Na męża wybierz wysokiego faceta. Da ci to, czego nie dostaniesz od żadnego innego
Rozglądając się wokół siebie, zauważycie bez trudu, że większość par z waszego otoczenia różni się od siebie wzrostem. W znacznej większości przypadków mężczyzna jest wyższy od partnerki. Nie ma tu mowy o przypadku. Naukowcy wprost podają przyczynę takiego stanu.
Od wieków wysoki mężczyzna postrzegany jest jako zdrowy i silny. Społecznie, ewolucyjnie i kulturowo ten model jest silnie zakorzeniony w naszym społeczeństwie. Przywykliśmy, że taka jest norma. Ale co ciekawe, wysokich mężczyzn wybieramy... nie tylko z przyzwyczajenia.
1. Wysoki partner poszukiwany od zaraz
Zaglądając do portali randkowych, możemy szybko zauważyć, że wzrost partnera jest istotny zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. To jedna z pierwszych cech, jaką opisują poszukujący miłości w internecie. Na ulicy też kobiety częściej oglądają się za wysokimi mężczyznami. A ci, wolą partnerki znacznie od siebie niższe.
"Modele ewolucyjne lub biologiczne mówiłyby, że wzrost jest powiązany ze zdrowiem i siłą partnera lub że - w ujęciu socjologicznym - jest on odpowiednikiem mocy i zdolności do zapewnienia sobie pożywienia" - wyjaśnia Avigail Lev, założycielka i dyrektor Bay Area CBT Center w San Francisco.
Upraszczając: od początku ludzkości wysoki mężczyzna kojarzył się z siłą i sprawnością . Mógł więc skuteczniej polować, zabezpieczał więc wyżywienie rodziny. W razie potrzeby mógł też skuteczniej obronić partnerkę i potomstwo. Dziś wciąż wysoki mężczyzna kojarzy nam się z silnym ramieniem. Przy nim kobieta może być krucha i delikatna.
2. Filigranowa kobieta podkreśla siłę partnera
Wysocy mężczyźni często poszukują partnerek znacznie niższych od siebie . Naukowcy również nie mają wątpliwości, dlaczego tak się dzieje. Ten kontrast jest doskonałym tłem, by podkreślić męskie cechy. Drobna partnerka kojarzy się panom z kobiecą delikatnością. Przy niej wydają się jeszcze więksi , więc społeczeństwo postrzega ich, jako dominujących.
Co ciekawe, za zamkniętymi drzwiami, panom często wystarczają pozory delikatności. "Bywają mężczyźni preferujący układ, w którym są dominowani przez niską, ale zadziorną i szczerą kobietę" - zauważa Nicole Moore, certyfikowana terapeutka z Kalifornii. Dominacja w związku jest cechą społecznie przypisywaną mężczyznom, nic więc dziwnego, że panowie, świadomie lub nie, lubię, kiedy są postrzegani, jako głowa rodziny.
Obrońca stada nie musi wtedy nikomu tłumaczyć, kto wiedzie prym w związku, na pierwszy rzut oka widać, że to on. Choć dziś często jest to obustronna decyzja. Jeszcze w połowie poprzedniego wieku mężczyźni wybierali kobiety na podstawie wyglądu, one były często zdane na swatki. Dziś kiedy kobiety są bardziej niezależne, to one stawiają warunki i przykładają większą wagę do wyglądu partnera.
3. Troska o potomstwo zapisana w genach
Wyższy mężczyzna postrzegany jako zdrowy i silny, takie też ma dać potomstwo. A w naszych genach zapisane jest, że mamy wydać jak najzdrowsze potomstwo na świat, bo to zwiększa szanse na przetrwanie gatunku. Poza tym, jak przyjdzie co do czego - silny ojciec obroni dzieci . Nawet jeśli nie podejmujemy tych decyzji na poziomie świadomym - one zapadają.
Dodatkowo wysoki mężczyzna kojarzy się też z silnym charakterem, spokojem . Jest jak skała. Stabilny emocjonalnie partner to gwarancja spokoju i wsparcia przy wychowaniu dzieci. Przekaże dzieciom nie tylko cechy uwarunkowane genetycznie, ale też wychowa je ze spokojem.
Niższy mężczyzna może przelewać na dzieci swoje kompleksy . Chcieć zaznaczyć swoją dominację na innych płaszczyznach. Potencjalnie jest więc bardziej zestresowany i przelewa swoje frustracje na bliskich. Kobiety nie chcą, żeby w ich domu toczyła się ciągła walka, więc wybierają mężczyzn, którzy swojej siły udowadniać nie muszą.
4. Plusy ze związku z wysokim mężczyzną
Kobiety nieśmiało przyznają, że wyżsi panowie zapewniają mocniejsze doznania seksualne . Wiele kobiet lubi być noszonych na rękach, a kiedy zakładają buty na wysokim obcasie - lubią wciąż być niższe od męża. Wysoki, wysportowany mężczyzna wydaje im się po prostu atrakcyjniejszy. A to ma dla pań coraz większe znaczenie.
Warto jednak zaznaczyć, że choć wzrost jest dla nas bardzo ważny, wciąż ponad niego stawiamy inne cechy. Głównie charakter, który... nie jest zależny od wzrostu. Najczęstsze cechy, które kobiety wskazują jako istotne przy wyborze partnera to: zaradność, poczucie humoru , czułość, pracowitość, partnerstwo w obowiązkach domowych, chęć wychowania wspólnie potomstwa.
Wzrost jednak pozostaje na szczycie cech wyglądu, które się dla nas liczą. Jednak warto wspomnieć, że za Tomem Cruisem czy Alem Pacino panie szalały nie ze względu na wzrost . Pierwszy z nich ma 170 cm, drugi 167 cm. Ale, czy kiedykolwiek przeszkadzało to ich fankom?
Zobacz także:
Rząd ci zapłaci, jeśli weźmiesz ślub. Mowa nawet o kilku tysiącach złotych
Idealnie się dobrali. Najlepsi rodzice według znaków zodiaku
Kto to jest pociot? A kim babka po mieczu? Oto zapomniane nazwy członków rodziny