Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Tego stylistka ci nie powie. Czy przedłużanie rzęs w ciąży jest bezpieczne?
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 05.09.2023 12:19

Tego stylistka ci nie powie. Czy przedłużanie rzęs w ciąży jest bezpieczne?

przedłużanie rzęs w ciąży
fot. Canva

Podczas ciąży wiele kobiet chce wyglądać jak najlepiej. Niestety, nie wszystkie zabiegi kosmetyczne są wskazane w tym okresie. Czy należy do nich również przedłużanie rzęs lub henna? 

Używane podczas zabiegów kosmetycznych produkty mogą zawierać substancje szkodliwe dla płodu albo podrażniać skórę lub błony śluzowe. Organizm kobiety zmienia się podczas ciąży i może inaczej reagować nawet na coś znanego. 

Rzęsy w ciąży – co warto wiedzieć na początek?

Rzęsy podczas ciąży mogą same z siebie wyglądać lepiej niż zwykle. Wiele kobiet podczas ciąży dostrzega, że ich włosy stają się mocniejsze, mniej łamliwe i szybciej rosną. To efekt działania ciążowych hormonów, który może również dotyczyć rzęs. 

Chciałabyś przedłużyć rzęsy, myślisz o ich przyciemnieniu henną? Być może w czasie, kiedy spodziewasz się dziecka, zwykła hipoalergiczna maskara do rzęs w zupełności wystarczy? Sprawdź, czy zabieg będzie dla ciebie bezpieczny. 

przedłużanie rzęs.png

fot. Pexels/Nataliya Vaitkevich

Czy w ciąży można przedłużać rzęsy?

Ryzyko podczas przedłużania rzęs w ciąży związane jest z klejem używanym podczas zabiegu. Nie ma badań, które potwierdzałyby ani jego bezpieczeństwo, ani szkodliwość dla ciężarnej. Najlepiej zacząć od rozmowy ze swoim lekarzem, który pomoże podjąć właściwą decyzję.

Nawet jeśli do tej pory nie byłaś uczulona na produkty do przedłużania rzęs, teraz może się to zmienić, bo organizm ciężarnej reaguje inaczej. Znaczenie może mieć też to, czy lekarz nie zalecił ci zażywania leków (mogą przyczynić się do reakcji alergicznej). 

Warto też wziąć pod uwagę kilka innych czynników, jak choćby to, że rzęsy szybciej rosną w ciąży, więc ich przedłużanie może być konieczne częściej.

Przedłużanie rzęs - bezpieczeństwo

Jeśli decydujesz się na zabieg przedłużania rzęs w trakcie ciąży, upewnij się, czy stylistka rzęs jest wykwalifikowana i doświadczona. Nieprofesjonalne wykonanie zabiegu może zwiększyć ryzyko infekcji. Możesz zapytać o możliwość zrobienia testu, czyli przyklejenia tylko kilku rzęs, aby sprawdzić, czy klej cię nie podrażni. 

Gabinet, w którym wykonywane jest przedłużanie rzęs, powinien mieć dobrą wentylację. Podczas zabiegu uwalniają się substancje chemiczne, które w niewietrzonym pomieszczeniu mogą powodować takie niekorzystne reakcje jak pieczenie i łzawienie oczu, kaszel, nudności, podrażnienie skóry. 

Zdecyduj się na produkty wysokiej jakości. Najlepiej jeśli klej do przedłużania rzęs jest hipoalergiczny (zawiera mniej mogących działać niekorzystnie substancji chemicznych). 

Pamiętaj też, że w ciąży (zwłaszcza po 20 tygodniu) nie powinnaś długo leżeć płasko. Potrzebujesz przerw, żeby zmienić pozycję, chwilę pochodzić. 

Czy w ciąży można robić hennę?

Henna jest naturalnym produktem. Nie zawiera szkodliwej chemii, która mogłaby być groźna dla dziecka. Jednakże przed wykonaniem zabiegu farbowania rzęs henną, warto wykonać test alergiczny. 

Polega on na nałożeniu niewielkiej ilości henny na skórę za uchem lub na przedramieniu i odczekaniu 48 godzin. Jeśli w tym czasie nie wystąpi reakcja alergiczna, można wykonać zabieg.

Zobacz też: 

Czy ciężarna może sprzątać kocią kuwetę? Co trzeba wiedzieć o toksoplazmozie w ciąży?\

Czy picie kawy w ciąży to błąd? Są wyniki badań

Grzebień może pomóc kobiecie w ciąży podczas porodu. Nietypowa forma „znieczulenia"