Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Niemowlę płacze i krzyczy w kąpieli? Wykorzystaj ten sposób, a pokocha wodę

Niemowlę płacze i krzyczy w kąpieli? Wykorzystaj ten sposób, a pokocha wodę

niemowlę po kąpieli
Fot. Shutterstock/Natali Kuzina

Kąpiel niemowlaka powinna być spokojna i relaksująca. Powolne oblewanie małego ciałka, szczęśliwe gaworzenie, delikatne chlapanie wodą. Kąpiel ma być pierwszym z rytuałów wyciszających, które przygotowują dziecko do spania.

Najczęściej jednak wcale tak nie wygląda. Większość dzieci wije się i krzycząc wniebogłosy, próbuje wydostać się z rąk mam. Na samą myśl o wieczornej kąpieli rodzice już są spoceni i bladzi ze strachu. Na szczęście można sobie z tym poradzić.

Idealna kąpiel dla niemowlaka

Powodów, przez które dziecko nie chce się kąpać, może być bardzo wiele. Czasami przyczyny są bardzo prozaiczne, po prostu maluchowi jest zbyt zimno lub zbyt ciepło. Dzieci powinny być kąpane w wodzie o temperaturze 37 stopni. To mniej więcej tyle, ile ma nasze ciało, więc na pewno dziecko nie przeżyje szoku termicznego.

Poza tym może okazać się, że kąpiel jest trudna z powodu różnego rodzaju problemów skórnych. Podrażnienia od pieluszki na pupie czy wypryski związane z częstym u dzieci łojotokowym zapaleniem skóry pieką w kontakcie z wodą i środkami do mycia.

Kasia - 2024-04-15T123409.312.jpg
Fot. Freepik/bristekjego

Dziecko może się bać

Najczęściej jednak problemem nie jest źle przygotowana kąpiel. Niemowlęta źle reagują na wodę ze strachu. Mają prawo czuć się niepewnie i po prostu się denerwować.

Przede wszystkim niemowlęta nie mają zmysłu równowagi ani kierunku. Dla nich zmiany pozycji mogą być bardzo stresujące. Tak właśnie jest z kąpielą. Leżą sobie spokojnie w łóżeczku, a potem ktoś je przenosi, rozbiera, przekłada, aż w końcu są w opiekuńczych ramionach mamy. I już, już mają się zrelaksować, gdy nagle — lądują w wodzie.

Na dodatek te wszystkie przygotowania rodziców, którzy spieszą się, by dziecko nie zmarzło, wprowadzają nerwową atmosferę. O tych wszystkich emocjach dają znać w jedyny sposób, jaki znają — krzycząc, ile sił w małych płucach.

Prosty patent na oswajanie z kąpielą

Jeśli twój maluszek płacze w kąpieli, wypróbuj prosty sposób na powolne oswajanie go z wodą. Wystarczy... tetrowa pielucha. Owija się nią maluszka i dopiero wtedy wkłada do wanny. Powinno się to robić powoli i spokojnie, zaczynając od zanurzania nóżek i paluszków, a dopiero pupy, plecków i brzuszka.

Wiele niemowląt lubi uczucie owinięcia. Czują się w ten sposób bardziej komfortowo, bo były przyzwyczajone do ciasnoty w łonie mamy. Pieluszka nasiąka wodą, a dziecko przyzwyczaja się do jej temperatury i odczucia wilgoci na skórze. Dopiero kiedy całe ciałko jest zanurzone, można zdjąć pieluchę.

Zobacz także:

"A moje już siada!” W jakim wieku niemowlę powinno ćwiczyć tę umiejętność?

Dlaczego niemowlę przed zaśnięciem potrząsa głową? Powód może zaskoczyć

Dlaczego do szpitala trzeba przynieść fotelik po porodzie? Bez niego nie dostaniesz wypisu