Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Sześciolatki dostaną Ozempic. Mają schudnąć natychmiast
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 06.04.2024 12:44

Sześciolatki dostaną Ozempic. Mają schudnąć natychmiast

ozempic
Fot. Shutterstock/fcm82

Nie ma toleracji dla otyłości i problemów zdrowotnych dla dzieci w Wielkiej Brytanii. Tamtejsza służba zamierza podać już sześciolatkom słynny lek na odchudzanie Ozempic. To pierwszy etap walki z otyłością wśród małoletnich na wyspach.

National Health Serivice z Wielkiej Brytanii planuje przeprowadzić na dzieciach testy, w ramach których maluchom już od 6 r.ż. podany zostanie Ozempic. Badacze spodziewają się przełomu w walce z dziecięcą otyłości. 

Ozempic dla 6-latków

Przez ponad dwa lata dwie grupy dzieci z Wielkiej Brytanii zostaną objęte testowymi badaniami na działanie Ozempicu. Eksperyment obejmie 200 dzieci w dwóch grupach 6-12 lat oraz 12-17 lat. By dostać się na testy, dzieciaki muszą spełniać dwa warunki: być otyłe oraz zmagać się z co najmniej jednym z problemów zdrowotnych wynikających z nadmiernej wagi, w tym np. cukrzycą typu 2 lub nadciśnieniem.

Badanie będzie przeprowadzone w czterech szpitalach: w Birmingham, Bristolu, Leeds i Liverpoolu. Jedna z badanych grup dostanie Ozempic, druga placebo. Lekarze będą nieustannie monitorować stan dzieci. Biorący udział w badaniu będą również zobowiązani do aktywności fizycznej i przejścia na zdrową dietę. 

obesity-993126_1280.jpg
Fot. Pixaby/tanidimas

Czy dzieci mogą brać Ozempic?

To właśnie sprawdzą lekarze. W czasie dwóch ma również okazać się, czy semaglutyd, czyli jeden z głównych składników leków jest w ogóle potrzebny do walki z otyłością wśród małoletnich.

Doktorzy mają bacznie przyglądać się i porównywać efekty spadku wagi u uczestników, którym został podany Ozempic i tym, którym wstrzykuje się placebo. Ponieważ obie grupy badanych będą wspierać leczenie tradycyjnymi metodami utraty wagi - ćwiczeniami i dietą, badanie ma pokazać, czy farmakologia wspiera i nie szkodzi dzieciom w otyłością. 
 

Co to jest Ozempic?

W 2017 roku firma Novo Nordisk wypuściła na rynek lek o działaniu hipoglikemizującym, czyli obniżającym stężenie glukozy we krwi. Zgodnie z ulotką miał być stosowany jako lek przeciwcukrzycowy. Jednak już cztery lata później amerykańska Agencja Żywności i Leków dopuściła Ozempic do stosowania w leczeniu otyłości, w domyśle u tych, u których występują problemy z cukrzycą.

Chociaż lek jest wydawany tylko na receptę, wiele osób stosuje go niezgodnie z pierwotnymi ustaleniami producenta, a dostęp do niego został znacznie ułatwiony. Ozempic występuje w formie zastrzyków lub tabletek. Jego głównym składnikiem jest semaglutyd, który hamuje apetyt, ale nie tylko. Wśród jego efektów wymienia się też:

  • obniżenie poziomu cukru we krwi,
  • zmniejszenie uczucia łaknienia,
  • poczucie wypełnienia żołądka,
  • zmniejszenie apetytu na produkty wysokotłuszczowe,
  • redukcja tkanki tłuszczowej,
  • pobudzenie wydzielania insuliny w organizmie,
  • hamowanie wydzielania glukagonu.

Ponieważ semaglutyd jest lekiem długodziałającym, podaje się go jedynie raz w tygodniu. Wraz z postępem terapii zwiększa się ilość dawki. 

Zobacz też:

One nigdy nie namawiają na kolejny kęs. Weź przykład z tych mam

Niepokojące dane WHO. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

Sposoby na nauczenie dziecka systematycznego picia wody. Ważny aspekt życia malucha