Każda kobieta ma ten pieprzyk na nadgarstku! Zdjęcia podbijają sieć
Czy to żart? W sieci krąży mnóstwo zdjęć, na których kobiety pokazują swoje odkrycie. Znajduje się powyżej przegubu ręki. Te znaki często wyglądają jak kopie, które ktoś specjalnie umieścił właśnie w tym miejscu.
Jak się okazuje, to wcale nie jest zbieg okoliczności, ani czarna magia. Zagadkowe pieprzyki na nadgarstkach mają swoje wyjaśnienie – i to bardzo logiczne.
Pieprzyki na nadgarstkach
Pieprzyk to potoczna nazwa znamienia barwnikowego, pigmentowa plamka na skórze. Zawiera skupiska melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny, nadającej kolor skórze. Pieprzyki są zwykle brunatne lub czarne, ale mogą występować w różnych kształtach i rozmiarach, na całym ciele, w tym na twarzy, ramionach, plecach, nogach, nadgarstkach i innych częściach ciała. Zazwyczaj są niegroźne.
W sieci można znaleźć mnóstwo zdjęć i postów publikowanych w mediach społecznościowych, na których kobiety dzielą się swoim odkryciem. Właściwie każda na nadgarstku pieprzyk. Niektóre wyglądają po prostu identycznie i są umieszczone w dokładnie tym samym miejscu. Co to może znaczyć?
Mnóstwo kobiet ma pieprzyk na nadgarstku
Użytkowniczka @aarynwhitley na Twitterze opublikowała jakiś czas temu post, w którym dzieli się z internautami swoim odkryciem. Pod spodem dziesiątki innych kobiet zamieściły zdjęcia swoich rąk z pieprzykiem w niemal identycznym miejscu. O co tu chodzi? – zastanawiają się.
Jedna z pań, napisała: “Mam to, odkąd pamiętam. Myślę, że to coś wyjątkowego. Wszystkie jesteśmy połączone”.
Sprawa brzmi bardzo magicznie oraz niepokojąco. Czy to zjawisko można wyjaśnić w jakiś logiczny sposób? Okazuje się, że – na szczęście – tak.
Słońce gra tu dużą rolę
Tworzenie się pieprzyków jest związane z różnymi czynnikami, m.in. z predyspozycjami genetycznymi, ale często jest po prostu zjawiskiem losowym. Przeciętny człowiek ma na swojej skórze co najmniej kilkanaście różnej wielkości pieprzyków, a często o wiele więcej. Z wiekiem w dodatku tych znamion przybywa. Nie ma sensu dopatrywać się też żadnych prawidłowości, jeśli chodzi o miejsce powstawania pieprzyków.
Istotnym czynnikiem, który wpływa na pojawianie się pieprzyków, jest z pewnością ekspozycja na promieniowanie UV, czyli narażenie na słońce. Skórę na dłoniach i nadgarstkach wciąż przecież wystawiamy na słońce (np. twarz często pokryta jest make-upem), co może zwiększać ryzyko powstawania pieprzyków w tych miejscach oraz wzrostu już istniejących.
Pieprzyki warto obserwować
Pamiętajmy, że choć pieprzyki same w sobie nie są zazwyczaj groźne, mogą czasem wymagać konsultacji lekarza. Na pewno warto je obserwować. Jeśli zauważymy jakieś zmiany w ich wyglądzie, kształcie, kolorze lub rozmiarze, powinniśmy zgłosić się do dermatologa lub chirurga. Czasem nawet niepozornie wyglądający pieprzyk może wymagać interwencji, może bowiem zagrażać rakiem skóry.
Jeśli masz obawy dotyczące pieprzyków lub zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany na swojej skórze, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. Dokładnie cię zbada, obejrzy znamiona specjalnym mikroskopem i zadecyduje, które lepiej usunąć.
Często usuwa się nie tylko te potencjalnie niebezpieczne pieprzyki, ale także te, które znajdują się w newralgicznym miejscu i ciągle narażone są na podrażnienia – jak np. w linii biustonosza, na stopach, na ramionach. Ale o tym powinien zadecydować lekarz.
Zobacz więcej:
Nazywają je myszką lub pocałunkiem anioła. A to znamię może być niebezpieczne
Każdej jesieni miałam ten sam problem z suchą skórą. Znalazłam niezawodny sposób
Nazywano go chłopcem-pandą. Jak dziś wygląda chłopiec, którego ciało w 80 % pokrywały znamiona?