Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Kobiety popełniają ten błąd w czasie odczytywania testu. Dwie kreski nie zawsze oznaczają radość
Beata Łajca
Beata Łajca 01.02.2024 09:33

Kobiety popełniają ten błąd w czasie odczytywania testu. Dwie kreski nie zawsze oznaczają radość

test owulacyjny
fot. archiwum prywatne

Wyjaśniamy jak czytać testy owulacyjne, które nie są tak proste, jak ciążowe. Dwie kreski nie zawsze oznaczają owulację!

Testy owulacyjne mogą bardzo pomóc parą starającym się o dziecko. Zwłaszcza jeżeli próbujecie już jakiś czas i nadal się nie udaje. Czasami trudno wyłapać ten najlepszy moment na zbliżenie, a testy pomagają go dokładnie określić. 

Jak działa test owulacyjny

Owulacja, czyli jajeczkowanie, polega na uwolnieniu dojrzałego jajeczka z jajnika do jajowodu. Jeżeli tam, w ciągu kolejnych 24 godzin, jajeczko spotka się z plemnikiem, dojdzie do zapłodnienia. Teoretycznie owulacja zachodzi w połowie cyklu miesiączkowego. W praktyce może być trochę inaczej, dlatego czasem ciężko trafić w ten idealny moment, co przedłuża oczekiwanie na dziecko.

Wówczas z pomocą przychodzą testy owulacyjne, które wykorzystują wzrost hormonu luteinizującego, który można wykryć w moczu kobiety. Do nagłego zwiększenia jego ilości dochodzi tuż przed jajeczkowaniem. Pozytywny test owulacyjny oznacza, że owulacja nastąpi za 24 do 36 godzin.

Beata - 2024-01-31T150847.830.jpg
fot. archiwum prywatne

Kiedy test owulacyjny jest negatywny

Na teście owulacyjnym są dwa pola oznaczone literami C i T. C to pole kontrolne – ciemny prążek w tym miejscu powinien pojawić się przy każdym badaniu. Jeżeli go nie ma – test jest nieważny, bez względu na wszystko. Pole oznaczone literą T, to pole testowe, które ma dla nas największe znaczenie.

Ale dwa paski na teście owulacyjnym nie oznaczają pozytywnego wyniku. Tutaj nie jest tak łatwo. W poprawnie wykonanym teście będzie prawie zawsze widać  dwie kreski. Ta w polu kontrolnym C będzie zawsze wyraźna. A pasek w polu T może być ledwo dostrzegalny albo jasny.

Wszystkie testy widoczne na poniższym zdjęciu są negatywne.

Beata - 2024-01-31T145257.540.jpg
fot. archiwum prywatne

Kiedy test owulacyjny jest pozytywny

Test owulacyjny jest pozytywny tylko wtedy, gdy obydwa widoczne na nim paski, są tak samo intensywne. Ewentualnie pasek w polu T jest ciemniejszy, niż ten w polu C.

Pozytywny wynik testu owulacyjnego oznacza, że do jajeczkowania dojdzie w ciągu najbliższej doby, lub maksymalnie 36 godzin. Im ciemniejszy pasek T, tym bliżej do owulacji.

Test owulacyjny, taki jak ten na zdjęciu, oznacza, że przyszedł najlepszy czas w miesiącu, aby postarać się o dziecko.

Beata - 2024-01-31T151459.002.jpg
fot. archiwum prywatne

Jak wykonać test owulacyjny

Testu owulacyjnego nie wykonuje się z pierwszego porannego moczu, tak jak jest to zalecane przy teście ciążowym. W tym przypadku lepiej wybrać moment w środku dnia, a na dwie godziny przed testem powstrzymać się od picia większej ilości płynów.

Samo badanie jest bardzo proste. Test wystarczy zanurzyć w moczu, zebranym do czystego pojemnika, do zaznaczonej wysokości. Trzeba jednak być konsekwentnym, zapisywać wyniki i robić testy mniej więcej o podobnej godzinie.

Ważne jest też określenie długości cyklu. Bez tego trudno będzie zrobić wiarygodny test owulacyjny. Jeżeli wiesz, ile dni ma twój cykl menstruacyjny. Poniższa tabela pokazuje, ile dniach od początku cyklu należy wykonać pierwszy test.

Beata - 2024-01-31T152443.544.jpg
fot. archiwum prywatne

Zobacz także:

Staracie się o dziecko? Lekarz może zalecić... pigułki antykoncepcyjne

Nie masz ochoty na igraszki? To może być niedobór tej witaminy

Już nie będziesz stawać na głowie! Tak zwiększysz szanse na poczęcie dziecka