Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Robię takie ogórki małosolne bez zalewy. Gotowe w 2 godziny, lepsze niż tradycyjne
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 02.07.2024 07:30

Robię takie ogórki małosolne bez zalewy. Gotowe w 2 godziny, lepsze niż tradycyjne

ogórki małolsolne bez zalewy
Fot. Zdjęcie ilustracyjne z kanału You Tube "Przepis na pyszne"

Bez ogórków małosolnych nie wyobrażam sobie lata. Jednak tak samo nie widzę siebie stojącej nad garem parującej wody, by robić zalewę do ogórków. Dlatego robię małosolne bez wody w słoikach albo woreczku strunowym i powiem ci, że lepszych nie jadłam.

Ogórki małosolne bez zalewy, zwane również "suchymi" ogórkami małosolnymi, są doskonałym zamiennikiem dla tradycyjnych ogórków małosolnych. Bardziej chrupią, szybciej się robią i nie trzeba martwić się, co zrobić z zalewą pozostałą po tym, jak wszystkie zniknęły już ze słoika. 

Ogórki małosolne bez zalewy

By przygotować ogórki małosolne bez zalewy, potrzebujesz tych samych składników, co do zwykłych ogórków małosolnych, ale oszczędzasz sobie zalewania wody, noszenia garnków i noszenia ciężkich słoików.

Małosolne w samej soli, bez zalewy, to aktualnie najpopularniejszy przepis na ogórki. Takie małosolne robią najwięksi polscy kucharze, którzy podobnie jak zwykli zjadacze chleba, nie chcą czekać, aż ogórki przejdą wodą z solą. Ogórki małosolne bez zalewy gotowe są do jedzenia już kolejnego dnia po przygotowaniu. 

zielony

Ogórki małosolne bez zalewy - składniki

Do przygotowania ogórków małosolnych bez zalewy będziesz potrzebowała poniższych składników.

Składniki:
1 kg świeżych ogórków gruntowych
4-5 ząbków czosnku
1-2 gałązki kopru 
1 łyżka soli kamiennej
Opcjonalnie: kawałek chrzanu, liście laurowe, ziele angielskie

Możesz eksperymentować z dodatkami, takimi jak liście porzeczki czy winogrona, które nadadzą ogórkom dodatkowego aromatu.

Przygotowanie ogórków małosolnych w soli bez zalewy

Ogórki małosolne zacznij od przebrania ogórków. Odrzuć te, które są nadpsute albo wykrój te części. Dokładnie umyj ogórki pod bieżącą wodą. Możesz je delikatnie wyszorować. Obetnij ich końce.

Lekko zgnieć ząbki czosnku nożem, łatwiej obierzesz je z osłonek oraz puszczą sok. Gałązki kopru, kawałki chrzanu, liście laurowe opłucz pod wodą.  Na dno słoja połóż połowę kopru i trochę czosnku. Układaj ogórki w słoju, starając się, by były blisko siebie. Pomiędzy warstwami dokładaj czosnek i przyprawy.

Ogórki

Posyp ogórki solą. Potem zamknij go i potrząśnij nim delikatnie, aby sól równomiernie rozprowadziła się po ogórkach. Ogórki są już gotowe po 2 godzinach, słone i chrupiące. Najlepiej smakują na drugi dzień. Wtedy staną się odpowiednio ukiszone i nabiorą charakterystycznego smaku.

Gotowe ogórki przechowuj w lodówce, aby zatrzymać proces kiszenia i zachować ich chrupkość. Ogórki małosolne bez zalewy najlepiej smakują świeżo po ukiszeniu.

Zobacz też:

Ogórki z chilli od Ani Bardowskiej z "Rolnik szuka żony". Przepis na słoiki bez pasteryzowania

Polska mizeria wśród najlepszych sałatek na świecie. Pokonała zagraniczne frykasy

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych? Odpowiedź może cię zaskoczyć