Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Brak tej witaminy może grozić chorobą krwi u dziecka. Objaw poznasz po oczach

Brak tej witaminy może grozić chorobą krwi u dziecka. Objaw poznasz po oczach

Oczy chłopczyka
Fot. Freepik/Mateus Andre

Tę chorobę widać po oczach, powoduje ją niedobór witaminy B12 i żelaza. Charakterystycznym objawem są podkrążone oczy.  Cienie pojawiają się i u dorosłych, i u dzieci. 

Rodzice powinni zacząć martwić się, jeśli pomimo odpowiednich godzin snu dziecka, cienie pod jego oczami nie znikają. Wręcz przeciwnie — wydaje się, że tylko się pogłębiają. Nie można tego bagatelizować. To może być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

Cienie pod oczami mogą mieć wiele przyczyn

Cienie pod oczami pojawiają się u wszystkich. Wystarczy jedna nieprzespana noc, ale nie tylko. Bardzo często towarzyszą infekcjom, a zwłaszcza alergiom. Pojawiają się przy katarze siennym lub zapaleniu zatok. Tworzą się w czasie zapalenia spojówek.

Chociaż powyższe problemy z zasinieniami pod oczami nie są groźne, tego objawu nie można bagatelizować. Jeśli cienie nie znikają przez kilka dni, mogą być oznaką groźnej choroby.

Kasia - 2024-04-15T105349.686.jpg
Fot. Freepik

Cienie pod oczami to charakterystyczny objaw

Jeśli dziecko się wysypia, nie ma kataru ani innych objawów infekcji czy alergii, warto udać się do pediatry. Powinien wypisać skierowanie na badania z krwi, morfologię i poziom podstawowych witamin. Zazwyczaj podkrążone oczy są wynikiem niedoboru witaminy B12 i żelaza.

Warto wiedzieć, że obie substancje są ze sobą związane. Witamina B12 bierze udział w procesie powstawania czerwonych krwinek i poprawia wchłanianie żelaza. Brak jednego składnika może więc wpływać na problem z niedoborem drugiego. A to może mieć naprawdę opłakane skutki.

Niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza

Niedobór żelaza prowadzi do anemii (niedokrwistości), czyli bardzo niskiego poziomu hemoglobiny. Na ten problem najbardziej narażone są wcześniaki, ale w zasadzie każde dziecko może mieć problemy z brakiem żelaza. Szacuje się, że w Polsce niedokrwistość dotyczy około 25 proc. przedszkolaków!

Podstawowe objawy to właśnie podkrążone oczy, osłabienie, bóle i zawroty głowy i zaburzenia apetytu. Dzieci mogą być bardziej drażliwe i ospałe, gorzej radzić sobie z zadaniami szkolnymi, widać także, że mają gorszą kondycję. Niedobór żelaza wpływa także na obniżenie odporności i może odpowiadać za częste infekcje.

Problem jest jednak odwracalny. Trzeba tylko zadbać o odpowiednią dietę, obfitującą w żelazo, witaminę C i witaminy z grupy B. Do tego konieczna jest suplementacja tych składników. Dawkowanie określa lekarz na podstawie wyników badań.

Zobacz także:

Szczepienia na HPV w każdej szkole. Odbędą się bez zgody rodziców?

Noworodki płaczą w języku swoich rodziców. To zaskakujące, czego uczą się w brzuchu mamy

Został ci taki krem z ubiegłego roku? Farmaceuta mówi, czy można go jeszcze używać

Odebrałam córkę z przedszkola i oniemiałam. Nauczycielki nie pisnęły o tym ani słowa
dziewczynka na placu zabaw
Moja córka jest zdrowym, aktywnym dzieckiem. Zdarzają jej się wypadki, ale niespodziewane siniaki lub zadrapania ujawniające się po powrocie z przedszkola to już co innego. Zwłaszcza gdy nikt nie informuje mnie, że doszło do jakiegoś niepokojącego zdarzenia. Zatajanie takich informacji w polskich przedszkolach jest na porządku dziennym.W końcu zrobiło się ciepło. Na wiosnę czekaliśmy wszyscy, ale chyba najbardziej nauczycielki w przedszkolach. Jak tylko stało się możliwe wychodzenie z dziećmi na przedszkolne place zabaw, korzystają z tego bez umiaru. I nie ma w tym nic złego, o ile rodzice dowiadują się o wszystkim, co się tam działo.
Czytaj dalej
Jak sobie radzić z zaparciami? Wymieniamy aż 17 produktów, które działają od razu
zaparcia w ciąży
Zaparcia w ciąży to problem, który dotyka co drugiej przyszłej mamy. Mogą być uciążliwe i niekomfortowe, wpływają na samopoczucie ciężarnej, a mogą również nieść konsekwencje zdrowotne. Z zaparciami w ciąży można walczyć, a najskuteczniejszym i darmowym sposobem na poprawę perystaltyki jelit jest dieta.Zmiany hormonalne i fizyczne w czasie ciąży mogą wpływać na trawienie i jakość wypróżniania u ciężarnej. Zaparcia w ciąży to żaden powód do wstydu. By uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zatwardzenia, warto zmodyfikować dietę. To najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na zaparcia.
Czytaj dalej