Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Rewolucja na oddziałach pediatrycznych w całej Polsce. Zmiany właśnie wchodzą w życie
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 03.10.2023 10:33

Rewolucja na oddziałach pediatrycznych w całej Polsce. Zmiany właśnie wchodzą w życie

dziecko w szpitalu
Fot. Canva

Wielka rewolucja na oddziałach pediatrycznych w całej Polsce czeka na małych pacjentów od 3 października. NFZ wprowadza zmiany finansowania leczenia dłuższego niż 30 dni. 

Oznacza to, że szpitale nie będą musiały czekać do zakończenia leczenia szpitalnego, aby otrzymać z NFZ zwrot kosztów. Od tej pory rozliczenie będzie miało charakter ryczałtowy i będzie rozliczane na podstawie uśrednionych kosztów leczenia w podobnych przypadkach.

Szpital dostanie pieniądze wcześniej

Jak wynika z danych przedstawionych przez rynekzdrowia.pl, NFZ wprowadza mechanizm cząstkowego rozliczania leczenia na oddziałach pediatrycznych. Zmiany dotyczą m.in. leczenie układu pokarmowego w tym pozaustrojowego karmienia, ale także zabiegów laryngologicznych w obrębie jamy ustnej i przełyku, a także leczenie nowotworów skóry w obrębie twarzoczaszki.

Szpital, który będzie opiekował się pacjentem w okresie dłuższym niż 30 dni, może liczyć na cząstkowe rozliczenie procesu leczenia, w tym diagnostyki i zabiegów przed zakończeniem procedury. Placówka medyczna będzie otrzymywała zwrot kosztów leczenia w ryczałcie, czyli przed rozpoczęciem kolejnego miesiąca. Kwota ta będzie wyliczana na podstawie uśrednionych kosztów, w podobnych przypadkach.

 

Co ta zmiana oznacza dla małych pacjentów

Choć cała procedura może wydawać się bardzo skomplikowana i nie mieć bezpośredniego znaczenia dla leczonych na oddziałach pediatrycznych dzieci, w istocie jest inaczej. Szpital dysponując odpowiednimi środkami, będzie mógł przyjmować pacjentów szybciej. Może to w sposób istotny i zauważalny skrócić czas oczekiwania na zabiegi.

Placówki medyczne rozpoczynając leczenie dzieci, nie będą zmuszone "działać na kredyt". Wraz z przyjęciem pacjenta, którego leczenie specjalistyczne, niezależnie od tego czy zabiegowe, czy nie, będzie wymagało działań przekraczających 30 dni, placówka otrzyma zwrot już na początku leczenia. Dzięki temu uniknie "zamrożenia środków". 

Czy to skróci kolejki do specjalistycznych zabiegów szpitalnych?

W założeniu Ministerstwa Zdrowia, które zwiększyło finansowanie niektórych procedur medycznych na pediatrię - tak. Od 1 stycznia 2023 roku odnotowano wzrost finansowania oddziałów neonatologicznych o 250 mln rocznie, co ma znacząco wpłynąć na jakość opieki okołoporodowej dla noworodków.

Dzięki opłacaniu długotrwałego leczenia małych pacjentów na bieżąco ma się poprawić nie tylko płynność finansowa placówek medycznych, ale także mają skrócić się kolejki oczekiwania na zabiegi i planowane hospitalizacje. Dotąd placówki dostawały pieniądze dopiero po wypisaniu pacjenta do domu. Jeszcze minister Adam Niedzielski zapowiadał, że pediatria i psychiatria dziecięca są jego priorytetami.

Obecnie wzrosły też kwoty, które NFZ przekazuje szpitalom za hospitalizację małego pacjenta. W przypadku najczęstszych pobytów szpitalnych np. związanych  z chorobami górnego odcinka dróg oddechowych jest wyceniona na 2 332 zł (do marca 2022 było 1 636 zł). Leczenie infekcji dolnego odcinka dróg oddechowych (zapalenie płuc) wycenia się obecnie na 5 397 zł (zamiast 3 772 zł). Ma to znacząco podnieść standard opieki medycznej na oddziałach pediatrycznych. 

Zobacz także:

Groźna choroba skóry wróciła do przedszkoli. Rozprzestrzenia się błyskawicznie

Dwulatek trafił na OIOM. Rodzice lekarze przestrzegają innych, tego można było uniknąć

Taki kolor w toalecie oznacza kłopoty. Podpowiadamy, kiedy zgłosić się do lekarza

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?