Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Ten owoc pokochają nawet niejadki. Wprowadź go już na początku rozszerzania diety
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 21.08.2023 14:30

Ten owoc pokochają nawet niejadki. Wprowadź go już na początku rozszerzania diety

dziecko może jeść gruszki
Fot. Freepik

W sierpniu mamy urodzaj polskich owoców. Nietrudno znaleźć dobrej jakości śliwki, gruszki czy jabłka. Te drugie - nie wiedzieć czemu, wciąż są przez młodych rodziców traktowane po macoszemu. Mają opinię ciężkostrawnych i niechętnie podajemy je dzieciom. A to błąd.

Gruszki powinni wybierać rodzice małych niejadków, bo zaostrzają apetyt. Poza tym są lekkostrawne, bogate w cenne składniki i... słodkie, więc dzieci jedzą je chętnie. Wpadła gruszka do fartuszka, niech wpadnie i do dziecięcego brzuszka.

Od kiedy podawać gruszkę dzieciom

Gruszkę możemy podawać już niemowlętom, które skończyły 7 miesięcy, więc w zasadzie na początku rozszerzania diety. Na początek można obraną gruszkę skrobać dziecku łyżeczką i podawać wprost do buzi. Starsze maluchy, po pierwszych urodzinach mogą mieć gruszkę, koniecznie umytą i obraną, podaną pokrojoną w małe kawałki.

Gruszki można też piec, np. z miodem i posypać orzechami, o ile dziecko nie jest uczulone, a nawet dodawać do zupy. Warto po nie sięgać, bo są bardzo zdrowe.

Green Beans (81).jpg

Wartości odżywcze gruszek

Gruszki, choć bardzo słodkie, za co uwielbiają je dzieci, mają mało cukru. Znajdziemy za to w nich mnóstwo witamin. Warto u wymienić, chociażby witaminy: A, C, K, a także cenne z grupy B, które wspierają rozwój układu nerwowego. Chciałoby się powiedzieć: chcesz mieć mądre dziecko - dawaj mu gruszki.

Do tego w gruszkach znajdziesz: 

  • żelazo, 
  • potas, 
  • magnez, 
  • wapń, 
  • miedź,
  • bor (doskonale wspiera pracą mózgu). 

Nie brakuje w nich też jodu, dlatego poleca się je osobom, które mają problem z tarczycą. Gruszki to także błonnik i pektyny - regulują pracę układu pokarmowego, zaleca się je zarówno w biegunkach, jak i zaparciach.

Gruszka dla niejadka i chorowitka

Warto wiedzieć także, że zawartość kwasów owocowych w gruszkach wpływa pobudzająco na apetyt, co docenią rodzice małych niejadków. Warto włączyć je więc do diety malucha. Należy też wspomnieć o tym, że gruszka pomaga w walce z przeziębieniem. Jedzona na surowo ma mnóstwo witaminy C.  Ale można z niej także przygotować syrop na kaszel.

Kilka obranych i pozbawionych gniazd nasiennych gruszek umieść w garnku z grubym dnem. Dodaj kilka goździków i plasterek imbiru, gotuj, aż gruszki się rozpadną. Przecedź przez gazę, dodaj odrobinę miodu i pasteryzuj w małych słoiczkach - zimą będą jak znalazł. 

Zobacz także: 

A ono i tak wypije wodę z kałuży. Przesadną higieną tylko zaszkodzisz dziecku

Dzieci nie chcą jeść warzyw, ponieważ w tej formie są brzydkie. Też byś tego nie zjadł

Szczepienia dzieci w aptece. Znany pediatra bombarduje pomysł