Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > W te dni w miesiącu, zrób ten napar. Ból minie, jak ręką odjął
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 06.09.2023 09:25

W te dni w miesiącu, zrób ten napar. Ból minie, jak ręką odjął

herbatki na bóle menstruacyjne
fot. Pexels/Andrea Piacquadio

Napary z ziół mogą pomóc na bóle menstruacyjne. Wiele herbat posiada właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe, które mogą złagodzić skurcze macicy i inne dolegliwości związane z miesiączką. 

Oto najpopularniejsze herbaty na bolesny okres, które powinny znaleźć się w każdym domu.

Herbata z liści malin

Zawarte w liściach malin substancje wpływają na pracę mięśni macicy. Przynoszą ulgę w ciężkich, bolesnych miesiączkach. Zmniejszają objawy PMS. Herbata z suszonych liści malin jest też źródłem żelaza, którego może brakować przy obfitych krwawieniach. 

Jak parzyć herbatę z liści malin: zalej łyżeczkę suszonych liści malin 200 ml wrzącej wody, odstaw na 10-15 minut, przecedź i pij.

herbatka z liści malin.pngHerbata z liści malin na bolesne miesiączki, fot. Canva

Herbata z rumianku

Rumianek to roślina o wielu właściwościach leczniczych. Zawiera substancje o działaniu rozkurczowym, które mogą zmniejszyć skurcze macicy i złagodzić ból menstruacyjny. Pomaga też złagodzić napięcie i stres, które nasilają ból menstruacyjny.

Jak parzyć herbatę z rumianku: zalej łyżeczkę suszonego rumianku 200 ml wrzącej wody, odstaw na 10-15 minut, przecedź i pij.

herbatka rumiankowa.pngHerbatka rumiankowa na dolegliwości przy okresie, fot. Canva

Herbata z imbiru

Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.  Imbir zawiera gingerol, który jest związkiem o działaniu przeciwskurczowym. Herbatka z imbiru pomaga złagodzić obrzęk, ból związany z menstruacją oraz nudności, które czasem odczuwają kobiety podczas bolesnej miesiączki. 

Jak parzyć herbatę imbirową: zmiel kawałek świeżego imbiru, dodaj łyżeczkę zmielonego imbiru do filiżanki gorącej wody, odstaw na 10-15 minut, przecedź i pij. 

herbatka imbirowa.pngHerbatka z imbiru na ból miesiączkowy, fot. Canva

Herbata z melisy

Melissa officinalis ma właściwości rozkurczowe, przeciwzapalne i uspokajające. Napar z melisy zmniejsza skurcze macicy, łagodzi obrzęki i ból przy okresie. Ale też łagodzi napięcie i stres (które mogą nasilać dolegliwości) oraz ułatwia zasypianie. 

Jak parzyć herbatę z melisy: zalej łyżeczkę suszonej melisy 200 ml wrzącej wody, odstaw na 10-15 minut, przecedź i pij.

herbatka z melisy.pngHerbatka z melisy, fot. Canva

Herbata z kopru włoskiego

Koper włoski słynie ze swoich właściwości rozkurczowych (dawniej był polecany niemowlętom na kolki). Zawiera furanokumaryny, które działają rozkurczowo na mięśnie gładkie, w tym mięśnie macicy. Zawiera też przeciwutleniacze, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny związany z miesiączką. Dodatkowo jest polecany przy problemach z trawieniem i wypróżnianiem. 

Jak parzyć herbatę z kopru włoskiego: zalej łyżeczkę suszonego kopru włoskiego 200 ml wrzącej wody, odstaw na 10-15 minut, przecedź i pij.

herbatka koperkowa.pngHerbatka z kopru włoskiego, fot. Canva

Ważne: osoby z chorobami układu pokarmowego, takimi jak refluks żołądkowo-jelitowy, powinny skonsultować się z lekarzem przed spożyciem opisanych wyżej herbat.

Zobacz też:

Czy dziecko może pić herbatę miętową? To musi wiedzieć każdy rodzic

Czy dzieci mogą pić melisę?

Czy dzieci mogą pić hibiskus?