Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Niebezpieczna substancja w mleku początkowym. Znaleziono ją we wszystkich próbkach
Marta Uler
Marta Uler 30.04.2024 11:18

Niebezpieczna substancja w mleku początkowym. Znaleziono ją we wszystkich próbkach

mleko dla niemowląt
Fot. Shutterstock/Dragana Gordic

Naukowcy z Gdańska dokonali przełomowego odkrycia. Z jednej strony to radość i duma – w końcu chodzi o rodzimych badaczy. Zatrważający jednak jest temat, który został przez nich opisany.

W opublikowanej właśnie pracy udowodnili, że w mleku dla niemowląt znajduje się mikroplastik. Co gorsza, naukowcy znaleźli go w każdej badanej próbce.

Mikroplastik w mleku początkowym

Od dawna już czytamy o niszczącym wpływie mikroplastiku na nasz organizm. Choć nie znamy jeszcze dokładnie długofalowych skutków, jakie może wywierać na nasze organizmy, to mamy coraz więcej doniesień, z których wynika, że jest on bardzo toksyczny.

Co bardziej świadomi wytwórcy zamieszczają wręcz na opakowaniach swoich produktów informacje, że są one wolne od mikroplastiku. Bo i konsumenci wybierają towary z coraz większą uwagą. Jak się jednak okazuje, mikroplastik, który kojarzy nam się przede wszystkim z butelkowaną wodą mineralną, czy kosmetykami, obecny jest także w mleku początkowym dla niemowląt.

Tego odkrycia dokonali naukowcy z gdańskiej Katedry i Zakładu Bromatologii GUMed. Opublikowali właśnie artykuł "Isolation and identification of microplastics in infant formulas – A potential health risk for children" (Izolacja i identyfikacja mikroplastików w preparatach do początkowego żywienia niemowląt – potencjalne zagrożenie dla zdrowia dzieci) w czasopiśmie Food Chemistry.

Alarmujące odkrycie badaczy z Gdańska

Mleko dla noworodków i niemowląt powinno spełniać najwyższe standardy. Mogłoby się wydawać, że trudno o produkt bardziej bezpieczny, przebadany, a zarazem wartościowy, odżywczy i delikatny. A jednak, nawet w nim, znaleziono mikroplastik. 

"Przeprowadzone badanie miało na celu określenie stopnia zanieczyszczenia preparatów do początkowego żywienia niemowląt cząstkami tworzyw sztucznych. Stwierdzono ich obecność we wszystkich badanych próbkach. Najczęściej identyfikowanymi polimerami były poliamid, polietylen, polipropylen i poli(tereftalan etylenu)” –wyjaśnia dr hab. Małgorzata Grembecka, prof. uniwersytetu.

“Z naszej analizy wynika, że najwięcej MPs było w produktach przechowywanych w trójwarstwowych pojemnikach kompozytowych, a najmniej w workach aluminiowych”. ”Mikroplastiki wykryto w różnych postaciach, w tym we włóknach, fragmentach i membranach. Zaobserwowano osiem różnych kolorów cząstek, w tym bezbarwne, czarne, brązowe, niebieskie, białe, zielone, czerwone i żółte” – czytamy w publikacji.

Fot. Pixabay/Sarah Chai

Mikroplastik – wpływ na ludzkie zdrowie

Mikroplastik w dzisiejszych czasach obecny jest właściwie wszędzie. Małgorzata Grembecka zajmuje się nim od wielu lat. "Spożywamy go nieświadomie w wodzie, herbacie, napojach gazowanych, winie, piwie, mięsie, rybach, owocach morza, nabiale, miodzie, soli, cukrze, owocach i warzywach. Najpierw my zanieczyszczamy środowisko tworzywami sztucznymi, a potem one zanieczyszczają nas. Dla własnego dobra powinniśmy więc ograniczyć zużycie plastiku” – mówiła dla scienceinpoland. 

Każdego tygodnia, nieświadomie, możemy spożywać nawet 5 g tych sztucznych substancji. Znajduje się na naszej skórze, włosach, w ślinie, w płucach, w próbkach kału, we krwi. Co najbardziej przerażające, znajdowano go nawet w próbkach smółki noworodków. 

Jak dokładnie mikroplastik działa na nasz organizm, jeszcze nawet dobrze nie wiemy. Póki co, mamy “jedynie” świadomość, że może on wywoływać ”zaburzenia rozwoju, problemy z płodnością, może być neurotoksyczny, immunotoksyczny, a także geno- i cytotoksyczny. Wiadomo też, że obecność mikroplastiku zwiększa stres oksydacyjny" – wymienia dr hab. Grembecka.

Zobacz także:

GIS ostrzega wszystkich rodziców! Mleko zastępcze wycofane

Plastik w mięsie z Lidla. Wiele osób już je kupiło. Ty też sprawdź lodówkę!

Popularny baton wycofany ze sklepów. GIS: Uwaga, zanieczyszczenie plastikiem

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?
500 zł co miesiąc, albo 8 tysięcy do ręki. Małżeństwa z długim stażem mogą liczyć na pieniądze
starsze małżeństwo
Wieloletnie małżeństwa już wkrótce mogą dostać dodatkowe świadczenie pieniężne. Pomysł pojawił się w sejmie kilka razy, a ostatnio dyskutowano o nim w styczniu 2024 roku. Planów jest kilka. Jeden zakłada comiesięczne wypłaty w wysokości co najmniej 500 zł, a drugi jednorazowe świadczenia w kwocie nawet 8 tysięcy.Projekt pojawił się w Sejmie za sprawą petycji obywatelskiej. Wiemy jakie podstawowe kryteria miałby nowy program i na jakie kwoty mogą liczyć pary z długim stażem. A tutaj pojawiają się całkiem imponujące sumy. 
Czytaj dalej
Relacje z matką rzutują na całe życie. Tak wychowasz nieśmiałe dziecko
dziecko
Na charakter dziecka składa się wiele czynników i nie wszystkie zależą od sposobu, w jaki wychowujemy nasze pociechy. Są takie cechy osobnicze, na które po prostu nie mamy wpływu. Jednak to, na jakiego człowieka wyrośnie nasze dziecko, w naprawdę dużej mierze zależy od jego rodziców i warto wziąć sobie to do serca.Jak wyglądają wasze relacje? Często pomagasz maluchowi w codziennych czynnościach? Wyręczasz go? Czy raczej stawiasz na to, by był samodzielny, a kiedy coś mu się nie uda, nie masz oporów przed skrytykowaniem go? Niektóre nasze reakcje są automatyczne i wcale nie musimy mieć złej woli, ale czasem warto się chwilę nad nimi zastanowić. Bo to, jak dziś traktujemy nasze dziecko, może mieć kolosalny wpływ na jego charakter w przyszłości.
Czytaj dalej