Połóż liść laurowy na brzegu wanny lub pod poduszką. Nie uwierzysz, co się stanie
Liście laurowe to podstawowa przyprawa w każdym domu. Nie wyobrażamy sobie przyrządzić rosołu czy sosu do mięsa bez tego składnika. Ale to zioło można wykorzystać nie tylko w kuchni. Warto wiedzieć, że liście laurowe przydać nam się mogą nawet w łazience.
Są bogate w olejki eteryczne, których działanie może zaskoczyć. Pomyślałabyś, że liść laurowy może zastąpić odświeżacz powietrza? Albo repelent? A to nie koniec nieoczywistych zastosowań tej przyprawy.
Z basenu Morza Śródziemnego do Polski
Liść laurowy to inaczej liść bobkowy, suszony liść wawrzynu (Laurus nobilis). Pamiętam, jak jako młoda studentka pracowałam podczas wakacji w hotelu w Madrycie. Gdy moja szefowa wysłała mnie po kilka listków laurowych do ogrodu, nie wiedziałam, o co jej dokładnie chodzi. Okazało się, że mam tych liści po prostu narwać – prosto z krzaczka. Bo liście laurowe rosną na wiecznie zielonych krzewach.
Ta przyprawa pochodzi właśnie z basenu Morza Śródziemnego. Była wykorzystywana już w starożytności. Uważano ją za za symbol zwycięstwa, chwały i mądrości. Najpopularniejsza jest we Włoszech, w Grecji, czy w Hiszpanii. Dodaje charakterystycznego smaku wielu potrawom, zwłaszcza gulaszom, sosom i duszonym mięsom. Także w Polsce nie wyobrażamy sobie gotowania bez tych małych listków.
Liście laurowe relaksują i odprężają
O tym, że liście laurowe muszą być w kuchni – wiemy. Ale, że sprawdzą się także w innych zakątkach naszego domu, a także w zupełnie innych rolach? To już nie jest takie oczywiste. Liście laurowe świetnie się sprawdzą np.w aromaterapii. Są bogate w olejki eteryczne, takie jak linalol i eugenol. Mają one, m.in., właściwości uspokajające i usypiające.
Jeśli masz kłopoty z zasypianiem, lub po prostu miałaś ciężki dzień i chciałabyś się wreszcie zrelaksować:
- zwiąż kilka listków w pęczek i zawieś w łazience, albo wsyp je do miseczki, a następnie nalej wody do wanny. Ich zapach niesiony dodatkowo przez parę wodną, wypełni pomieszczenie i sprawi, że poczujesz się naprawdę lepiej.
- Liście laurowe możesz umieścić również w sypialni, w pobliżu łóżka, a nawet pod poduszką. Będzie ci się dużo lepiej spało.
Inne niecodzienne zastosowania liści laurowych
Liście laurowe mają wiele cennych właściwości, o których wiele z nas nie ma pojęcia. Na bazie tej przyprawy można wykonać:
- odżywkę do włosów – wystarczy pokruszyć kilka liści, zalać wrzątkiem i odstawić do wystygnięcia. Po przecedzeniu płuczemy umyte włosy. Taka odżywka działa regenerująco na skórę głowy i zmniejsza łupież.
- repelent – aromat liści laurowych odstrasza m.in. komary. Pamiętaj o tym wiosną, kiedy zacznie się na nie sezon. Rozłóż liście na parapetach, a owady będą omijać twoje okna.
- maść na drobne skaleczenia i oparzenia – wystarczy sproszkowane w moździerzu liście zmieszać z odrobiną oleju lub oliwy z oliwek i gotowe! Taka mikstura będzie miała właściwości kojące i regenerujące względem naskórka.
- odświeżacz powietrza – jeśli smażyłaś rybę lub gotowałaś kalafiora, w kuchni unosi się nieciekawy zapach. Żeby z nim powalczyć, wystarczy wrzucić do rondelka z wrzątkiem kilka listków laurowych i pogotować. Unosząca się para zneutralizuje niepożądane aromaty.
Zobacz także:
Poprawia trawienie i nastrój, ale ostrożnie z jej stosowaniem. Dla niektórych jest zakazana
Czy dziecko może pić herbatę miętową? To musi wiedzieć każdy rodzic