Niebezpieczna metoda leczenia kataru u przedszkolaków. Nigdy tak nie rób!
Zapchany nos, katar, charakterystyczny głos, jakby klucha siedziała w gardle – to może być zapalenie zatok. Ale nie musi. Lepiej samodzielnie nie wyciągać wniosków na podstawie obserwacji naszych dzieci, bo możemy się pomylić.
Jeśli 3-latek nie ma natomiast innych objawów, ale skarży się na ból głowy w okolicy czoła, także jest mało prawdopodobne, że ma zapalenie zatok. Jego zatoki czołowe nie są w pełni rozwinięte i jeszcze długo nie będą.
Po co nam zatoki przynosowe?
Zatoki to przestrzenie wypełnione powietrzem mieszczące się w kościach twarzoczaszki i połączone z jamą nosową. Ich rola nie jest do końca wyjaśniona przez naukę, ale przypuszcza się, że służą one do:
- ochrony i amortyzacji , jako rodzaj „poduszek powietrznych” wewnątrz czaszki, które pomagają wchłaniać i rozpraszać energię w przypadku urazów głowy, a także zmniejszyć masę czaszki, co z kolei ułatwia nam poruszanie nią i zachowanie równowagi,
- oczyszczanie i nawilżania powietrza – produkują śluz zawierający przeciwciała i inne substancje, które pomagają zwalczać patogeny i alergeny, chroniąc organizm przed infekcjami i reakcjami alergicznymi,
- regulacji ciśnienia w jamie nosowej – to ułatwia przepływ powietrza, a tym samym oddychanie. Zatoki pomagają w utrzymaniu równowagi ciśnienia między środowiskiem zewnętrznym a jamą nosową, co może być szczególnie istotne podczas zmian wysokości np. podczas lotu samolotem.
Fot. Head_anatomy_anterior_lateral_views.svg : Patrick J. Lynch, medical illustrator derivative work: M•Komorniczak , polish wikipedist.
Jak przebiega rozwój zatok?
Człowiek nie rodzi się ze wszystkimi zatokami. Warto to wiedzieć choćby w kontekście infekcji, które dopadają systematycznie nasze dzieci. Maluchy – owszem – mogą chorować na zapalenia zatok, ale nie tych samych, co my. Na przykład ból głowy, który nam kojarzyć się może właśnie z zapaleniem zatok, u dziecka może oznaczać zupełnie co innego.
Najpierw przeanalizujmy, jak w czasie przebiega rozwój zatok u człowieka. Po pierwsze, zatoki nosowe dzielą się na:
- zatoki czołowe,
- zatoki klinowe,
- zatoki sitowe,
- zatoki szczękowe,
- zatoki łzowe.
Małe dziecko rodzi się z rozwiniętymi w pewnym już stopniu zatokami sitowymi i szczękowymi, a więc tymi wokół nosa. Zatoki klinowe, czyli te poniżej oczu i wokół nosa wykształcają się dopiero około 3. roku życia. Szybko rosną mniej więcej do osiągnięcia przez dziecko wieku 8 lat, ale w pełni rozwinięte są dopiero ok. 12. roku życia.
Zatoki szczękowe, czyli te po bokach nosa rosną pomiędzy 1. a 12. rokiem życia, ale najintensywniej pod koniec tego okresu i ostateczny kształt osiągają dopiero w wieku 15 lat. Klinowe i czołowe upowietrzniają się około 3. roku życia, a następnie rozwijają przez co najmniej 10 kolejnych lat. Zatoki czołowe są w pełni wykształcone dopiero około 20. roku życia, a co ciekawe, nawet 15 proc. dorosłych ma bardzo małe zatoki czołowe lub nie ma ich wcale.
Czy dzieci chorują na zapalenie zatok?
Jak z tego wynika, jeśli 3–4-letnie dziecko pokazuje, że boli go głowa w okolicy czołowej, powinniśmy szukać innej przyczyny, niż zapalenie zatok . Nie oznacza to z kolei, że małe dzieci nie chorują na zapalenie zatok. Chorują, ale ból z tego powodu odczuwają raczej w okolicy środka twarzy i policzków, po bokach nosa. Poza tym, zapalenie zatok u dzieci przebiega podobnie, jak u dorosłych. U dziecka może wystąpić:
- zatkany nos,
- męczący katar, często ropny, trudny do usunięcia,
- ogólne osłabienie,
- złe samopoczucie,
- podwyższona temperatura ciała.
Jak leczyć zapalenie zatok u dziecka?
Zapalenie zatok może mieć podłoże bakteryjne lub grzybicze. Często jest konsekwencją infekcji górnych dróg oddechowych w obrębie błony śluzowej nosa i gardła. Bywa, że zapalenie zatok trzeba leczyć antybiotykiem, często jednak pomagają:
- upłynnianie wydzieliny z nosa np. przy użyciu hipertonicznego roztworu soli morskiej,
- płukanie nosa przy pomocy specjalnej butelki, ale UWAGA! Ten zabieg można wykonywać dzieciom dopiero od 4. roku życia. U młodszych może on doprowadzić do poważnych konsekwencji, jak chociażby zapalenie ucha, gdy wydzielina razem z wodą dostanie się do uszu.
- inhalacje, okłady,
- wietrzenie pomieszczenia , w którym dziecko przebywa, troska o odpowiednie nawilżenie powietrza , układanie malucha do snu z głową nieco wyżej niż reszta ciała,
- krople do nosa z ksylometazoliną lub oksymetazoliną, które obkurczają śluzówkę nosa i tym samym ułatwiają oddychanie (można je stosować tylko 3-5 dni),
- ewentualnie spray sterydowy do nosa z mometazonem (przepisany przez lekarza).
Czytaj także:
Jak sobie radzić z zatkanym nosem u dziecka?
Domowe sposoby oczyszczania zatok
Przestań wlewać dziecku to do gardła. Wiemy, co naprawdę podnosi odporność u dzieci