Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Ten kolor w toalecie zwiastuje niespodziankę. Szykuj się!
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 28.09.2023 10:47

Ten kolor w toalecie zwiastuje niespodziankę. Szykuj się!

niebieska pochwa - objaw Chadwicka
Fot. Pixaby

Gdy coś dzieje się "tam na dole", łatwo wpaść w panikę. Jednym z niepokojących objawów może być obrzmienie pochwy oraz zmiana jej zabarwienia na sino-purpurowy. Warto wiedzieć, co on oznacza.

Możesz czuć dyskomfort albo nawet nie zauważyć, że coś się zmieniło. Objaw Chadwicka oznacza jednak, że za chwilę wiele zmieni się w twoim życiu. 
 

Co to jest objaw Chadwicka?

Objaw Chadwicka, znany również jako objaw Chadwicka-Hegara, to jeden z pierwszych objawów ciąży. Polega on na zmianie barwy i konsystencji szyjki macicy. Na pierwszej wizycie ginekologicznej lekarz z pewnością zauważy, że ścianki pochwy zmieniły wielkość, a ujście do niej stało się sino-fioletowe.  

"Niebieska" lub "purpurowa pochwa" jest wynikiem zwiększonego przepływu krwi do tkanek narządów rozrodczych w czasie ciąży. Zmiana barwy, choć jest jednym z pierwszych objawów ciąży, nie jest jej jedynym wyznacznikiem.

W pierwszych tygodniach objaw Chadwicka może występować razem z opóźnieniem miesiączki, porannymi mdłościami, zmęczeniem i wzrostem wrażliwości piersi. To lekarz po wykonaniu badania ginekologicznego potwierdza ewentualną ciążę. 

pexels-mart-production-7089401.jpg

Jak długo utrzymuje się "niebieska pochwa"?

Objaw Chadwicka może utrzymywać się przez kilka tygodni. Nie jest toi stała cecha i wraz z postępowaniem ciąży, może się zmniejszać i ustępować. Zwykle po pierwszym trymestrze ciało kobiety dostosuje się do zmian hormonalnych i krążenia krwi, objaw Chadwicka znika.

"Purpurowa pochwa" to objaw trudny do zaobserwowania bez badania ginekologicznego. Choć kontynuująca współżycie seksualne kobieta lub jej partner mogą zauważać, że okolice intymne stały się bardziej wrażliwe, ciemniejsze i lekko obrzmiałe. 

Objaw Chadwicka jest bezbolesny

"Niebieska pochwa" jest zwykle bezbolesnym objawem ciąży. Pomimo zwiększonych przepływów krwi w tę część ciała, kobieta nie powinna odczuwać żadnego dyskomfortu. Mogą za to towarzyszyć jej bóle związane z innymi procesami, takimi jak rozciąganie macicy czy bóle brzucha, ale te objawy nie są bezpośrednio związane z objawem Chadwicka.

Pamiętajmy jednak, że każda ciąża jest inna, a dolegliwości i objawy mogą się różnić w zależności od organizmu kobiety i jej indywidualnych doświadczeń. W przypadku odczuwania bólu lub odczuwania niepokoju związanego z objawami ciąży, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub położną, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne i uzyskać odpowiednią opiekę medyczną.

Zobacz też: 

Tego stylistka ci nie powie. Czy przedłużanie rzęs w ciąży jest bezpieczne?

Tej metody na przyspieszenie porodu nie znałaś. Przynosi natychmiastowe skutki

Nietypowy objaw ciąży. Latem może być zupełnie niezauważalny