Spanie w staniku to karygodny błąd. Lekarze są zgodni
Żeby biust nie obwisł, śpią w stanikach. Ale są i takie, które zaraz po wejściu do domu zrzucają obcisłą bieliznę. Kto ma rację? Czy w biustonoszu powinno się spać, czy może jednak lepiej zrezygnować z niego na czas nocnego odpoczynku?
Teorii na ten temat jest wiele. Głównymi głosami "za" są zapobieganie utracie jędrności i zniekształcenia biustu. Postanowiliśmy sprawdzić, co sądzą na ten temat eksperci.
Dlaczego kobiet śpią w stanikach
Zwykle zwolenniczki spania w biustonoszu, to kobiety hojnie wyposażone przez naturę. Jako powody spania w obcisłej bieliźnie wymieniają chęć utrzymania jędrności biustu, który jest ciężki i ich zdaniem poddaje się grawitacji, a także zapobieganie zniekształceniom piersi.
Jednak zarówno lekarze, jak i brafitterzy zapewniają, że noszenie biustonosza przez 24 godziny na dobę, przynosi odwrotne skutki. Biust, który ciągle jest podtrzymywany, nie ma szansy ćwiczyć mięśni, które podtrzymują go w sposób naturalny. To one, a nie stanik zapobiegają obwisaniu. Jeśli obcisła bielizna przesunie się w czasie snu - może zniekształcić trwale pierś.
Czy spać w staniku - względy zdrowotne
Biustonosz ma bardzo proste zadanie, stanowi "rusztowanie" dla piersi. Żeby spełniał swoją funkcję, musi ciasno przylegać do ciała. Kiedy go zdejmiesz, z pewnością zauważysz, że po rozebraniu się, kontur stanika jest dociśnięty na twoim ciele. Bielizna uciska węzły chłonne, co często powoduje dyskomfort, warto zdejmować bieliznę, nie tylko na noc, ale tak często, jak to możliwe.
Dodatkowo obcisła odzież ogrzewa nasze ciało. Skóra pod biustonoszem poci się, wyższa temperatura sprzyja też namnażaniu bakterii. Jeśli w wyniku ucisku fiszbin i innych elementów dojdzie do obtarcia skóry, spanie w biustonoszu może przyczynić się do zakażenia skóry.
Czy można spać w staniku sportowym
To jedno z pytań, które najczęściej pojawia się na forach dla kobiet. Otóż biustonosz sportowy służy do... uprawiania sportu. Kiedy biegamy, czy skaczemy na skakance, przytrzymuje ciasno biust, żeby chronić go przed przeciążeniami. Kiedy śpimy, nie dochodzi do nagłych ruchów, nie ma potrzeby, by ściskać biust. Stanik sportowy należy zdjąć od razu po treningu i po każdym użyciu wyprać.
Biustonosze codzienne powinniśmy prać nie rzadziej, niż co trzy użycia. Latem ta bielizna powinna być odświeżana codziennie. Nie należy nosić biustonoszy rozciągniętych, z uszkodzonymi elementami, a także tych ze zniekształconymi fiszbinami i w przypadku, gdy "drut" przebije szef. Daj swoim piersiom jak najwięcej swobody, nie tylko w nocy, a odwdzięczą się zdrowiem i pięknym wyglądem.
Jak ujędrnić piersi
Przede wszystkim kształt i wygląd piersi definiuje wiele czynników. Mówimy tu o genach, ilości ciąż, karmieniu piersią, dużych wahaniach wagi, weku, ale też odpowiedniej bieliźnie i pielęgnacji. Warto wykonywać regularnie ćwiczenia, które wzmacniają gorset mięśniowy klatki piersiowej pleców i pach - to one podtrzymują piersi.
Pamiętaj też o nawodnieniu organizmu, nawodniony organizm to jędrna skóra, nie tylko na piersiach. Dodatkowo warto wykonywać masaż prysznicem chłodną wodą, która ujędrnia skórę. Świetnie sprawdza się tu także szczotkowanie skóry na sucho i kremy ujędrniające. Wewnętrznie - jeśli szukasz suplementów, zwróć uwagę na te z kolagenem. One także poprawią wygląd piersi i przedłużą ich młodość.
Zobacz także:
Ten omen w snach oznacza tylko jedno. Szykuj się na poważne kłopoty i wydatki
Katar, gorączka i kaszel miną, jak ręką odjął. Dziwi mnie, że nie wszyscy znają tę herbatkę