Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Prywatne przedszkola ustalają własne zasady. Ale to już przesada

Prywatne przedszkola ustalają własne zasady. Ale to już przesada

przedszkolaki na spacerze
Fot. East News/Marek Bazak

Przedszkola mogą ustalać własne zasady dotyczące drzemek, spędzania czasu przez dzieci i wyżywienia. Oczywiście w pewnym zakresie jest to regulowane prawnie, jednak mają dużą swobodę.

W jednym z przedszkoli jednak wprowadzone zasady wydają się co najmniej kontrowersyjne. Zwłaszcza te, które dotyczą sposobu podawania posiłków i jedzenia.

Opowiedziała o nietypowym przedszkolu

Jedna z mam postanowiła podzielić się na TikToku informacjami o tym, jakie zasady panują w przedszkolu, do którego rekrutuje córeczkę. Annmariezet, mama 11-miesięcznego dziecka, już zaczęła proces rekrutacji do prywatnego przedszkola. Wybrała placówkę, w której są wprowadzone kontrowersyjne zasady.

Najważniejsza z nich dotyczy sposobu podawania jedzenia. "Nie ma czasu na śniadanie i podwieczorek" - mówi kobieta w swoim filmie. Chodzi o to, że w tej placówce posiłki nie mają określonych pór.

Dzieci nie muszą razem usiąść do stołu, mogą same zdecydować kiedy są głodne i wtedy zjeść. Śniadanie i podwieczorek na nie czekają, mogą same wziąć sobie to, na co mają ochotę.

@annmariezet Jestem ciekawa, co sądzicie o tych zasadach? Czy w waszych przedszkolach / żłobkach też panują jakieś zasady, które mogą wzbudzać kontrowersje? 👀 #macierzyństwo #macierzynstwonaluzie #mama #dziecko #przedszkole #rekrutacja #przedszkolak ♬ dźwięk oryginalny - 🫧Z Pamiętnika Beżowej Mamy🫧

Inne zasady w przedszkolu

Możliwość spożywania posiłków o dowolnej porze wynika z filozofii podążania za potrzebami dziecka, którą propaguje przedszkole. Z tego wynikają także inne zasady, którymi placówka wyróżnia się spośród innych.

Jedna z nich dotyczy drzemek. Jak mówi Annamariezet, są nieobowiązkowe. Nie ma przymusowego leżakowania, dzieci mogą same zdecydować, czy idą spać, czy nie.

Co ważne, w tym przedszkolu maluchy dużo więcej czasu spędzają na zewnątrz. Wychodzą na spacer codziennie, niezależnie od pogody. To nawiązanie do skandynawskich placówek, gdzie dzieci bawią się na zewnątrz nawet w czasie deszczu czy mrozu.

Kwestia posiłków wzbudziła największe kontrowersje

Przedszkolne zasady, o których opowiedziała tiktokera, naprawdę się wyróżniają. Film wzbudził poruszenie wśród odbiorców. Największe kontrowersje są związane z jedzeniem. Niektóre mamy piszą, że byłyby zachwycone. Nie wszyscy jednak się z tym zgadzają.

"Nie jestem za jedzeniem, kiedy się chce podstawowych posiłków. Stałe pory posiłków są istotne dla rozwoju, a celebrowanie wspólnego jedzenia w grupie — rodzinie przy stole wpływa na budowanie więzi" - zwraca uwagę jedna z komentujących. "Moim zdaniem ważna jest rutyna. To jest podstawa" - dodaje inna.

Zobacz także:

Nawet nie wiesz, jakie to ważne! Koniecznie sprawdź, zanim zapiszesz dziecko do przedszkola

Janek tłucze Maćka, ale jego matka nie odpuści. "Bo przecież się przyjaźnią"

Twoje dziecko nie dostało się do przedszkola? Możesz odwołać się od tej decyzji