Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Przełom w diagnozowaniu autyzmu. To nadzieja dla wielu dzieci
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 29.12.2023 21:45

Przełom w diagnozowaniu autyzmu. To nadzieja dla wielu dzieci

diagnoza autyzmu
Fot Pexels

Szacuje się, że nawet dwoje z 50 dzieci może być w spektrum autyzmu. Wiele z nich nigdy nie usłyszy diagnozy. Bo autyzm jest często daleki od stereotypowego obrazka, który przedstawia dziecko z syndromem zamknięcia. Osoby w spektrum mają problemy z tzw. teorią umysłu, to znaczy, że nie do końca dostrzegają emocje innych.

Kluczowa dla przyszłego funkcjonowania jest wczesna diagnoza. Eksperci są zdania, że w wielu przypadkach, jeśli dziecko trafi do odpowiedniej terapii przed 5 urodzinami, jest w stanie w pełni samodzielnie funkcjonować w świecie, w którym przeważają neurotypowi - czyli większość z nas. 

Diagnoza spektrum autyzmu u małych dzieci

W Polsce jeszcze 10 lat temu bardzo trudno było uzyskać diagnozę zespołu Aspergera czy autyzmu w przypadku dzieci wyżej funkcjonujących przed 9. rokiem życia. Zwykle, nawet specjaliści sugerowali, aby poczekać, bo może dziecko zdoła samodzielnie nadrobić deficyty. Niestety to tak nie działa. Na szczęście dziś diagnozuje się coraz młodsze dzieci, dzięki czemu można szybko zacząć z nimi pracować. To bardzo ważne, bo mózg im młodszy, tym jest bardziej plastyczny, więc terapia przynosi lepsze efekty.

Kolejnym problemem w diagnostyce spektrum są dziewczynki. Te prawidłową diagnozę otrzymują znacznie rzadziej, a nawet jeśli, to później niż ich koledzy. Biologiczne różnice między płciami pozwalają dziewczętom lepiej maskować deficyty. Co ułatwia im życie, ale może zaburzać wyniki testów. Dlatego badania oparte na obrazowaniu mózgu są wielką przyszłością diagnostyki osób w spektrum.

Kopia – Marta L - 2023-12-28T154144.296.jpg
Pexels

Sztuczna inteligencja wykrywa autyzm

Wielodyscyplinarny zespół z University of Louisville w Kentucky w Stanach Zjednoczonych opracował sztuczną inteligencję (AI), która potrafi bardzo dokładnie analizować wyniki badania mózgu rezonansem magnetycznym. System jest na tyle precyzyjny, że potrafi odnaleźć sygnały sugerujące zaburzenia ze spektrum autyzmu już u dzieci w wieku 24 -48 miesięcy, niezależnie od płci dziecka. To prawdziwy przełom!

Wynik analizy AI nie pozostawia wątpliwości co do prawidłowości diagnozy, a to pozwala na wdrożenie terapii na wcześniejszym niż kiedykolwiek etapie rozwoju dziecka. Już dwulatek może trafić pod opiekę specjalistów, którzy pomogą mu uzupełnić deficyty, a to będzie skutkować znacznie wyższym poziomem funkcjonowania społecznego w przyszłości.

Wczesne objawy autyzmu u dzieci

Spektrum w każdym przypadku przebiega nieco inaczej i rodzicom, zwłaszcza jeśli mowa o pierwszym dziecku, łatwo je przeoczyć. 

WAŻNE! Nic nie zastąpi konsultacji psychologicznej lub wizyty u psychiatry dziecięcego, poniżej wymieniamy kilka cech i zachowań mogących sugerować problem, jednak nie muszą one oznaczać, że dziecko jest w spektrum autyzmu. 

Psychologowie, już po diagnozie słyszą często, że rodzice czuli, że coś się dzieje. Wbrew obiegowej opinii autyzm nie cechuje się brakiem emocji. Często rodzice podkreślają, że te dzieci czują bardziej i sprawiają wrażenie, jakby nie mogły nad emocjami zapanować. 

W niemowlęctwie natomiast zdarza się, że te maluchy w zasadzie nie absorbują uwagi. Są ciche, spokojne, jednak kiedy czują dyskomfort, np. wynikający z głodu, od razu dają o tym bardzo głośno znać. Bywa, że w wieku kilku miesięcy potrafią na dłuższą chwilę zająć się jedną zabawką, podczas gdy ich rówieśnicy szybko tracą zainteresowanie.

Sygnały, które powinny zwrócić uwagę rodziców, to także niechęć do pokarmów o określonej konsystencji, schematyczne zabawy, brak reakcji na imię, mocne reakcje na niewygodną odzież, większe zainteresowanie dorosłymi, niż rówieśnikami, opóźniona mowa lub nad wyraz profesorski sposób wypowiedzi, brak nacechowania emocjonalnego w wypowiedziach, monotonny ton. 

Jeśli coś cię niepokoi, lepiej skonsultować się "na wyrost" niż coś przeoczyć. Dziecko w spektrum, które trafi do odpowiedniej terapii, ma znacznie lepsze rokowania na przyszłość, niż bez wsparcia.

Zobacz także:

To trochę tak, jak życie na „pełnej bombie”. Jak NAPRAWDĘ zachowują się dzieci z ADHD?

Co piąte dziecko ma tę cechę. Zamiast z nią walczyć, zobacz, jak je wesprzeć

Te dzieci są nieodkładalne! Bycie ich rodzicem, to niezwykłe doświadczenie