portalparentingowy.pl
Rodzice: więź z dzieckiem

fot. pixabay.com/Pexels

Metoda na wzmocnienie więzi z dzieckiem. Założenia zasady trzech minut

8 Lutego 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Więź pomiędzy dzieckiem i rodzicem powinna być niezwykle silna. Zwłaszcza w pierwszych latach życia malucha, kiedy stanowimy dla niego największy wzór i autorytet. We wzmocnieniu jej może nam pomóc zasada trzech minut.

Chyba nie ma nic piękniejszego niż szczera i silna więź, a także miłość pomiędzy dzieckiem i rodzicem. Niestety nie wszyscy rodzice chyba zdają sobie sprawę, jak taka więź jest ważna w życiu dziecka. Na szczęście są metody, które w prosty sposób mogą ją wzmocnić. Wystarczy tylko trochę się zaangażować.

Dziecko musi czuć, że jest kochane i zauważane przez rodzica. Choć dla nas dorosłych może się wydawać oczywiste, że przecież kochamy nasze dziecko, to maluch wcale tego nie musi tak rozumieć. Pamiętajmy też, że czyny znaczą o wiele więcej niż same słowa.

Prosta metoda na wzmocnienie więzi pomiędzy dzieckiem i rodzicem

Metoda trzech minut jest niezwykle prosta w swoich założeniach i tak naprawdę nie wymaga od rodzica żadnego wysiłku. Chodzi w niej o wyrobienie u siebie pewnych nawyków w tym, jak zachowujemy się podczas spotkania z dzieckiem.

Metoda trzech minut zakłada, że kiedy spotykamy się z dzieckiem po rozłące, to pierwsze trzy minuty po wejściu do domu skupiamy się tylko na maluchu. Nie ważne, czy dziecko nie widziało nas tydzień, bo wyjechaliśmy służbowo, nie było nas w domu, bo byliśmy w pracy, czy też wyszliśmy tylko do sklepu. Po prostu, kiedy widzimy się z dzieckiem, to pierwsze trzy minuty są zarezerwowane tylko dla niego.

Kiedy już skupimy naszą uwagę na dziecku, warto się do niego przytulić i kucnąć, aby nasz wzrok był na poziomie dziecka. Co więcej, mówmy do malucha. Pytajmy go o to, co robił, jak nas nie było, jak minął mu dzień, jak się czuje i tak dalej.

Niech dziecko czuje, że interesujemy się nim, że jesteśmy blisko, a jego los nie jest nam obojętny. Oczywiście, każdy rodzic ma do zrobienia w domu masę rzeczy, ale jeżeli po przekroczeniu progu mieszkania na trzy minuty zapomnimy o innych rzeczach i skupimy się na dziecku, to nasz świat się nie zawali.

Ważne jest też, aby podczas takiego spotkania na naszej twarzy był widoczny szczery uśmiech. Maluch musi widzieć, że czas spędzony z nim to dla nas przyjemność, a nie kara.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewać

  • Zabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystać

  • Objawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?

Źródło: parenting.pl

Podobne artykuły

Ferie a narodowa kwarantanna

Życie rodzinne

Ferie w czasie narodowej kwarantanny - na co rodziny mogą sobie pozwolić? Fatalne informacje

Czytaj więcej >
Rodzina

Życie rodzinne

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 24 grudnia. Czy będzie przedłużony?

Czytaj więcej >
dziecko z telefonem

Życie rodzinne

Czy rodzice powinni ograniczyć dziecku czas z telefonem?

Czytaj więcej >
Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

Życie rodzinne

Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

Czytaj więcej >
AZS – nasze życie z atopkami

Życie rodzinne

AZS – nasze życie z atopkami

Czytaj więcej >
Zespół alienacji – czym jest i co należy o nim wiedzieć?

Życie rodzinne

Zespół alienacji – czym jest i co należy o nim wiedzieć?

Czytaj więcej >