Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Sekret babci z Lubelszczyzny. Noś te trzy przedmioty w portfelu, a nigdy nie zabraknie ci pieniędzy
Beata Łajca
Beata Łajca 01.05.2024 14:17

Sekret babci z Lubelszczyzny. Noś te trzy przedmioty w portfelu, a nigdy nie zabraknie ci pieniędzy

starsza pani z portfelem
fot. Freepik/boryanam

O łusce karpia słyszał chyba każdy, ale nie tylko ta wigilijna pamiątka ma chronić przed brakiem pieniędzy. Według starych lubelskich wierzeń w portfelu warto nosić trzy przedmioty pochodzące z natury. Wszystkie można znaleźć na zwykłym spacerze. Czy to działa? Babcia mówi, że tak. A spróbować na pewno nie zaszkodzi.

Każdy rejon ma swoje unikalne przesądy i wierzenia, które powoli odchodzą w zapomnienie. Na szczęście żyją jeszcze ludzie, którzy pielęgnują dawne tradycje. Od jednej ze staruszek mieszkających na Lubelszczyźnie można się dowiedzieć, co trzeba nosić w portfelu, aby nigdy nie zabrakło w nim pieniędzy.

Sekret babci spod Lublina

Wschodnie rejony Polski do dzisiaj są mocno związane z ludowością, a starsi mieszkańcy Lubelszczyzny nadal praktykują wiele dawnych przesądów. Wiele z nich dotyczy tego, co przynosi szczęście, zdrowie i pieniądze. Jeden z lubelskich przesądów mówi, że w portfelu powinniśmy zawsze nosić trzy przedmioty.

Wszystkie możemy znaleźć tuż za progiem własnego domu, jeżeli mieszkamy na wsi, zwłaszcza lubelskiej. Mieszkańcom miast może być trochę trudniej, mogą wybrać się, chociażby do lasu. Te trzy magiczne przedmioty to: igła sosny, brązowy kamyczek i zasuszony kwiat jabłoni. Dlaczego właśnie te?

babcia z Lubelszczyzny
fot. Unsplash/Benjamin Brunner

Igła sosny, kamyczek i kwiat jabłoni

Na lubelskiej wsi wierzy się, że igła sosny ma wielką moc. Dzięki niej można zyskać większą wiarę w swoje możliwości, a co za tym idzie, odważniej podejmować zawodowe wyzwania. Stąd już prosta droga do awansu i większych pieniędzy.

Kamyczek, nie może być byle jaki, ale koniecznie brązowy. Taki kamień sprawia, że spotykamy więcej życzliwych ludzi i trafiamy na szczęśliwe zbiegi okoliczności. Dzięki temu można podejmować lepsze decyzje i mądrzej zarządzać swoimi finansami.

Kwiat jabłoni przed włożeniem do portfela trzeba zasuszyć. Będzie przyciągał radość i spokój, a dzięki temu pozwoli lepiej docenić to, co już masz. Kiedy przestaniesz martwić się o pieniądze, kwestie finansowe zaczną same lepiej się układać.

Przesądy na bogactwo

To tylko jeden z wielu z przesądów o bogactwie. Wspomnieliśmy już o łusce karpia wigilijnego, którą każdy z nas chociaż raz włożył do portfela. Inny ciekawy przesąd mówi o tym, że w portmonetce warto nosić… koci wąs.

Nie jesteśmy zwolennikami ogołacania kotów z ich pięknych wąsów, nawet jeśli to rzeczywiście działa. Poza przedmiotami w portfelu warto zadbać także o krany w naszym domu. Podobno, gdy kran przecieka, to razem z wodą uciekają też pieniądze. Tego nie można zbagatelizować.

A najbardziej znanym przesądem dotyczącym pieniędzy jest ten, który mówi, że torebki z portfelem nigdy nie wolno stawiać na podłodze. Na pewno nie warto jej stawiać na podłodze tuż przy drzwiach, zwłaszcza gdy nie mamy zwyczaju, zamykać ich na klucz.

Zobacz także:

Do czego służy druga strona tłuczka do mięsa? Niewielu z nas jej używa

Wafle rodem z PRL. Ten przepis to łatwizna, a deser smakuje obłędnie!

Dzieciństwo na wsi nie miało sobie równych! Rozpoznaj elementy wiejskiego życia

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?
Ta majówka to koszmar! Nie mam jak zorganizować opieki dla dzieci
Rodzina
Rodzina na spacerze
Wszystko jest fajnie, jak masz dziadków w pogotowiu, gorzej, jeśli stworzyliście rodzinę atomową, a wasi bliscy są daleko stąd. W mediach od lat obowiązuje niepisana zasada - w dni, które wszyscy chcą mieć wolne, nikt nie wypisuje urlopu, bo ktoś musi wydać gazetę albo serwis. Najbliższe dni dla rodziców okażą się koszmarem, nie tylko dla dziennikarzy, ale dla wszystkich, których "fabryka" nie staje na majówkę.Każdy, kto ma dzieci w wieku szkolnym, każdego roku przerabia ten problem, najtrudniej jest oczywiście z młodszymi uczniami, ale i potem, nie każdy rodzic może mieć spokojną głowę. Ucznia w wieku 7-10 lat zwyczajnie nie chcemy zostawiać samego w domu na tyle godzin. O wypadek nietrudno, a wolnego wziąć się nie da za każdym razem, gdy szkoła jest zamknięta.
Czytaj dalej
Dlaczego dziecko budzi się z płaczem? O tym większość rodziców zapomina
niemowlę
Ten, kto wymyślił powiedzenie "spać, jak dziecko" chyba nigdy nie miał dzieci. Bo maluchy w ogromnej większości wcale dobrze nie śpią. I nie tylko przez pierwsze miesiące życia. Zmartwieni (i niewyspani) rodzice często zastanawiają się, dlaczego dziecko budzi się z płaczem. O to kilka odpowiedzi na to pytanie.Powodów będzie tyle, ile dzieci, ale niektóre przyczyny nocnych pobudek są dużo częstsze niż inne. A ta najpopularniejsza, którą próbujemy wypchnąć z naszej dorosłej świadomości, to potrzeba bliskości. Dziecko budzi się z płaczem, bo potrzebuje rodzica. Może mieć wtedy równie dobrze 2 miesiące, co 2 lata. Z jakich jeszcze powodów dzieci budzą się z płaczem?
Czytaj dalej