portalparentingowy.pl Dziecko Pokazała, co jej córka dostała do jedzenia w szpitalu. To chyba jakiś żart
Fot. Pixabay/Facebook

Pokazała, co jej córka dostała do jedzenia w szpitalu. To chyba jakiś żart

28 sierpnia 2023
Autor tekstu: Marta Lewandowska

Jeśli jesteśmy tym, co jemy, to lepiej nie żywić się w większości szpitali w naszym kraju. Nie jest dla nikogo niespodzianką, że wyżywienie w placówce medycznej ma zaspokoić jedynie podstawowe potrzeby. Większość rodziców, kiedy ich dziecko trafia na oddział, zwyczajnie bierze z domu jedzenie, żeby maluch miał się czym posilić.

Papierowe naklejki na chlebie, zawiesiste i pozbawione smaku sosy, parówki, których nikt nie ma ochoty spróbować, to niestety standard. Na facebookowej grupie "Jedzenie w szpitalach" pojawił się kilka dni temu post, na którym mama 8-letniej pacjentki pokazała kolację swojej córki. Zdjęcie wywołało niemałą dyskusję.

Kolacja dla chorego dziecka w szpitalu

Autorka zdjęcia, jak wynika z posta, przebywała z 8-letnią córką na oddziale chirurgii ogólnej w szpitalu dziecięcym przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie. To jeden z dwóch stricte dziecięcych szpitali w stolicy. Córka kobiety jest na diecie wegetariańskiej. Autorka nie wyjaśnia przyczyny, ale pokazuje, że na kolację jej dziecko otrzymało biały chleb, na zdjęciu widać trzy kromki, kawałek masła i kleks hummusu klasycznego.

To, co uderza, to brak warzyw. Zdecydowanie posiłek prezentowałby się lepiej i był znacznie zdrowszy, gdyby dziewczynce zaserwowano, choć ćwiartkę pomidora, czy kilka słupków papryki. Na te warzywa jest teraz sezon i nie są one szczególnie drogie.

Green Beans - 2023-08-28T100128.303.jpg

Staramy się dawać warzywa!

Jedna z komentujących, pani Agnieszka, pisze: "Warzywo jest dawane do kolacji i śniadania zawsze" - sugerując w dalszej dyskusji, że pracuje w szpitalu "To nie nasza wina, że kucharki nie dodają" - czytamy.

Z relacji mamy małej pacjentki wynika, ze tego dnia, gdy jej córka dostała hummus, dzieci jedzące mięso dostały parówkę i kleks keczupu. Trudno więc tu mówić o zalecanych 5 porcjach warzyw i owoców, które powinien spożywać każdy z nas.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=9801990613205251&set=gm.2833841210130537&idorvanity=428926863955329

Dieta w szpitalu - jest źle

Przeglądając wspomnianą grupę, można zauważyć, że choć sytuacja w wielu szpitalach się poprawia, to niestety w wielu placówkach, wciąż trudno tu mówić o dobrze zbilansowanej diecie. Niezależnie od tego, czy mówimy o szpitalach pediatrycznych, położniczych czy innych.

Na talerzach pacjentów wciąż królują białe pieczywo, przetworzona żywność, niskiej jakości wędliny, ziemniaki i zawiesiste sosy . Wynika to niestety z niskich stawek żywieniowych, jakie są naliczane w szpitalach. Jak czytamy na stronie nik.gov.pl wysokość stawki żywieniowej na pacjenta ustala kierownik podmiotu leczniczego.

Tyle że z pustego w próżne, to i Salomon nie naleje. Wiele podmiotów medycznych mierzy się z ogromnymi problemami finansowymi i to czuć w jakości produktów serwowanych pacjentów. W Polsce rozbieżność w stawkach żywieniowych jest ogromna od 6 do 60 zł. A mówimy o 3 posiłkach.

Dlaczego dziecko nie je mięsa?!

Część komentujących oburzyło się na autorkę posta , że decyduje za tak małe dziecko, że nie będzie ono jadło mięsa. Nikt jednak nie zapytał o powody takiej decyzji. Czasem są to względy zdrowotne, innym razem - ideologiczne, a czasem, nawet małe dziecko odmawia jedzenia mięsa. Jeśli dieta jest odpowiednio zbilansowana - da się żyć bez mięsa .

Lepsza porcja warzyw, niż byle jakie parówki. Problem w tym, że o te warzywa w szpitalach zwykle bardzo ciężkie. Nawet jeśli dziecko po operacji nie może jeść surowej marchewki, czy papryki, zawsze lepiej byłoby podać brokuł czy marchewkę gotowaną na parze, niż nic.

Zobacz także:

Groźna moda wśród rodziców. Takie mleko wcale nie jest dobre dla dzieci

Koniec z energetykami w szkołach. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Zacznij podawać je dziecku, zanim jeszcze pójdzie do przedszkola. Uchronią je przez groźnymi chorobami

Zacznij podawać je dziecku, a robaki uciekną z wrzaskiem. To najlepsza metoda
Dziecko całe zlane potem? Sprawdź, o czym to może świadczyć
Obserwuj nas w
autor
Marta Lewandowska

Wydawczyni serwisu. Specjalistka ds. turystyki z duszą społecznika. Z mediami związana od blisko 20 lat. Mama trzech chłopców, która wierzy, że dzieci są doskonałe, a rolą rodzica jest jedynie wspieranie ich w odkrywaniu własnej drogi. Zwolenniczka rodzicielstwa intuicyjnego. Pisze głównie o tym, jak czerpać przyjemność z bycia rodzicem, ale też śledzi to, co dzieje się w polskiej szkole. Z zamiłowania ogrodniczka, uwielbia dawać drugie życie używanym rzeczom i gotować.

Napisz do mnnie: marta.lewandowska@iberion.pl


 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy