Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Przed ciążą odwiedź... dentystę. Dziecko wyciąga więcej niż urodę
Marta Uler
Marta Uler 08.11.2023 08:50

Przed ciążą odwiedź... dentystę. Dziecko wyciąga więcej niż urodę

Badanie dentystyczne przed ciążą
Fot. Pexels/Andrea Piacquadio

Kobieta, która planuje dziecko, powinna się dobrze do tego przygotować. Ciąża, choć jest stanem jak najbardziej naturalnym, stanowi jednocześnie duże wyzwanie dla organizmu. Dlatego warto wcześniej podjąć pewne kroki, które sprawią, że ten czas będzie bardziej znośny.

Przed zajściem w ciążę należy wykonać szereg badań, by upewnić się co do stanu naszego zdrowia, ale także zadbać o zdrową dietę, porządnie się wysypiać i oczywiście zacząć przyjmować kwas foliowy. To taka podstawa. Bardzo ważną, choć mniej oczywistą, kwestią jest zadbanie o stan naszego uzębienia. 

Zbadaj zęby przed ciążą – to bardzo ważne

Zdrowie jamy ustnej odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o kondycję całego naszego organizmu. To, co pierwsze nam się tu nasuwa, to komfort psychiczny. Stan uzębienia wpływa przecież na samoocenę człowieka i jego codzienne funkcjonowanie. Oczywiście zdrowie fizyczne również skorelowane jest z zębami. Na przykład, stany zapalne w okolicy zębów, przy dziąsłach, mogą doprowadzić do rozwoju wielu chorób, takich jak:

 • kłębuszkowe zapalenie nerek,
 • zapalenie wsierdzia,
 • zapalenie nerwu wzrokowego lub rogówki,
 • schorzenia stawów,
 • wszelkie alergie,
 • choroby skórne,
 • nadciśnienie, 
 • cukrzyca, problemy z kręgosłupem. 

W trosce o własne zdrowie należy więc szczególnie skrupulatnie dbać o same zęby – tym bardziej przed planowanym macierzyństwem. Ciąża jest dużym wyzwaniem dla organizmu, dlatego powinnyśmy się do niej jak najlepiej przygotować. 

Na początku ciąży dziąsła stają miękkie i bardziej delikatne oraz ukrwione. Łatwiej ulegają uszkodzeniom, a to może doprowadzić do poważnych problemów. Kiedy np. ząb się odsłoni, staje się bardzo podatny na próchnicę.

Czym może skończyć się zaniedbanie jamy ustnej w ciąży?

Niewłaściwa higiena i nieleczenie chorych zębów może doprowadzić do groźnych powikłań w ciąży, choćby takich jak przedwczesny poród i tym samym – niska masa urodzeniowa dziecka. Ponadto paciorkowce odpowiedzialne za próchnicę i stany zapalne osłabiają nie tylko serce czy nerki, ale również pochwę. Mogą wywołać zapalenie przydatków, niedrożność jajowodów, a także bezpłodność. A podczas porodu może się nimi zarazić dziecko.

Kolejna istotna kwestia jest taka, że sama ciąża może osłabiać zęby, więc lepiej zadbać o nie wcześniej, by były po prostu odporniejsze w tym czasie. Chodzi o to, że:

 • wiele kobiet wymiotuje na początku ciąży. Kwas solny, który dostaje się wówczas do jamy ustnej, uszkadza szkliwo i powoduje nieodwracalne zmiany. Tak osłabione zęby są jeszcze bardziej narażone na próchnicę. 
  UWAGA! Jeśli wymiotujesz w ciąży, nie myj natychmiast zębów, bo wetrzesz w nie kwas solny. To nieprzyjemne, ale lepiej wypłucz tylko usta ciepłą wodą, a po szczoteczkę sięgnij dopiero za kilkanaście minut.
 • podczas ciąży w wyniku innej pracy hormonów naczynia krwionośne się rozszerzają, a ich ścianki robią się kruche. Dziąsła często krwawią i są wrażliwe na wszelkie urazy (to może być ciążowe zapalenie dziąseł). Jeśli higiena w tym momencie szwankuje, może dojść do zapalenia.
 • ciążowe zachcianki to często słodycze. Cukier uszkadza zęby i znowu – stają się one bardziej podatne na próchnicę

Jak dbać o zęby w ciąży?

Podczas ciąży należy dbać o zęby tak samo, jak zawsze, choć może nieco bardziej skrupulatnie. I bardziej delikatnie. Oto kilka wskazówek:

 • Myj zęby regularnie niezależnie od okoliczności, codzienne mycie zębów, minimum rano i wieczorem, jest niezbędne. Wybierz pastę do zębów zawierającą fluor i miękką szczoteczkę (soft), aby uniknąć uszkodzeń szkliwa. Myj zęby powoli, ruchem wymiatającym od korzenia do wierzchołka zęba, ale nie krócej niż 2 minuty.
 • Używaj nici dentystycznych – szczoteczka nie radzi sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Spomiędzy zębów możesz wyczyścić je za pomocą nici dentystycznych, specjalnych wyciorków lub irygatora.
 • Odwiedzaj dentystę zrób to przed planowaną ciążą i w razie potrzeby wykonaj wszelkie konieczne zabiegi, takie jak leczenie próchnicy czy usuwanie kamienia nazębnego. W trakcie ciąży idź do stomatologa jeszcze przynajmniej raz (a najlepiej dwa razy) – by się upewnić, czy wszystko jest w porządku
 • Zdrowo się odżywiaj – ogranicz spożycie cukrów i słodyczy, które mogą zwiększyć ryzyko próchnicy. Jedz dużo warzyw i owoców, bo one dostarczają niezbędnych składników odżywczych dla zdrowych zębów. Pamiętaj także o tłustym nabiale bogatym w wapń.
 • Rzuć papierosy i alkohol – są szkodliwe zarówno jamie ustnej, jak i ogólnemu zdrowiu, o zdrowie dziecka nie wspominając. 

Czy można chodzić do dentysty w ciąży?

Ten popularny mit, że w ciąży nie chodzi się do dentysty, wziął się z przekonania, że kobiecie ciężarnej może zaszkodzić znieczulenie stomatologiczne. Oczywiście tak nie jest! Dzisiaj dentyści mają do dyspozycji nowoczesne środki, między innymi specjalny rodzaj znieczulenia, który nie wpływa na pojawienie się skurczów macicy. Jeśli natomiast zajdzie potrzeba podania antybiotyku, stosuje się te z grupy penicylin i cefalosporyn, które nie są groźne dla płodu. 

Dużo bardziej toksyczny dla dziecka jest strach, który przeżywa jego mama lub ból, z którym musi się zmagać, niż wizyta u stomatologa. Lepiej jednak nie musieć podejmować żadnego leczenia dentystycznego w czasie ciąży. Zadbajmy więc o zęby wcześniej. Jeśli można czemuś zapobiec, róbmy to. 

Czytaj także:

Test Oreo - na czym polega? Każdy rodzic powinien go zrobić swojemu dziecku

Kobieta przez ciążę straciła wszystkie zęby. Znamy smutne szczegóły

Paracetamol a ciąża. Najnowsze ustalenia naukowców mogą niepokoić