Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Groźna moda wśród rodziców. Takie mleko wcale nie jest dobre dla dzieci
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 28.08.2023 08:22

Groźna moda wśród rodziców. Takie mleko wcale nie jest dobre dla dzieci

Mleka roślinne dieta dziecka
Fot. Lucy Wolski na Unsplash

Jakiś czas temu zapanowała moda na rezygnację z produktów z glutenem czy laktozą. Wiele gwiazd i samozwańczych ekspertów od żywienia zalecało przejście na taką dietę. Dziś w sklepach dość łatwo można znaleźć nie tylko produkty bez laktozy, ale także mleka i jogurty roślinne. Kupujesz je dla dziecka?

Warto pamiętać, że jeśli decydujemy się na dietę z wykluczeniami bez wyraźnych przesłanek zdrowotnych, możemy zrobić sobie krzywdę. Zamieniając produkty mleczne w diecie dziecka na inne, musimy uzupełniać składniki, które zawierają. Mało tego niektóre mleka roślinne nie nadają się dla dzieci.

Od jakiego wieku dziecko może pić mleko roślinne

Podobnie, jak w przypadku mleka krowiego napojów roślinnych zwanych "mlekiem roślinnym" nie powinno się podawać dzieciom przed ukończeniem przez nie 1 r.ż.. Dla niemowląt najlepsze jest mleko kobiece, jednak jeśli nie jest możliwe karmienie piersią, należy używać mieszanki zastępczej, czyli mleka modyfikowanego.

Te produkty przystosowane są do potrzeb dziecka. Zaspokajają jego zapotrzebowanie na niezbędne składniki  odżywcze w tym wapń i żelazo. Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi dzieci i niemowląt, które oparte są na najlepszej wiedzy medycznej, w przypadku niemowląt mleka roślinne nie są zalecane, gdyż dieta oparta wyłącznie na nich mogłaby doprowadzić do poważnych niedoborów pokarmowych.

Mleka roślinne można podawać dzieciom po ukończeniu przez nie pierwszego roku życia, jednak należy wówczas przyłożyć szczególną uwagę do uzupełnienia wapna i żelaza. Mleka ryżowego nie powinno podawać się wcale dzieciom do ukończenia przez nie 5 lat. Ten napój może zawierać duże ilości arsenu, które dla dziecka są szkodliwe. Najbezpieczniejsze będą: sojowe, kokosowe i owsiane, migdałowe wprowadzamy ostrożnie ze względu na możliwą alergię na orzechy.

Green Beans - 2023-08-28T080120.828.jpg

Mleko bez laktozy dla dziecka

Dieta oparta na wyłączeniach nigdy nie powinna być stosowana bez konsultacji z lekarzem. Nie ma potrzeby, by podawać produkty bez laktozy, jeśli dziecko dobrze je toleruje. Jeśli dziecko po mleku krowim ma bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, pojawia się swędząca wysypka.

Warto jednak pamiętać, że laktoza to cukier dwuskładnikowy, który znajduje się także w mleku kobiecym (w mleku wszystkich ssaków). Nie należy z niej rezygnować zbyt pochopnie, bo reguluje łaknienie i dodaje energii. Ma też niski indeks glikemiczny, więc wpływa na prawidłowe wydzielanie hormonów, m.in. insuliny.

Laktoza ma właściwości probiotyczne, co korzystnie wpływa na rozwój dobrych bakterii w układzie pokarmowym dziecka. Produkty bez laktozy podawane pochopnie mogą przyczynić się do problemów z trawieniem, a także otyłości dziecka. Jeśli nie ma wskazań do wyłączenia - nie rób tego.

Green Beans - 2023-08-28T080407.316.jpg

Fot. Helena Lopes z Unsplash

Alergia na mleko krowie

Dziecko bez nietolerancji laktozy może mieć jednak alergię na mleko krowie. Jest to jeden z najczęstszych alergenów pokarmowych. Najbardziej obciążone są dzieci alergików (wystarczy, że jeden rodzic ją ma). Częstotliwość występowania alergii na mleko krowie u dzieci zmniejsza się wraz z wiekiem. 

Do  roku życia 6-8 proc. dzieci jest uczulonych na mleko krowie, u starszych dzieci jest t już 3-6 proc. u dorosłych częstotliwość występowania alergii na mleko krowie szacuje się na 1-3 proc. Nie jest to więc aż tak częste zjawisko. 

Warto wówczas rozważyć zastąpienie mleka krowiego kozim, które posiada cenną laktozę, a jednocześnie znacznie rzadziej wywołuje reakcje alergiczne. Jednak zawsze należy to robić po konsultacji z lekarzem. 

Na to uważaj w mlekach roślinnych

Czasem decydujemy się na rezygnację z mleka zwierzęcego ze względów ideologicznych. Jednak warto zwrócić uwagę, że napoje roślinne, określane mianem mleka, w istocie są przygotowane z ziaren i wody z dodatkami, a to oznacza, że z mlekiem łączy je tylko kolor i konsystencja.

Wybierając produkt dla dziecka, koniecznie sięgaj po te wzbogacone wapniem. W przygotowanym w domu mleku roślinnym nie ma wapnia. Kolejną rzeczą, na którą eksperci zwracają uwagę, jest zawartość soli w gotowych napojach roślinnych. W niektórych znajdziemy 0,1 g w 100 ml. Szklanka takiego mleka dla roczniaka wyczerpuje więc zalecaną ilość soli w diecie roczniaka.

Podsumowując - jeśli nie zachodzą przesłanki zdrowotne uniemożliwiające spożywanie mleka krowiego, lepiej nie rezygnować z niego w diecie małych dzieci. Przynajmniej do 3 r.ż.. 

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami WHO do ukończenia przez niemowlę 6. m.ż. dziecko powinno otrzymywać wyłącznie mleko kobiece. Jeśli tylko to możliwe karmienie uzupełniające piersią powinno być kontynuowane do 2. urodzin lub dłużej. Jeśli to niemożliwe, lepiej sięgnąć po mieszanki mleczne przygotowane dla niemowląt. 

Zobacz także:

Czy dziecko może nie jeść mięsa? Argumenty dla babci i cioci

Które parówki kupić dzieciom, żeby się nie naciąć? Dietetyk wskazuje konkretne marki

Zacznij podawać je dziecku, zanim jeszcze pójdzie do przedszkola. Uchronią je przez groźnymi chorobami