Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Czy można przygotować mleko modyfikowane na wodzie z kranu? Wiele mam wciąż tego nie wie
Beata Łajca
Beata Łajca 18.04.2024 10:10

Czy można przygotować mleko modyfikowane na wodzie z kranu? Wiele mam wciąż tego nie wie

karmienie dziecka
fot. Freepik/shurkin_son

Mleko modyfikowane jest sposobem żywienia wybieranym przez wiele mam. Gotową mieszankę wystarczy wymieszać z wodą i już. Jednak woda do przygotowania mleka zastępczego nie może być byle jaka.

Wiele mam wciąż nie wie, jaka powinna być ta idealna woda do mleka modyfikowanego. Czy najlepsze są wody butelkowane polecane przez Instytut Matki i Dziecka, czy wystarczy woda z kranu?

Zawsze przegotowana

Woda do mleka modyfikowanego musi być przegotowana. Tylko taka woda będzie w pełni bezpieczna dla noworodka. Gotowanie zabija wszelkie drobnoustroje i neutralizuje zanieczyszczenia, które mogą być nieszkodliwe dla dorosłych, ale bardzo niebezpieczne dla dzieci.

Ale pamiętaj, że mieszanki nigdy nie zalewamy wrzątkiem. Wysoka temperatura wody sprawi, że straci wiele ze swoich cennych właściwości. Mleko modyfikowane przygotowujemy tylko i wyłącznie na letniej wodzie. Dokładnie o temperaturze 40 stopni.

Beata - 2024-04-18T092504.087.jpg
fot. Freepik/kroshka_nastya

Tylko niskozmineralizowana

Najlepsza do mleka modyfikowanego będzie woda mineralna, ewentualnie źródlana. Ta pierwsza jest wydobywana spod ziemi, więc będzie czystsza i bezpieczniejsza. Ale wybierając wodę butelkowaną, nie dajmy się skusić na tę wysokozmineralizowaną, czyli zawierającą więcej wapnia, magnezu czy potasu.

Do sporządzania mieszanki wybieramy tylko wodę niskozmineralizowaną, czyli zawierającą od 50 do 500 mg minerałów na litr. Maluszki nie potrzebują dodatkowej dawki pierwiastków w wodzie, mają ich wystarczająco w samej mieszance, a nadmiar tych składników może być szkodliwy.

Specjalna woda dla niemowląt

Na sklepowych półkach można znaleźć wody dedykowane maluszkom. Wśród nich m.in. "Zdrojek" od Żywiec Zdrój, "Nestle Pure Life", "Baby Zdrój" czy "Mama i ja". Niektóre z nich są oznaczone logiem Instytutu Matki i Dziecka. Czy to będzie najlepszy wybór?

Taka woda na pewno jest bezpieczna, ale jeśli wybierzesz inną niskozmineralizowaną wodę, to też będzie w porządku. Poza tym każdą nawet dedykowaną niemowlętom wodę butelkowaną trzeba przed dodaniem do mleka zagotować.

A może prosto z kranu

Nie, prosto z kranu na pewno nie. Ale woda kranowa nie jest tak niebezpieczna jak się wydaje. Jeżeli masz w domu wysokiej jakości filtr do wody. Dobry filtr usuwa do 98 proc. zanieczyszczeń i bakterii. Taka woda po zagotowaniu będzie całkowicie bezpieczna.

Masz więc całkiem spory wybór dobrej wody do mleka modyfikowanego. Jeżeli za każdym razem będziesz ją gotować i chłodzić do temperatury 40 stopni, zyskasz pewność, że dostarczasz swojemu maluszkowi wszystko, czego potrzebuje, aby zdrowo rosnąć.

Zobacz także:

Karmienie piersią nie przynosi żadnych korzyści? Wszyscy byliśmy w błędzie

Przebiła 3-miesięcznej dziewczynce uszy. “To znęcanie się nad dzieckiem”

Czy można niemowlę dopajać wodą? Czasami wręcz trzeba