Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Myślą, że są wyjątkowi, ale w życiu kompletnie sobie nie radzą. Oto pokolenie płatków śniegu
Beata Łajca
Beata Łajca 20.01.2024 12:15

Myślą, że są wyjątkowi, ale w życiu kompletnie sobie nie radzą. Oto pokolenie płatków śniegu

pokolenie płatków śniegu
Fot. Pexels/Cottonbro studio

Urodzeni w latach 90. lub tuż po 2000 roku. Ich nadopiekuńczy rodzice wpoili im, że są wyjątkowi. Teraz gdy wkroczyli w dorosłość, kompletnie sobie nie radzą. Ani ze sobą, ani w kontaktach z innymi ludźmi.

Oto pokolenie płatków śniegu. Charakteryzuje ich wiele cech, które w dorosłym życiu zdecydowanie nie pomagają. Śnieżynki są ofiarami rodziców-helikopterów. Ukształtowały ich także media społecznościowe.

Pokolenie płatków śniegu

Pokolenie płatków śniegu swoją piękną nazwę wzięło z popularnego w latach 90. filmu  „Fight club". To w nim pada słynny cytat:  "Nie jesteś wyjątkowy. Nie jesteś pięknym i unikalnym płatkiem śniegu". 

Każdy z płatków śniegu ma bowiem niepowtarzalny kształt. A jego kruchość i delikatność świetnie odzwierciedla cechy wspomnianego pokolenia.

Śnieżynki, bo tak też się ich nazywa, to ludzie, którzy urodzili się w latach 90. lub tuż po 2000 roku. W wiek dorosłości weszli więc tuż po roku 2010. Psychologowie są zgodni, że określenie trafnie ocenia ich osobowość. Są przede wszystkim przekonani o swojej wyjątkowości, co mogą zawdzięczać swoim rodzicom. 

Beata (72).jpg
fot. Freepik

Wyjątkowi, delikatni, niezaradni

Pokolenie płatków śniegu to indywidualiści. Nie są jednak samodzielni, co wydaje się z tym kłócić. Nie potrafią przyjmować krytyki, nawet tej konstruktywnej. Zazwyczaj nie radzą sobie w grupie. Ich życiem kierują emocje, nad którymi nie potrafią panować. W sytuacjach konfliktowych najczęściej widzą siebie w roli ofiary.

Tacy ludzie mają problem, chociażby ze znalezieniem pracy. A gdy zaczynają pracować, przeraża ich ilość obowiązków i odpowiedzialność. Nie potrafią stawiać czoła nawet zwykłym problemom, które dotykają większość z nas. Poza tym nawet najmniejsze trudności to dla nich prawdziwy koniec świata. Ale to nie ich wina. Są tylko ofiarami ich nadopiekuńczych rodziców.

Nieporadne dzieci rodziców-helikopterów

O tym, kim są ci rodzice, pisaliśmy już na naszym portalu. Strach o dziecko, który zdominował całe ich wychowanie, spowodował, że wyręczali je we wszystkim. Kiedy dziecko rodziców-helikopterów dorasta, nadal oczekuje, że ktoś się nim zaopiekuje, powie, co robić, albo zrobi to za nich.

Śnieżynki świetnie czują się w świecie wirtualnym. Dorastali już w czasach powszechnego dostępu do Internetu i mediów społecznościowych. Dobrze sobie radzą w środowisku internetowym i szybko opanowują wszelkie nowinki techniczne. Poza tym wyróżniają się troską o ekologię oraz zaangażowaniem w sprawy społeczne.
 

Zobacz także:

Wycierają noski, kroją kotlecik. Współcześni rodzice wychowują życiowe niedorajdy

Migdałowe matki to niebezpieczny trend. To, co robią zagraża zdrowiu i życiu dziecka

Którą stroną wieszasz papier w toalecie? Nie uwierzysz, jak wiele o tobie mówi ten szczegół