Leworęczne dzieci są wyjątkowe, ale trzeba im pomóc. Poradnik dla rodzica
Leworęczni muszą żyć w świecie, który urządzili praworęczni, bo ci ostatni są w zdecydowanej większości. Ale to leworęczni biją na głowę praworęcznych pod względem niektórych zdolności. Dlatego jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko może być leworęczne lub takie dziecko już w domu masz, warto wiedzieć, jak je wspierać.
– Gdy podaję Ani coś do jedzenia, wyciąga lewą rączkę, ale mój smartfon trzyma w obu dłoniach – mówi mama trzylatki, która podejrzewa, że jej córka może być leworęczna. I trochę się martwi, że dziecku będzie trudniej w życiu.
Leworęczni są wyjątkowi
Mama Ani nie wie, czy powinna coś zrobić, jakoś wspierać dziecko, aby dobrze się rozwijało. Sama jest praworęczna, ale miała leworęczną koleżankę w szkole, która zawsze dostawała gorsze stopnie za brzydkie pismo. Dlatego chce, by jej córka nie miała takich problemów.
Na tym etapie trudno jeszcze przesądzać, czy Ania rzeczywiście jest leworęczna. A nawet jeśli jest, nie trzeba się martwić. Leworęczni ludzie są wyjątkowi i na pewno sobie w życiu poradzą. Warto tylko trochę im pomóc.
Leworęczność jest cechą, która w pewnym stopniu wpływa na życie i rozwój osób nią dotkniętych. Nie jest to jednak choroba, ani wada! To po prostu inny sposób lateralizacji mózgu. Leworęczni ludzie są tak samo zdrowi jak praworęczni.
Co więcej – badania wskazują, że osoby z dominującą lewą ręką często wykazują umiejętności w dziedzinach artystycznych, bywają np. świetnymi muzykami czy architektami. Wykazują również talent matematyczny.
fot. Canva
Skąd się bierze leworęczność?
Wśród przyczyn leworęczności wymienia się czynniki genetyczne, bo leworęczność jest często przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jeśli oboje rodzice są leworęczni, ich dziecko ma niemal 50 proc. szans na bycie leworęcznym. Jeśli tylko jeden z rodziców jest leworęczny, szanse na leworęczność dziecka wynoszą mniej niż 20 proc.
Leworęczność jest również związana z niektórymi genami, ale nie ma jednego genu, który odpowiadałby za leworęczność. Niektóre badania sugerują, że leworęczność może być spowodowana przez czynniki środowiskowe, takie jak narażenie na pewne substancje chemiczne podczas ciąży lub porodu.
Leworęczność pojawia się bardzo wcześnie
Pewność, czy dziecko jest leworęczne, zyskujemy pod koniec wieku przedszkolnego. Ale naukowcy zauważyli dominację jednej ręki już podczas życia płodowego. Gdy u 10 tygodniowych płodów obserwowano pojedyncze ruchy ramion, około 90 procent dzieci poruszało prawą rączką, a tylko 10 procent lewą.
Ta preferencja nie zmieniała się również w 36. Tygodniu ciąży. Taka sama proporcja w kwestii prawo- i leworęczności występuje również w świecie dorosłych. Małe dzieci mogą jednak sprawnie posługiwać się obiema rączkami, jednego dnia robią coś lewą, drugiego prawą, dlatego nie widać dobrze u nich leworęczności.
fot. Canva
Leworęcznych nie wolno zmuszać do posługiwania się prawą ręką
Kiedyś osoby leworęczne próbowano uczyć pisania prawą ręką. Potocznie nazywano to „przestawianiem na prawą rękę”. I owszem, w wielu przypadkach leworęczni nauczyli się sprawnie pisać prawą ręką, ale np. gdy sięgali po nóż w kuchni, aby obrać ziemniaki, instynktownie wybierali lewą rękę.
Takie przestawianie miało swoją cenę. Niektóre osoby leworęczne, zmuszane do posługiwania się prawą ręką, nabawiły się zaburzeń związanych z orientacją w przestrzeni, np. łatwo gubią się w mieście.
Leworęczne dzieci trzeba wspierać
Świat jest przystosowany do praworęcznych, dlatego warto zadbać, aby leworęczne dziecko dobrze się w nim odnalazło. Bez problemu znajdziesz ołówki i długopisy przystosowane dla dzieci leworęcznych lub specjalne nakładki na zwykłe materiały plastyczne. Są nawet nożyczki dla leworęcznych.
W szkole możesz poprosić, by dziecko mogło siedzieć tak, aby lewa ręka miała dużo przestrzeni do wygodnego pisania. Jeśli kupujesz dziecku zeszyt, wybieraj taki, które daje się płasko rozłożyć, grube grzbiety utrudniają pisanie lewą ręką (problemem bywają też segregatory z dużymi kółkami po środku).
Zadbaj, by dziecko miało sprawne rączki. Zachęcaj je od początku do zabaw plastycznych, do lepienia, nawlekania, malowania, klejenia itp. To pomoże w nauce pisania, która dla leworęcznych może być trudniejsza – pamiętaj, że oni muszą pchać długopis, a nie ciągnąć po kartce, tak jak robią to praworęczni. Z tego powodu ich pismo może nie być aż tak staranne.
Zobacz też:
Mamo, na którą nogę? Banalny sposób na nauczenie dziecka zakładania butów
Zapomniane pasożyty wracają do przedszkoli i szkół. Nie biorą się z brudu, a ze wstydu
Kalendarz na rok szkolny 2023/2024. Niestety, wiele świąt wypada w sobotę