Ogórki kiszone babci były jędrne i pyszne. W mojej rodzinie wszyscy takie robią
“Matko, jakie kapcie wyszły” - powiediała moja przyjacółka, kiedy wyciągała ze spiżarni własnoręcznie ukiszone ogórki. W pierwszej chwili nie rozumiałam o czym mówi. W mojej rodzinie ogórki zawsze wychodzą. Nigdy nie widziałam “kapci”.
Po chwili rozmowy już wiedziałam, że Monika nie zna zasady 3 razy 3, a ja nie znam innego kiszenia ogórków. Kolejne i mojej przyjaciółce wyszły jędrne, pyszne i aromatyczne, aż zadzwoniła podziękować.
Ogórki kiszone z przepisu babci
Warto wiedzieć, że babci ogórki zawsze rosły na kurzym oborniku i gnojówce z pokrzyw zbieranych na łące za stodołą. Żadnej chemii, to była jej żelazna zasadza. Nawet kiedy przechodziła między półkami w sklepie, krzywiła się widząc sztucznie pędzone warzywa.
Koper - z własnego ogrodu, sypnięty od niechcenia między nasturcje, które odciągały od piórek mszyce. Chrzan, kopany przez dziadka nad rzeką… Wiecie, te babcine ogórki to było rarytas! Do tej pory w mojej rodzinie robi się je wg. tych restrykcyjnych zasad. Żadnych ustępstw.
Ogórki kiszone metodą "3 razy 3"
Zasada 3 razy 3 mówi oczywiście o proporcach surowców. Na każde 3 kg potrzeba 3 litrów wody i 3 łyżek soli. To proporcja idealna, ale nie jedyne składniki. Co więc jeszcze potrzeba?
- 3 kg ogórków gruntowych, masa po umyciu, odkrojeniu końców i osuszeniu,
- 3 litry wody,
- 3 łyżki soli, najlepiej grubej kamiennej,
- 2 łodygi kopru z baldachimami,
- główka czosnku,
- 8 cm kawałek chrzanu,
- liście z porzeczek lub winorośli.
Bardzo ważne! Wszystkie składniki muszą być bardzo dokładnie umyte w zimnej wodzie.
Jak zrobić jędrne ogórki kiszone
Wodę należy zagotować w dużym garnku i dodać do niej sól, dokładnie rozpuścić i zostawić do przestygnięcia, powinna mieć około 37 st. C, czyli temperaturę ciała. Do kiszenia ogórków należy używać szklanych lub ceramicznych naczyń. Wcześniej należy to naczynie wyparzyć i dokładnie wypłukać.
Układamy ogórki warstwami, na każdej kładziemy część dodatków, na koniec całość zalewamy osoloną wodę. Słoja nie wolno zakręcać! Powstałe w wyniku fermentacji gazu mogą rozsadzić słoik. Na wierzchu kładziemy talerzyk i dociskamy dużym kamieniem. Małosolne są gotowe do jedzenia po 48 godzinach, w pełni ukwaszone po 2 tygodniach, wtedy można je przełożyć do mniejszych słoików i zakręcić.
Zobacz także:
Ogórki z chilli od Ani Bardowskiej z "Rolnik szuka żony". Przepis na słoiki bez pasteryzowania
Tylko takie małosolne możesz podać dziecku. Przepis na zdrowe ogórki
Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych? Odpowiedź może cię zaskoczyć