Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Ona nigdy ci nie odpuści. Narcystyczna matka gnębi dzieci przez całe ich życie
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 26.10.2023 07:38

Ona nigdy ci nie odpuści. Narcystyczna matka gnębi dzieci przez całe ich życie

narcystyczna matka
Fot. Shutterstock

Zawsze na pierwszy rzut oka musi być idealnie. Od swoich dzieci wymagają perfekcji w każdej dziedzinie życia. Porażki dziecka traktują osobiście i obrażają się. Oczekują, że otoczenie będzie je ślepo podziwiać i chwalić.

Gdy dziecko dorasta, ta matka czuje, że traci kontrolę. Dziecko, choć wydawałoby się, że dla matki zawsze jest najważniejsze, dla nich jest tylko środkiem do zdobycia podziwu innych. Destrukcyjne zachowanie tych kobiet wpływa na dorosłe relacje ich dzieci. Narcystyczne matki są wśród nas. 

Jaka jest narcystyczna matka

To kobieta, która wykazuje cechy osobowości narcystycznej. Ma wyidealizowany obraz siebie, nie znosi krytyki, oczekuje podziwu i uznania. Przez bezkrytyczne podejście do siebie często jest nielubiana. Oczekuje wiecznych podziękowań za wypełnianie roli matki, najpierw od partnera, potem od dzieci. Te drugie często są namawiane, by w towarzystwie podkreślały, że mają najlepszą mamę na świecie.

Matki narcystyczne, najczęściej zupełnie nieświadomie, oczekują od dzieci spełnienia ich oczekiwań w kwestii zachowania. Zarówno w grupie rówieśniczej, w miejscu publicznym czy w towarzystwie jej znajomych - wszędzie gdzie jej skuteczność wychowawcza może zostać poddana ocenie. Dla nich nie ma większej wartości niż pochwały. Uwielbiają, gdy mówi się o nich w superlatywach w kontekście wychowania dziecka, ale także jego wyników nauce czy sporcie.

Te kobiety wywierają na dzieciach ogromną presję, nie interesuje ich inna droga, niż sukces, którym można się pochwalić. Dzieci takich matek często uczą się i pracują ponad siły. Narcystyczne matki postrzegane są przez otoczenie jako osoby toksyczne i zbyt wymagające. Nie widzą one jednak swoich błędów i są przekonane, że dziecko pracuje za mało. Przyczynę swoich niepowodzeń upatrują w niedostatecznym zaangażowaniu potomstwa.

Projekt bez nazwy - 2023-10-03T114608.962.jpg

Matka-narcyz nie traci kontroli

Kobieta o narcystycznych cechach niczego nie pozostawia przypadkowi. Nade wszystko troszczy się o pozory, dba o odpowiedni strój, maniery dziecka niczym z wyższych sfer. Jeśli maluch nie spełnia jej oczekiwań, publicznie to komentuje, bywa, że karze lub ośmiesza dziecko. Jedynym słusznym sposobem postępowania jej zdaniem jest ten, który sama mu narzuci. 

Wpływa na decyzje dziecka przy wyborze garderoby, posiłków, znajomych, szkoły - samodzielność dziecka odczytuje jako bunt i utratę kontroli. Nie pozwala mu na nią tak długo, jak to możliwe. Kontroluje, narzuca własne zdanie, namawia, by dziecko spełniało jej ambicje, zupełnie nie zwracając uwagi na jego predyspozycje i preferencje.

Matka-narcyz jest tyranem. Sobie przypisuje zasługi sukcesów dziecka, a porażki zrzuca na nie. Stawia siebie w roli osoby, która uratowała sytuację. Oczekuje, że dziecko publicznie poprze jej tezy. Kiedy potomek zaczyna się buntować, ta zrzuca na niego winę za swoje złe samopoczucie. Ból głowy, migrena, mdłości, bezsenność, smutek - to wszystko wina dziecka, które zawiodło.

Takie wychowanie zostawia trwałe ślady

W dorosłości, osoby tak wychowane, mają problemy z podejmowaniem decyzji, nie potrafią dotrzeć do własnych pragnień, bo te przez lata były spychane na dalszy plan. Nie wiedzą, co daje im przyjemność, ani w jakim zawodzie by się odnalazły. Często toksyczna relacja trwa w dorosłym życiu. Narcystyczna matka próbuje cały czas wpływać na decyzje dziecka dotyczące wyboru partnera życiowego, pracy, dekoracji mieszkania - krytykuje wszystko.

Dzieci narcyzek często nie są w stanie stworzyć zdrowego związku, nierzadko wpadają w sidła kolejnych narcyzów. Usługują, spełniają ich oczekiwania i szukają w ich oczach akceptacji. Zwykle mają problem z samooceną i nie wierzą w siebie. Za wszelkie niepowodzenia otoczenia obwiniają siebie. Tak wychowani ludzie nie lubią siebie i wymagają specjalistycznego wsparcia, by to zmienić.

Narcystyczne matki nierzadko doprowadzają dzieci do zaburzeń psychicznych, w tym napadów lęku, a nawet depresji. Matka narcyz nie pochyla się nad dzieckiem, gdy ono tego potrzebuje, wszelkie spadki nastroju, trudności odczytuje jako słabość i brak dostatecznego zaangażowania ze strony dziecka. W swojej ocenie ona wszystko robi tak, jak trzeba, a nawet lepiej.

Jak uwolnić się spod wpływu narcystycznej matki

Jeśli czujesz, że twoja matka mogła wykazywać cechy narcystyczne, zapewne nie raz dane ci było poczuć jej niezadowolenie, czuć, że nie możesz decydować o sobie. Bywało, że krytykowała i ośmieszała cię publicznie. Oczekiwała wiecznego poklasku, dawała poczuć, że nie jesteś w stanie doścignąć ideału, na który się kreowała. Nigdy nie poczułaś, że jesteś dla niej dość dobra.

Często takie osoby nie zdają sobie sprawy z tego, jak mocno na ich życie wpłynęły absurdalne oczekiwania matki. Zwykle trafiają do specjalisty z problemami, które mają swoje korzenie właśnie w wychowaniu. Objęcia narcystycznej matki duszą, zamiast dawać siłę. Dopiero terapia, która umożliwia przepracowanie traum z dzieciństwa, może rozwiązać problem.

Warto wiedzieć, że dzieci narcystycznych matek mają tendencje do przenoszenia destrukcyjnych wzorców zachowań na własne potomstwo. Warto więc przyznać przed sobą, że było się ofiarą niezdrowego schematu wychowawczego, postawić rodzicielce granicę i rozpocząć terapię, która przywróci właściwe schematy. Tak, żebyś sama nie została rodzicielską modliszką. 

Zobacz także:

Wycierają noski, kroją kotlecik. Współcześni rodzice wychowują życiowe niedorajdy

5 zdań, które nigdy nie powinny paść z ust rodzica. Rujnują wasze relacje

Największa bzdura, jaką wmawia się rodzicom. Konsekwencja jest przereklamowana