Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Nawet 1500 lub 1900 zł miesięcznie dla rodziców małych dzieci. Jakie warunki trzeba spełnić?
Beata Łajca
Beata Łajca 21.06.2024 06:15

Nawet 1500 lub 1900 zł miesięcznie dla rodziców małych dzieci. Jakie warunki trzeba spełnić?

ojciec z synem
fot. Pixabay/collardemilie

Rodzice małych dzieci dostaną nawet 1500 zł miesięcznie. Wszystko za sprawą podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o programie Aktywny rodzic. Nie chodzi jednak o sławne już babciowe. 

To świadczenie Aktywnie w żłobku, które zastąpi funkcjonujące od lat żłobkowe. Rodzice nie mogą jednak narzekać, nowe świadczenie będzie miało dużo wyższy limit. Mało tego. Rząd zadbał o to, żeby ceny za pobyt w placówkach dla najmłodszych nie wzrosły, ze względu na wyższe dofinansowanie. Wnioski o nowe świadczenie będzie można składać od 1 października 2024 roku.

Aktywnie w żłobku – ile wynosi

Świadczenie Aktywnie w żłobku ma dwa limity. Podstawowy z nich wynosi 1500 zł miesięcznie. Dla dzieci z niepełnosprawnością kwota jest wyższa – to 1900 zł. To dużo więcej niż wynosiło dotychczasowe żłobkowe, które miało limit zaledwie 400 zł.

Aktywnie w żłobku nie będzie jednak przekraczać realnych kosztów, jakie ponoszą rodzice. Aby zapobiegać sztucznemu podnoszeniu cen, rząd wprowadził maksymalne opłaty w placówkach dziecięcych, w wysokości 2200 zł miesięcznie, w pierwszym etapie obowiązywania ustawy.

chłopcy
fot. Pixabay/amyelizabethquinn

Aktywnie w żłobku – kto może skorzystać

Chociaż świadczenie zastępuje funkcjonujące do tej pory żłobkowe, aby z niego skorzystać, wcale nie trzeba posyłać dziecka do żłobka. Równie dobrze może uczęszczać do klubu dziecięcego, albo korzystać z usług dziennego opiekuna. 

Uprawnieni do skorzystania ze świadczenia będą wszyscy rodzice dzieci do lat 3. W ustawie nie ma mowy o kryterium dochodowym. Wiadomo jednak, że na jedno dziecko można pobierać tylko jedno świadczenie z programu Aktywny rodzic.

Aktywnie w żłobku a babciowe

Nie da się pobierać jednocześnie Aktywnie w żłobku i babciowego. To drugie świadczenie, czyli Rodzic aktywny w pracy, kierowane jest do podobnej grupy odbiorców, ale tutaj nie będą sprawdzane koszty, jakie rodzice ponoszą w związku z opieką nad dzieckiem.

Babciowe to świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesięcy. Warunek jest taki, że obydwoje muszą pracować, a jedno z nich powinno wrócić do pracy po urlopie rodzicielskim. Pracując, muszą uzyskiwać razem przynajmniej minimalne wynagrodzenie i odprowadzać należne składki.

Aktywny rodzic – które świadczenie wybrać

Aktywny rodzic wprowadza także świadczenie Aktywnie w domu – czyli 500 zł na dziecko, które nie uczęszcza do żadnej placówki, a jego rodzic nie pracuje. To dużo mniejsza kwota, wiadomo więc, że nie wielu rodziców skorzysta z tej opcji.

Co więc wybrać, babciowe czy Aktywnie w żłobku? Jeżeli koszty żłobka są mniejsze niż 1500 zł, bardziej opłaci się Aktywny rodzic w pracy. Ale jeżeli rodzice nie spełniają warunków związanych z zatrudnieniem, powinni zdecydować się na Aktywnie w żłobku. 

Zobacz także:

Dodatkowe 1500 zł dla rodziców jeszcze w tym roku. Niedługo rusza nabór wniosków

Wypłaty 800+ w lipcu opóźnione. Niektórzy nie dostaną pieniędzy przed urlopem

Wielu nie wie o tej dopłacie. Dodatkowe 1200 rocznie dla rodziców. Już można składać wnioski

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?
Policja w warszawskiej podstawówce. Pijana dyrektorka prowadziła lekcję
Pijana nauczycielka w szkole
Pijana nauczycielka w szkole
Skandal w Szkole Podstawowej nr 313 na warszawskim Ursynowie! Zaniepokojeni rodzice wezwali policję. I słusznie, bo, tak jak przypuszczali, nauczycielka prowadząca lekcję informatyki była pod wpływem alkoholu.Do zdarzenia doszło 6 czerwca. Zgłoszenia na policję dokonał anonimowy rodzic, którego zaniepokoiło zachowanie nauczycielki. Kobieta jest dyrektorką tej szkoły. W momencie kontroli policji prowadziła zajęcia w klasach 1-3. 
Czytaj dalej
To było gorsze niż najgorsza obelga. Wielu zna to zachowanie ojców wobec córek
stare zdjęcie ojciec
stare zdjęcie ojciec
Starałaś się, jak mogłaś, ale to nie wystarczało. Zbierałaś najlepsze oceny i kolekcjonowałaś wyróżnienia we wszystkich konkursach. Próbowałaś nie sprawiać problemów, albo wręcz przeciwnie – broiłaś, tylko po to, żeby zostać zauważoną. To też nie działało. Twój ojciec, chociaż był obok, zachowywał się, jakby wcale cię nie zauważał. A ty, mała dziewczynka, czułaś się niewidzialna.Brak miłości, akceptacji lub kompletny brak więzi z ojcem kładzie się cieniem na twoje dorosłe życie, a ty pewnie nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Tak jak w dzieciństwie obwiniałaś siebie za brak zainteresowania ze strony ojca, tak samo dzisiaj czujesz się odpowiedzialna za wszystkie niepowodzenia i nieudane związki. Co gorsza, tak bardzo boisz się odrzucenia, że starasz się nie angażować. Nawet jeśli masz męża, możesz nie nawiązywać z nim głębokiej więzi, bo pierwszy mężczyzna w twoim życiu, twój ojciec, nigdy cię tego nie nauczył.
Czytaj dalej