Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Masz taki pieprzyk? Nie zwlekaj, natychmiast zgłoś się do lekarza
Marta Uler
Marta Uler 12.11.2023 14:44

Masz taki pieprzyk? Nie zwlekaj, natychmiast zgłoś się do lekarza

Pieprzyki na skórze
Fot. Shutterstock

Wszyscy mamy znamiona na ciele. Tak zwane pieprzyki mogą być większe, mniejsze, płaskie lub wypukłe. Większość jest niegroźna, ale zdarzają się takie, których jak najszybciej trzeba się pozbyć.

Jeżeli nigdy nie pokazywałaś lekarzowi swoich pieprzyków, czas to zmienić. Niektóre wyglądają niepozornie, a mogą się okazać bardzo niebezpieczne. Tak jak np. znamię błękitne.

Pieprzyki są zwykle czymś naturalnym

Znamiona barwnikowe, czy inaczej melanocytowe, potocznie nazywamy pieprzykami. Melanina to pigment, który nadaje kolor skórze, włosom i oczom, więc pieprzyki mogą mieć różne kolory, w tym brązowy, czarny, niebieski, czerwony, różowy lub... skórny. Ponadto występują w różnych kształtach i rozmiarach.

Pieprzyki umiejscawiają się na twarzy, ramionach, plecach, brzuchu i nogach – wszędzie. Ma je każdy, albo prawie każdy. Z niektórymi już się rodzimy, inne powstają we wczesnym dzieciństwie, ale wiele przybywa nam w trakcie całego życia. Chociaż większość z nich jest całkowicie nieszkodliwa, istnieją również takie, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. 

Jeżeli masz na skórze pieprzyk, który "nie podoba ci się”, warto skonsultować się z lekarzem – np. dermatologiem lub chirurgiem onkologiem. Ale tak naprawdę, od czasu do czasu, specjalista powinien przejrzeć całe nasze ciało, ponieważ pieprzyków, po pierwsze – przybywa, a po drugie – mogą one zmienić z czasem swój charakter.

NodularMelanoma.jpg

Fot. Praca własna, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Jak odróżnić groźne pieprzyki od łagodnych?

Specjalista, z pomocą specjalnego mikroskopu czy lupy zakładanej podobnie jak okular na oko, dokładnie ogląda całe ciało. Co ważne, jest w stanie nie tylko z bliska przyjrzeć się naszym znamionom, ale obejrzy także te, które mamy np. za uszami, na plecach, czy pośladkach, czyli wszędzie tam, gdzie sami nie nie damy rady. Ogromna większość pieprzyków to znamiona łagodne. Wyróżniają je:

  • symetryczny kształt – co oznacza, że można je podzielić na dwie równe części (mniej więcej są to kropki lub kropeczki, nie "jaja”),
  • jednolity kolor,
  • mały rozmiar – pieprzyki o średnicy mniejszej niż 6 mm, są zwykle łagodne, ale nie jest to warunek,
  • regularne, gładkie brzegi.

Niestety, nie wszystkie pieprzyki są łagodne. Niektóre mogą być związane z ryzykiem wystąpienia raka skóry. Poniższe cechy mogą sugerować, że pieprzyk jest groźny:

  • nieregularny kształt – "falbankowy” brzeg pieprzyka powinien nas zaalarmować,
  • niejednolity kolor, różne odcienie w obrębie jednej zmiany,
  • duży rozmiar – średnica większa niż 6 mm,
  • krwawienie lub owrzodzenie – jeśli pieprzyk podkrwawia lub coś się z niego sączy, nigdy nie zwlekaj z wizytą u lekarza!, 
  • szybki wzrost lub nagłe pojawienie się pieprzyka – to także jest niepokojące.

Oglądaj się, badaj, chodź do lekarza

Istnieją bardzo groźne nowotwory skóry, takie jak np. rak kolczystokomórkowy, który w swojej początkowej fazie wcale nie wygląda groźnie. Przypomina raczej włókniaka, tak zwane “dzikie ciałko”. Tylko trochę podkrwawia. Albo rak podstawnokomórkowy, który naprawdę wygląda ”zwyczajnie”. Albo czerniak. Albo znamię błękitne. 

Wszystkie te nowotwory dopiero z czasem zaczynają zagrażać naszemu zdrowiu czy wręcz życiu. A można temu zapobiec w bardzo prosty sposób, odpowiednio wcześnie je usuwając. Ale, żeby zdążyć, trzeba się po prostu badać.

Dr Kamila Stachura, dermatolożka, mówi w poradnikzdrowie.pl: "Próbuję w moich pacjentach zaszczepić przekonanie, że profilaktyka to najlepsza inwestycja, także w przypadku zapobiegania groźnemu etapowi nowotworów skóry. Wcześnie wykryty czerniak jest wyleczalny w 100 proc. Ważne jest jednak szybkie i prawidłowe rozpoznanie nowotworu”.

"Zdecydowana większość zmian nowotworowych powstaje w obrębie skóry uprzednio niezmienionej – dlatego pojawienie się nowych, często odmiennie wyglądających od pozostałych zmian, ognisk powinno skłonić nas do wizyty u lekarza”, mówi specjalistka. 

Profilaktyka to podstawa

Robimy sobie kontrolną morfologię, cytologię, badamy piersi, przeglądamy zęby. Ale o skórze rzadko kto myśli. Chociaż raz na kilka lat naprawdę warto zgłosić się do specjalisty, by przyjrzał się uważnie naszym znamionom. Ale tak naprawdę powinniśmy badać się pod tym kątem częściej. Zwłaszcza dotyczy to osób, z tak zwanych grup ryzyka.

Osoby z jasną skórą, dużą ilością pieprzyków lub historią rodzinną nowotworów skóry powinny być bardziej skłonne do regularnych badań dermatologicznych. W innych przypadkach raz na rok może być wystarczające, ale zawsze warto konsultować się z lekarzem, aby dostosować harmonogram kontroli do własnych potrzeb i ryzyka.

Zobacz także:

Każda kobieta ma ten pieprzyk na nadgarstku! Zdjęcia podbijają sieć

Bezpłatny pakiet badań dla kobiet po 40. Koniecznie z niego skorzystaj!

Białe plamy na skórze u dziecka