Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Prawie cała wypłata do kosza. Tyle wydasz tylko na pieluchy

Prawie cała wypłata do kosza. Tyle wydasz tylko na pieluchy

Dziecko i pieluszki
Fot. Freepik/materiały własne

Ostatnie tygodnie ciąży powinny być czasem odpoczynku i radosnego oczekiwania. Tymczasem to właśnie wtedy ciężarne mają najwięcej rzeczy do załatwienia przed porodem. Tworzą listę spraw do załatwienia, by wyrobić się przed przyjściem malucha na świat.

Jednym z tych zadań są zakupy dla dziecka. Kilka kompletów ubranek, kocyk, butelka, kosmetyki do pielęgnacji i oczywiście pieluchy — kilka tetrowych i całe mnóstwo jednorazowych. Zastanawiasz się, ile dziecko będzie ich potrzebowało? Spieszymy z pomocą.

Pieluchy jednorazowe dla niemowlęcia

Żołądek dziecka jest maleńki, dlatego dziecko je małe porcje (zaledwie kilkadziesiąt mililitrów w pierwszym miesiącu), za to bardzo często. Na dodatek żywi się wyłącznie mlekiem. Jest to lekkostrawny pokarm, który błyskawicznie przelatuje przez brzuszek maluszka.

Niemowlęta w pierwszych miesiącach wypróżniają się bardzo często. Noworodek może potrzebować nawet 10-12 jednorazowych pieluszek dziennie. Po miesiącu liczba kupek maleje, ale nadal trzeba przewinąć dziecko 8, czasami 10 razy w ciągu dnia.

Kasia (50).jpg
Fot. Pexels

Ile pieluch jednorazowych potrzebuje niemowlę

Przyjmuje się, że w pierwszym miesiącu dziecko potrzebuje od 300 do 360 pieluszek. Później zużycie maleje i liczba ta spada do 250-300 sztuk. Łatwo obliczyć, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia dziecko wykorzysta od 850 do 960 pieluch! To wręcz niewyobrażalna liczba!

Potem nie trzeba go już aż tak często przewijać. Układ pokarmowy dojrzewa, więc maluszek wypróżnia się rzadziej. Pieluszkę zmienia średnio się 6-7 razy dziennie.

Z tego wynika, że miesięcznie starsze niemowlę zużywa 180-210 pieluszek. To oznacza, że w ciągu pierwszego roku życia dziecka rodzice muszą kupić około 2700 pieluch.

Koszt pieluch jest przerażający

Cena za jedną pieluchę jest różna w zależności od marki, rozmiaru i rodzaju. Oscyluje w granicach od 60 gr do 1,60 zł. Najbardziej oszczędne jest kupowanie dużych paczek, wtedy cena jednej pieluszki jest znacznie mniejsza. Przyjmijmy, że średnio wynosi 0,9 zł za sztukę.

Oznacza to, że na same pieluchy w ciągu pierwszych trzech miesięcy rodzice wydają około 800 zł. A w ciągu pierwszego roku życia - 2500 zł!

Oczywiście są to szacunkowe obliczenia. Na te produkty są często duże promocje, ceny mogą się wahać. Wiele zależy także od dziecka. Niektóre maluchy już po kilku miesiącach życia nie wybudzają się w nocy na karmienie, więc nie potrzebują przewijania w czasie snu.

grafika do środka (1).jpg

Ile pieluszek kupić do wyprawki

Nie kupuj od razu zapasu na kolejne miesiące! Po pierwsze nie do końca wiadomo, jaki rozmiar będzie nosiła twoja pociecha. W czasie badań pod koniec ciąży lekarz oszacuje mniej więcej, ile będzie ważył dzidziuś, ale nie są to precyzyjne dane.

Po drugie dziecko rośnie bardzo szybko. Prawdopodobnie najmniejszy rozmiar będzie potrzebny tylko przez 3-4 tygodnie. W początkowych miesiącach niemowlęta błyskawicznie przybierają na wadze i trzeba często wymieniać ubranka i pieluchy na większe.

Na początek zaopatrz się w jedną lub dwie paczki pieluszek w rozmiarze 1. Jeśli okaże się, że są za małe lub za duże, ktoś z bliskich szybko może przynieść ci do szpitala odpowiedni rozmiar. Jeśli rodzina lub znajomi pytają, jaki prezent przynieść dla dziecka - poproś o pieluchy, ale najlepiej od razu 3 lub 4 - te rozmiary potrzebne są najdłużej.

Zobacz także:

Kobiety popełniają ten błąd w czasie odczytywania testu. Dwie kreski nie zawsze oznaczają radość

Kataru u dziecka da się pozbyć tylko w jeden sposób. O ile, zrobisz to dobrze

Najsłodszy widok świata może mieć gorzkie konsekwencje. Jak oduczyć dziecko ssać kciuk?