Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Dodatkowe 1500 zł dla rodziców jeszcze w tym roku. Niedługo rusza nabór wniosków
Beata Łajca
Beata Łajca 17.06.2024 15:17

Dodatkowe 1500 zł dla rodziców jeszcze w tym roku. Niedługo rusza nabór wniosków

pieniądze
fot. Pxhere

Tę datę powinni zapisać sobie w kalendarzu wszyscy rodzice małych dzieci. Już 1 października można składać wnioski o babciowe i pozostałe świadczenia z programu Aktywny rodzic. Prezydent Andrzej Duda kilka dni temu podpisał stosowną ustawę i możemy być pewni, że w nowych świadczeniach nie zajdą już żadne zmiany.

Aktywny rodzic to prawdziwa rewolucja. Nie tylko wprowadza całkiem nowe świadczenie, czyli Aktywny rodzic w pracy, ale też kasuje funkcjonujące od kilku lat RKO. Zniknie też dobrze znane żłobkowe, a świadczenie, które je zastąpi, będzie miało dużo wyższy limit wypłat.

Wnioski o babciowe od 1 października

Program Aktywny rodzic startuje już 1 października 2024 roku. Od tego dnia będzie można składać wnioski o zapisane w nim świadczenia. Uwaga – na jedno dziecko można pobierać jednocześnie tylko jedno świadczenie. Rodzice muszą więc dobrze się zastanowić, która opcja jest dla nich najlepsza.

Wnioski o świadczenia Aktywny rodzic w pracy, Aktywnie w żłobku i Aktywnie w domu będzie można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w znany już rodzicom sposób — czyli elektronicznie.

matka z dziećmi przy komputerze
fot. Freepik

Jak złożyć wniosek o babciowe

Wniosek o świadczenie Aktywny rodzic w pracy można złożyć przez:

  • platformę PUE ZUS,
  • aplikację mZUS,
  • bankowość elektroniczną,
  • portal Emp@tia.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że do wniosku nie będzie trzeba dołączać żadnego dokumentu potwierdzającego zatrudnienie. Wszelkie niezbędne informacje ZUS pozyska we własnym zakresie. Nie będzie też konieczna umowa z nianią, czy babcią, która ma opiekować się dzieckiem, a dodatkowe 1500 zł co miesiąc będzie przysługiwać na dzieci od 12. do 35. miesiąca życia.

Świadczenia w programie Aktywny rodzic

Oprócz babciowego program Aktywny rodzic wprowadza też świadczenie zwane Aktywnie w żłobku, które zastąpi dotychczasowe żłobkowe, którego limit wynosił 400 zł miesięcznie. Teraz rodzice dzieci uczęszczających do żłobka będą mogli ubiegać się nawet o 1500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością kwota wzrasta do 1900 zł.

Aktywny rodzic kasuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, ale rodzice, którzy już go pobierają, mają mieć zagwarantowaną ciągłość wypłat, bez względu na nowe przepisy. Zamiast RKO pojawi się Aktywnie w domu – świadczenie w wysokości 500 zł przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesięcy, którzy nie pracują i nie zapisali swoich maluszków do żłobka.

Kiedy wypłaty babciowego

Rodzice, którzy otrzymają pozytywną decyzję do wniosku o babciowe, jeszcze w tym roku mogą się spodziewać dodatkowego zastrzyku gotówki. Nie powinni jednak być zbyt optymistyczni. Chociaż rząd obiecywał, że pieniądze trafią na konta błyskawicznie, to szanse na to są raczej nikłe.

Na rozpatrzenie wniosku o każde z nowych świadczeń ZUS będzie miał aż 60 dni. Trzeba też wziąć poprawkę na to, że 1 października i w kolejnych dniach urząd zostanie wręcz zalany wnioskami. To z pewnością wpłynie na wydłużenie całego procesu. Najbardziej realne jest to, że pierwsze wypłaty babciowego trafią do rodziców w listopadzie i na początku grudnia.

Zobacz także:

"Aktywny Rodzic" z podpisem prezydenta. Złóż wniosek, decyzję o wypłacie dostaniesz po wakacjach

Aktywny rodzic 2024. Czy babciowe przysługuje także rolnikom?

Babciowe od października to wielkie kłamstwo. Kiedy naprawdę będzie wypłacane świadczenie?

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?