Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Dlaczego niemowlę przed zaśnięciem potrząsa głową? Powód może zaskoczyć
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 13.04.2024 15:34

Dlaczego niemowlę przed zaśnięciem potrząsa głową? Powód może zaskoczyć

Niemowlę
Fot. Unsplash/Dakota Corbin

Nosisz, przytulasz, układasz w łóżeczku, a maluszek, zamiast dalej spokojnie spać, zaczyna kręcić intensywnie główką na boki. Czy ma koszmar, czy coś go boli, a może jest mu niewygodnie?

Najprawdopodobiej właśnie obserwujesz jaktacje, bo tak nazywa się te rytmiczne, powtarzające się stereotypie ruchowe. Doświadcza ich blisko 70 proc. wszystkich niemowląt.

Dlaczego dziecko potrząsa głową przed zaśnięciem

Jaktacje zwykle zdarzają się tuż przed zaśnięciem, lub w początkowej fazie odpoczynku, w fazie snu lekkiego. Ruchy te dotyczą głowy, ale też szyi. Zwykle trwają kilka, do kilkunastu minut i ustępują samoczynnie. Nie ma potrzeby wybudzania dziecka.

Ruchy te w przypadku niemowląt wynikają poniekąd z niedojrzałości układu nerwowego. Może to też być sposób dziecka na samodzielne ukołysanie się do snu.

Kopia – Marta L - 2024-04-13T145946.321.jpg
Fot. Unsplash/Hu Chen

Do jakiego wieku mogą wystąpić jaktacje

To niepokojące rodziców potrząsanie głową nie jest wiązane z żadnym stanem chorobowym, traktuje się to jakie cechę rozwojową. Mimowolne potrząsanie głową występuje u blisko 70 proc. dzieci przed ukończeniem 9. miesiąca. U dzieci w wieku 4-8 lat jaktacje występują u 3-15 proc. populacji.

Dorosłym jaktacje także się zdarzają, dotyczą 1 proc. z nas. Zwykle w przypadku dzieci ustępują po kilku miesiącach. Jeśli jednak bardzo cię to niepokoi, nagraj na telefon kilka takich epizodów i pokaż pediatrze. 

Czy "rzucanie" głowy może oznaczać chorobę

Jaktacje mogą pojawiać się przy padaczce i bezdechach obturacyjnych. Jednak nie w każdym przypadku ich występowania oznaczają chorobę. Warto to jednak sprawdzić. Jeśli małe dziecko kręci się po zaśnięciu, często “traci oddech”, można pomyśleć o wypożyczeniu lub zakupie monitora oddechu. 

Takie urządzenie występuje w postaci maty, którą wkłada się pod prześcieradło dziecka, lub skarpetki. W razie potrzeby zaalarmuje rodzica. 

Zobacz także:

Dlaczego niemowlę śpi z pupą wycelowaną w sufit? Powód może zaskoczyć

W kwietniu urodzisz...perfekcjonistę. Te dzieci kochają luksus

Dlaczego do szpitala trzeba przynieść fotelik po porodzie? Bez niego nie dostaniesz wypisu