Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Bez tego nie weźmiecie ślubu. Kościół dokręca śrubę narzeczonym
Beata Łajca
Beata Łajca 08.01.2024 09:17

Bez tego nie weźmiecie ślubu. Kościół dokręca śrubę narzeczonym

nauki przedmałżeńskie
Fot. Prostoleeh/Freepik

Wszystko wskazuje na to, że Kościół przestanie uznawać zdalne nauki przedmałżeńskie. Kolejne diecezje publikują swoje stanowiska w tej sprawie. Młodzi będą musieli uczestniczyć w spotkaniach stacjonarnych.

Przed ślubem nowożeńcy załatwiają dużo formalności. Wśród nich ważnym punktem są nauki przedmałżeńskie.  W ostatnich latach wiele osób wybierało nauki on-line. Są wygodne i mniej problematyczne. Teraz może już nie być tak łatwo.

Kursy przedmałżeńskie online

Kolejne diecezje decydują się nie uznawać kursów przedmałżeńskich wykonywanych on-line. Taką decyzję podjęła m.in. diecezja warszawsko-praska. Wydział Duszpasterstwa Rodzin, który podlega pod tą diecezję, opublikował nowe wytyczne w sprawie sakramentu małżeństwa.

Zapisano w nim, że księża nie mogą już zaliczać udziału w zdalnych kursach. Narzeczeni muszą ukończyć kurs stacjonarny. Takie nauki zazwyczaj składają się z cyklicznych spotkań grupowych. Najczęściej w salkach parafialnych. Oprócz tego odbywa się też indywidualne wizyty w poradniach rodzinnych. Często także obowiązkowy dzień skupienia dla narzeczonych.

ksiądz pieniądze ślub.jpg

Obowiązkowe nauki przedmałżeńskie

Jedną z wielu formalności czekających na przyszłych małżonków jest zaliczenie nauk przedmałżeńskich. Kurs z założenia ma przygotować parę do wstąpienia w związek małżeński. Uczyć jak sobie radzić z konfliktami. Podpowiadać jak wychowywać dzieci zgodnie z nauką kościoła katolickiego.

Nie wszyscy narzeczeni są chętni do przystąpienia do takiego kursu. Bądźmy szczerzy. Cotygodniowe spotkania w parafii lub szkółce nie są wygodne. Niektórzy też nie chcą słuchać tego, co do powiedzenia o małżeństwie ma ksiądz lub zakonnica. Dlatego takim powodzeniem cieszyły się nauki internetowe. Teraz nie będzie już tak łatwo.

Powrót do stanu sprzed pandemii

Chociaż kursy internetowe były dużo wygodniejsze, rezygnacja z nich nie powinna dziwić. Tradycyjnie przygotowanie do sakramentu małżeństwa wymagało wizyt na parafii. Wysyp internetowych szkoleń był związany z pandemią. Kiedy stacjonarne nauki nie mogły się odbywać.

Mimo wszystko, brak zdalnych kursów może przeszkodzić wielu młodym. Dopasowanie swojego grafiku do spotkań może być trudne. A czasem nawet niemożliwe. Dlatego planując ślub, trzeba pomyśleć o tym dużo wcześniej. W wielu parafiach można skorzystać też z nauk weekendowych.

Zobacz też:

Rozwód to nie grzech. Jest nowe stanowisko Kościoła w sprawie rozwodników

Księża biorą się za chrzestnych. Sprawdzą, jak żyją i z kim

Ile pieniędzy włożyć do koperty na chrzest? Odpowiedź księdza zaskakuje