migdałkach, malinowym językiem oraz ostrym bólem. Po podaniu antybiotyku – bo właśnie w ten sposób leczy się infekcje o podłożu bakteryjnym – ból szybko ustępuje. Ból gardła związany zarówno z wirusami, jak i bakteriami, łagodzi się podobnie.

W zmniejszeniu natężenia bólu pomagają przeróżne płukanki, które można kupić w aptece, pastylki do ssania, np. z chlorheksydyną, czy mentolem, napary ziołowe, np. z szałwii, a dzieciom można podawać lizaki na ból gardła. Wszystkie te sposoby powinny pomóc w ciągu kilku dni. Jeśli jednak mija tydzień, potem kolejny i jeszcze kolejny, a gardło wciąż boli, prawdopodobnie chodzi o alergiczny ból gardła.

Fot. Freepik

Alergiczny ból gardła – przyczyny

Alergiczny ból gardła to reakcja układu immunologicznego na różne substancje, które nazywamy alergenami. Mogą go wywoływać np.:

 • pyłki roślin,
 • kurz domowy,
 • różne zanieczyszczenia, substancje drażniące,
 • pleśnie,
 • sierść zwierząt,
 • dym z papierosów,
 • wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła – podczas kataru alergicznego taka sytuacja ma miejsce nader często.

Alergiczny ból gardła – dodatkowe objawy

Ból gardła spowodowany alergią zwykle (ale nie zawsze) połączony jest z jeszcze innymi, dodatkowymi objawami. Na pierwszym miejscu można tu wymienić wspomniany wcześniej katar alergiczny, ale także:

 • zapchany nos,
 • kichanie,
 • łzawienie i swędzenie oczu,
 • trudności z przełykaniem, suchość w ustach,
 • świąd gardła i napady kaszlu,
 • pokasływanie,
 • trudności w przełykaniu,
 • uczucie zalegania pokarmu w przełyku.

Ból gardła w alergii – jak leczyć

Standardowe leki, jakie nawet bez recepty można kupić na ból gardła, w przypadku bólu alergicznego mogą niestety nie pomóc. Tu stosuje się leki przeciwhistaminowe, które w składzie mają takie substancje, jak cetyryzyna, loratadyna, feksofenadyna, leki wziewne, jak mometazon, czy flutykazon i inne przeciwzapalne leki na alergiczne zapalenie gardła, które jednak przepisać może tylko lekarz.

Jeśli zmagasz się z bólem gardła, który nie daje ci spokoju przez dłuższy czas, powinieneś zgłosić się do specjalisty. Alergolog może zlecić testy alergiczne, z których dowiesz się, co konkretnie cię uczula. 

Zobacz także:

Otwarta buzia to nie wszystko. Trzeci migdał u dziecka może zwiastować kłopoty 

Dlaczego dziecko kaszle w nocy? To nie musi być infekcja

Mama pięcioraczków poleca niezawodny sposób na ból krtani. Czym jest "malowanie gardła"?

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?