Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Pilne wycofanie leku dla dzieci. Doszło do pomyłki
Marta Uler
Marta Uler 23.11.2023 15:35

Pilne wycofanie leku dla dzieci. Doszło do pomyłki

Benodil
Fot. Shutterstock

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Benodil, powszechnie stosowaną zawiesinę do nebulizacji. Zakaz dotyczy całego kraju.

Benodil stosowany jest w leczeniu astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Lek na astmę i POCHP wycofany z obrotu

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał właśnie z obrotu ze wszystkich aptek w kraju produkt leczniczy o nazwie Benodil. Jak czytamy na stronie rynekzdrowia.pl, chodzi o:

"Benodil (Budesonidum), 0,25 mg/ml, zawiesina do nebulizacji, opakowanie 10 ampułek po 2 ml, GTIN: 05903060614284 w zakresie serii 054223 termin ważności 03.2026 r., podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. w Starogardzie Gdańskim.”

Benodil to lek, który stosuje się u dzieci

 

Główny Inspektor Farmaceutyczny wykrył, że opakowania leku były oznakowane nieprawidłową etykietą. „Powodem zaistnienia przedmiotowej wady było pozostawienie w obszarze produkcyjnym jednej niekompletnej rolki z etykietami pochodzącej z poprzedniego procesu wytwarzania produktu leczniczego" – czytamy w decyzji GIF.

GIF informuje o braku „możliwości jednoznacznego rozstrzygnięcia co do faktycznego charakteru wady, tj. czy polega ona na zamianie opakowań bezpośrednich (ampułek) produktu leczniczego, czy też wyłącznie na nieprawidłowym oznakowaniu opakowań bezpośrednich zawierających produkt leczniczy zgodny z opisem zawartym na opakowaniu jednostkowym oraz ulotce, jak również co do zasięgu występowania tej wady".

Zobacz także:

Krople dla dzieci wycofane ze sprzedaży. Komunikat GIF

To one pustoszą przedszkola. Oto trzech winowajców, przez których maluchy chorują

Dzieci nie mogą oddychać, duszą się. Ta przerażająca choroba właśnie zaczyna szaleć