Szykuje się nowe święto państwowe. Zdziwisz się, co będzie upamiętniać
Wygląda na to, że będziemy mieli nowe święto państwowe. Dzień Społeczeństwa Obywatelskiego ma być obchodzony 15 października, na pamiątkę rekordowej frekwencji w wyborach parlamentarnych w 2023 roku. Czy będzie to kolejny dzień wolny od pracy?
Agnieszka Buczyńska, ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, zapowiada niezwłoczne działania w tej sprawie. Pomysł pojawił się już w styczniu, jak informowała gazeta "Rzeczpospolita". Nowe święto państwowe nie wszystkim się jednak podoba.
Nowe święto państwowe
15 października 2023 w wyborach parlamentarnych padł rekord frekwencji. Do urn wybrało się wówczas aż 74,38 proc. wszystkich uprawnionych do głosowania. Obywatele stali w długich kolejkach do lokalów wyborczych nawet nocą.
Pojawił się pomysł, aby taką obywatelską mobilizację upamiętnić nowym świętem państwowym . Jego inicjatorką była Dagmara Majewska-Misiek, działaczka Ostrowskiego Spaceru Protestacyjnego "Łańcuch Światła". Organizacja powstała w obronie niezależności sądów za rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Internetowa petycja do marszałka
W sprawie nowego święta państwowego powstała petycja, skierowana do marszałka sejmu Szymona Hołowni , pod którą podpisy zbierano w Internecie. Teraz o decyzję w sprawie Dnia Społeczeństwa Obywatelskiego upomniała się Barbara Oliwiecka, posłanka Polski 2050.
Ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszka Buczyńska odpowiada:
Deklaruję, że podejmę niezwłoczne działania w celu zbadania możliwości ustanowienia Dnia Społeczeństwa Obywatelskiego – nowego święta państwowego w dniu 15 października
Święto nie wszystkim się podoba
Przeciwni Dniu Społeczeństwa Obywatelskiego są posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem polityków nie chodzi tu wcale o uczczenie obywatelskiego ruszenia , ale o świętowanie odebrania im władzy.
Obecnie nie ma żadnych zapowiedzi, że nowe święto państwowe miałoby być dniem wolnym od pracy , co może rozczarować wielu Polaków. Mimo to nie powinniśmy narzekać.
W 2024 roku możemy liczyć nawet na 115 dni wolnych od pracy , z czego 12 jest zapisane w ustawie. Zaraz po długiej majówce mamy wolny 30 maja, święto Bożego Ciała. A przed Bożym Narodzeniem odpoczniemy jeszcze 15 sierpnia oraz 1 i 11 listopada.
Zobacz także:
W tym roku wolnego od szkoły jest zatrzęsienie. W maju trzeba wziąć 19 dni urlopu
W tym roku czeka nas podwójna majówka. Pora wypełnić wniosek urlopowy
ZUS bierze się za kobiety w ciąży. Odbierze 1000 złotych zasiłku, jeśli nie spełnią tego warunku
Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco!