Metoda na wzmocnienie więzi z dzieckiem. Założenia zasady trzech minut
Chyba nie ma nic piękniejszego niż szczera i silna więź, a także miłość pomiędzy dzieckiem i rodzicem. Niestety nie wszyscy rodzice chyba zdają sobie sprawę, jak taka więź jest ważna w życiu dziecka. Na szczęście są metody, które w prosty sposób mogą ją wzmocnić. Wystarczy tylko trochę się zaangażować.
Dziecko musi czuć, że jest kochane i zauważane przez rodzica. Choć dla nas dorosłych może się wydawać oczywiste, że przecież kochamy nasze dziecko, to maluch wcale tego nie musi tak rozumieć. Pamiętajmy też, że czyny znaczą o wiele więcej niż same słowa.
Prosta metoda na wzmocnienie więzi pomiędzy dzieckiem i rodzicem
Metoda trzech minut jest niezwykle prosta w swoich założeniach i tak naprawdę nie wymaga od rodzica żadnego wysiłku. Chodzi w niej o wyrobienie u siebie pewnych nawyków w tym, jak zachowujemy się podczas spotkania z dzieckiem.
Metoda trzech minut zakłada, że kiedy spotykamy się z dzieckiem po rozłące, to pierwsze trzy minuty po wejściu do domu skupiamy się tylko na maluchu. Nie ważne, czy dziecko nie widziało nas tydzień, bo wyjechaliśmy służbowo, nie było nas w domu, bo byliśmy w pracy, czy też wyszliśmy tylko do sklepu. Po prostu, kiedy widzimy się z dzieckiem, to pierwsze trzy minuty są zarezerwowane tylko dla niego.
Kiedy już skupimy naszą uwagę na dziecku, warto się do niego przytulić i kucnąć, aby nasz wzrok był na poziomie dziecka. Co więcej, mówmy do malucha. Pytajmy go o to, co robił, jak nas nie było, jak minął mu dzień, jak się czuje i tak dalej.
Niech dziecko czuje, że interesujemy się nim, że jesteśmy blisko, a jego los nie jest nam obojętny. Oczywiście, każdy rodzic ma do zrobienia w domu masę rzeczy, ale jeżeli po przekroczeniu progu mieszkania na trzy minuty zapomnimy o innych rzeczach i skupimy się na dziecku, to nasz świat się nie zawali.
Ważne jest też, aby podczas takiego spotkania na naszej twarzy był widoczny szczery uśmiech. Maluch musi widzieć, że czas spędzony z nim to dla nas przyjemność, a nie kara.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewać
Zabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystać
Objawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?
Źródło: parenting.pl