Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Kiszonki mają wyjątkowy smak, dlatego często po nie sięgamy. W dodatku – korzysta na tym nasze zdrowie. W ogórkach kiszonych znajduje się bogactwo witamin, jak również ważnych dla naszej odporności probiotyków. Zalecają je specjaliści od żywienia, a także lekarze.
Ogórki kiszone poleca się już małym dzieciom. Bywa jednak, że po otwarciu słoika, naszym oczom ukazuje się biały nalot, zarówno na wodzie, jak i samych warzywach. Wiele osób wyrzuca takie ogórki, ponieważ wyglądają, jakby się zepsuły.
Ogórki kiszone – dla smaku i zdrowia
Kiszone ogórki charakteryzują się wyrazistym smakiem, dlatego są tak przez nas lubiane. Pasują do wielu dań, sałatek, kanapek, sprawdzają się nawet jako samodzielna przekąska. W dodatku nie byle jaka. W kiszonych ogórkach kryje się wiele dobrego:
- witaminy: K – istotna dla krzepnięcia krwi, A – korzystna dla wzroku i zdrowia skóry, C – pomagająca walczyć z infekcjami, z grupy B, jak kwas pantotenowy, witamina B6 i kwas foliowy, ważne dla układu nerwowego i metabolizmu całego organizmu,
- błonnik, który pomaga w utrzymaniu zdrowia układu pokarmowego poprzez regulację trawienia i zapobieganie zaparciom,
- minerały: np. magnez, fosfor oraz potas, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego człowieka,
- probiotyki – proces kiszenia ogórków polega na fermentacji, która powoduje powstanie probiotycznych bakterii. Te dobre bakterie wspierają zdrową florę jelitową, co przynosi korzyści dla układu trawiennego i ogólnego zdrowia.
Biały nalot na ogórkach kiszonych – czy to pleśń?
Czasem, gdy oglądamy słoik z kiszonymi ogórkami, widzimy, że są "czyste”, a woda, w której są zanurzone – klarowna. Kiedy indziej jest ona jednak mętna, a same ogórki pokrywa biały nalot. Wiele osób w tym momencie wyrzuca kiszonkę, sądząc, że jest po prostu spleśniała, czyli nie nadaje się do spożycia. Trzeba tu podkreślić, że pleśń to groźna toksyna.
To błąd! Ten biały nalot wcale nie jest pleśnią. Tak wyglądają bakterie kwasu mlekowego, który jest właśnie najcenniejszy dla naszego zdrowia. Spokojnie można takie ogórki jeść, a nawet jest to wskazane. Bakterie kwasu mlekowego regulują skład mikroflory jelitowej, a tym samym poprawiają trawienie i ułatwiają wydalenie toksyn z organizmu.
Czy ogórki kiszone mogą się zepsuć?
Z drugiej strony, niektórzy myślą, że kiszone ogórki są już na starcie w jakiś sposób zepsute, dlatego już bardziej zepsuć się nie mogą. Co najwyżej – bardziej ukisić. To także nie jest prawdą. Każdy, kto samodzielnie kisił kiedyś ogórki, wie, jak ważne jest, by nie wystawały one ponad wodę. Właśnie wtedy mogą się nie ukisić, tylko spleśnieć i stać się niezdatnymi do spożycia.
Kiszone ogórki mogą się zepsuć. Jednak pleśń wygląda inaczej niż wspomniany biały nalot. Nie ma jednolitego koloru, a raczej odcienie zieleni, szarości, albo jest niebieskawa. Bywa, że przybiera postać kożucha. A zapach, po otwarciu słoika z zepsutymi ogórkami, jest wyjątkowo nieprzyjemny. Takie ogórki faktycznie należy już wyrzucić.
Zobacz także:
Co oznacza biały nalot na miodzie? Nie możesz go zignorować
Będzie płacz i ból brzuszka. Takich ogórków nie wolno podawać dziecku!
Wafle rodem z PRL. Ten przepis to łatwizna, a deser smakuje obłędnie!