Rodzice: więź z dzieckiem
fot. pixabay.com/Pexels
Karol Zaborowski - 8 Lutego 2021

Metoda na wzmocnienie więzi z dzieckiem. Założenia zasady trzech minut

Więź pomiędzy dzieckiem i rodzicem powinna być niezwykle silna. Zwłaszcza w pierwszych latach życia malucha, kiedy stanowimy dla niego największy wzór i autorytet. We wzmocnieniu jej może nam pomóc zasada trzech minut.

Chyba nie ma nic piękniejszego niż szczera i silna więź, a także miłość pomiędzy dzieckiem i rodzicem. Niestety nie wszyscy rodzice chyba zdają sobie sprawę, jak taka więź jest ważna w życiu dziecka. Na szczęście są metody, które w prosty sposób mogą ją wzmocnić. Wystarczy tylko trochę się zaangażować.

Dziecko musi czuć, że jest kochane i zauważane przez rodzica. Choć dla nas dorosłych może się wydawać oczywiste, że przecież kochamy nasze dziecko, to maluch wcale tego nie musi tak rozumieć. Pamiętajmy też, że czyny znaczą o wiele więcej niż same słowa.

Prosta metoda na wzmocnienie więzi pomiędzy dzieckiem i rodzicem

Metoda trzech minut jest niezwykle prosta w swoich założeniach i tak naprawdę nie wymaga od rodzica żadnego wysiłku. Chodzi w niej o wyrobienie u siebie pewnych nawyków w tym, jak zachowujemy się podczas spotkania z dzieckiem.

Metoda trzech minut zakłada, że kiedy spotykamy się z dzieckiem po rozłące, to pierwsze trzy minuty po wejściu do domu skupiamy się tylko na maluchu. Nie ważne, czy dziecko nie widziało nas tydzień, bo wyjechaliśmy służbowo, nie było nas w domu, bo byliśmy w pracy, czy też wyszliśmy tylko do sklepu. Po prostu, kiedy widzimy się z dzieckiem, to pierwsze trzy minuty są zarezerwowane tylko dla niego.

Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Minister Czarnek podaje możliwe scenariuszeKiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Minister Czarnek podaje możliwe scenariuszeCzytaj dalej

Kiedy już skupimy naszą uwagę na dziecku, warto się do niego przytulić i kucnąć, aby nasz wzrok był na poziomie dziecka. Co więcej, mówmy do malucha. Pytajmy go o to, co robił, jak nas nie było, jak minął mu dzień, jak się czuje i tak dalej.

Niech dziecko czuje, że interesujemy się nim, że jesteśmy blisko, a jego los nie jest nam obojętny. Oczywiście, każdy rodzic ma do zrobienia w domu masę rzeczy, ale jeżeli po przekroczeniu progu mieszkania na trzy minuty zapomnimy o innych rzeczach i skupimy się na dziecku, to nasz świat się nie zawali.

Ważne jest też, aby podczas takiego spotkania na naszej twarzy był widoczny szczery uśmiech. Maluch musi widzieć, że czas spędzony z nim to dla nas przyjemność, a nie kara.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News