Puszczasz fajerwerki z dziećmi? Grozi ci więzienie
Sylwester za rogiem, wiele osób szykuje się do hucznej zabawy. Wśród zaplanowanych rozlicznych rozrywek w programie wielu imprez, zarówno tych zorganizowanych, jak i prywatnych są pokazy sztucznych ogni. Jednak zanim podpalisz lont - musisz wiedzieć kilka ważnych rzeczy.
Istotne są nie tylko zapisy prawa, które jasno regulują kto, kiedy i gdzie może puszczać sztuczne ognie. Warto pomyśleć także o innych aspektach, jak bezpieczeństwo i... rozsądek.
Czy zgodnie z prawem można puszczać fajerwerki
Polskie prawo dopuszcza stosowanie fajerwerków, nieomal bez ograniczeń w dwa dni w roku: w Sylwestra i w Nowy Rok. Poza tym bez specjalnego pozwolenia robić tego nie wolno. Jasno mówi o tym art. 51 §1 kodeksu wykroczeń , który stanowi, że kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Warto pamiętać, że najbliższe dni są wyłączone na zasadzie obyczajowej . Tzn. dopuszcza się huczne obchody Sylwestra, dlatego zwykle nie nakłada się kary za używanie Fajerwerków w przestrzeni publicznej. Jednak trzeba zachować szczególną ostrożność i bezpieczną odległość od budynków, roślinności i łatwopalnych materiałów. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat wysokości 500 zł, jeśli sprawa trafi do sądu, grzywna może wynieść 5 tys. zł.
UWAGA!
"Strzelać" mogą tylko osoby pełnoletnie niebędące pod wpływem alkoholu!
Fajerwerki bezpieczeństwo i rozsądek
Sztucznych ogni nie mogą pod żadnym pozorem odpalać dzieci, ani osoby będące pod wpływem alkoholu. Jeśli niekoniecznie chcemy uczcić w ten sposób Nowy Rok, pamiętajmy, że należy wytypować jedną osobę dorosłą, która w sylwestrową noc bawi się na trzeźwo. To ona, jako jedyna, powinna mieć dostęp do sztucznych ogni. Musi kontrolować, gdzie się znajdują i w jakiej ilości.
Kiedy nadejdzie północ, nikt inny nie powinien się do fajerwerków zbliżać. Petardy mogą być naprawdę niebezpieczne. To nie są zabawki. Nie wolno dawać ich dzieciom, może to bowiem skończyć się poparzeniem, a nawet utratą palców lub dłoni. Za udostępnienie materiałów pirotechnicznych dzieciom grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Jeśli dojdzie do wypadku - znacznie więcej. Nie narażaj dziecka na takie niebezpieczeństwo. Istotny w przypadku najmłodszych jest także hałas, który fajerwerki generują. Świsty, wybuchy, rozbłyski mogą nie na żarty wystraszyć najmłodszych, ale też zwierzęta - nie tylko domowe.
WAŻNE!
Istnieją ciche fajerwerki, które nie straszą dzieci i zwierząt.
Fajerwerki bez huku - zwierzęta ci podziękują
- Dla większości zwierząt i ich właścicieli Sylwester i Nowy Rok to najgorsze dni w roku - mówi Paulina Żulińska z Fundacji Wzajemnie Pomocni. - Cierpią psy i koty właścicielskie – w panice zrywają smycze, obroże i uciekają na oślep; cierpią też zwierzęta w schroniskach czy przytuliskach, gdzie większość z nich ma za sobą traumatyczne przeżycia. Ale nie zapominajmy o popłoszonych koniach, krowach. Różowe świnki za gwałtowny przestrach płacą życiem! - dodaje kobieta.
Jednocześnie zwraca uwagę, że fajerwerki to udręka także dla zwierząt dzikich . - Przerażone, w panicznej ucieczce uderzają w ogrodzenia, wpadają pod samochody, umierają z powodu zatrzymania krążenia - fajerwerki, zwłaszcza te głośne są śmiertelnie niebezpieczne, zwłaszcza że słuch zwierzaków jest znacznie czulszy od ludzkiego i odgłosy "zabawy" słyszą z ogromnej odległości.
Nie puszczaj kasy z dymem
Fundacja Wzajemnie Pomocni działająca na rzecz zwierząt zachęca do wybierania fajerwerków cichych, które niosą znacznie mniejsze szkody. Pamiętajmy jednak, aby zawsze po sobie posprzątać, bo kolorowe opakowania zostawione na otwartej przestrzeni mogą stanowić realne zagrożenie dla zwierząt.
Pamiętaj!
Jako dorosły masz obowiązek świecić dziecku przykładem, dlatego sztuczne ognie tylko w niewielkich ilościach i tylko w cichej wersji. Zawsze z zachowanie zasad bezpieczeństwa, a poza tym, może rozsądniej, zamiast puszczać te pieniądze z dymem, i to dosłownie, lepiej wydać je na karmę dla bezdomniaków i zrobić z okazji Nowego Roku coś naprawdę dobrego?
Zobacz także:
Co zrobić, żeby nie mieć kaca? Wystarczy zjeść to przed rozpoczęciem imprezy
Przed Sylwestrem górale narzekają na... kobiety. “Są najgorsze”
Lek przeciwbólowy dla dzieci wycofany. GIS alarmuje: “Wysokie zagrożenie dla życia i zdrowia”