Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > W tym roku wolnego od szkoły jest zatrzęsienie. W maju trzeba wziąć 19 dni urlopu
Marta Uler
Marta Uler 19.03.2024 10:18

W tym roku wolnego od szkoły jest zatrzęsienie. W maju trzeba wziąć 19 dni urlopu

dni wolne od szkoły 2024
Fot. Freepik/Masters_1305

Dni wolne od nauki w każdym roku rozkładają się nieco inaczej. Raz mamy więcej czasu na odpoczynek, innym razem – mniej, a bieżący rok jest wyjątkowo bogaty pod tym względem. Zwłaszcza wiosną uczniowie będą mogli liczyć na mnóstwo wolnego czasu.

Przyczyniły się do tego aż dwie majówki – nawet Boże Ciało, które kojarzy się raczej z czerwcem, wypadnie w tym roku w maju. Jednak to, co tak cieszy dzieci i młodzież, jest jednak kłopotliwe dla ich rodziców. Trzeba przecież dzieciom zapewnić opiekę, a urlop w pracy nie zawsze jest tak łatwo.

W tym roku dzieci odsapną

Drugi semestr w szkołach przeważnie jest nieco lżejszy od pierwszego, ale to, co się dzieje w tym roku, to właściwie ewenement. Dzieci nie będą mogły narzekać na brak okazji do odpoczynku od nauki. Najbliższa przerwa to ta przypadająca na święta wielkanocne.

Wielkanoc w tym roku wypada na przełomie marca i kwietnia. Niedzielę Wielkanocną będziemy obchodzić 31 marca, a Poniedziałek – 1 kwietnia. Śmigus Dyngus w połączeniu z Prima Aprilis? Tego chyba jeszcze nie było, dzieciaki czeka wiele frajdy.

Jednak ferie świąteczne będą o wiele dłuższe niż same święta. Ostatni raz uczniowie pójdą do szkoły 28 marca, czyli w środę przed Wielkim Czwartkiem, a wrócą dopiero w kolejną środę 3 kwietnia. O nauce będą mogli nie myśleć przez całe 6 dni! Ale to tylko preludium do laby, która czeka ich kilka tygodni później.

Fot. Freepik

W tym roku będą aż dwie majówki

Kolejną przerwą od nauki będzie majówka. Święto Pracy, czyli 1 maja, przypada w tym roku w środę. Święto Konstytucji 3-go Maja zatem w piątek. Ale uczniowie nie pójdą do szkół także 2 maja, bo większość placówek wykorzysta na ten cel tzw. dzień dyrektorski. Czyli łącznie, będzie to 5 dni wolnego. 

Gdy tylko dzieciaki wrócą do szkół, znów będą mogły zacząć się szykować do kolejnego odpoczynku. A to za sprawą matur, które odbędą się w dniach 7-9 maja. Kiedy maturzyści będą zdawać pisemny egzamin dojrzałości, pozostali uczniowie liceów i techników będą mieć wolne. Z kolei w dniach 14-16 maja odbędą się egzaminy ósmoklasisty. I w tym czasie do szkół nie pójdą uczniowie z klas I-VII podstawówek. 

Pod koniec maja czeka nas z kolei... druga majówka! Tym razem Boże Ciało, które zwykle kojarzy się z czerwcem, będzie w czwartek 30 maja. To dlatego, że jest to święto katolickie, ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Więc znów łącznie będziemy mieć 4 dni wolnego. Dzieci nie pójdą do szkół także 31 maja – znów chodzi o dzień dyrektorski.

Trzeba dobrze zaplanować urlop

Gdy nie trzeba iść do szkoły, uczniowie się cieszą. Gorzej z ich rodzicami, którzy pracują. Tym młodszym dzieciom trzeba przecież zapewnić opiekę, a placówki mogą być zamknięte. Czasem otwarta jest co prawda świetlica szkolna, ale zwykle tylko dla najmłodszych dzieci. A co z takim 15-latkiem, który po prostu nie lubi siedzieć w domu sam?  

Wziąć tyle urlopu wcale nie jest łatwo. Nie każdy rodzic może sobie na to pozwolić. Gdy ma dwoje, troje pociech w różnym wieku, problem może urosnąć do pokaźnych rozmiarów. Trzeba im jakoś zorganizować czas, porozwozić do rodziny, ale znowu – nie zawsze jest to proste. Może się okazać, że właściwie rodzice powinni wziąć w maju 3 tygodnie urlopu. Niezbyt to realne. 

Czerwiec i koniec roku szkolnego

Pomiędzy pierwszą a drugą majówką zostanie parę dni – maksymalnie 2 tygodnie – na naukę. Tak naprawdę, to będzie moment na to, by pędem poprawiać oceny, jeśli komuś zależy na dobrych świadectwach. Po drugiej majówce nauki już raczej nie będzie. Rada pedagogiczna, wystawianie ocen – i wakacje!

Tym razem nawet zakończenie roku nastąpi stosunkowo wcześnie, bo 21 czerwca. A więc wakacje będą kilka dni dłuższe niż zwykle. W tym roku szkolnym uczniowie nie mogą narzekać na brak czasu wolnego!

Zobacz także:

W tym roku czeka nas podwójna majówka. Pora wypełnić wniosek urlopowy

Przerwa wielkanocna w szkołach. Tak dużo wolnego jeszcze nie było

Wystarczą flamastry i rolka papieru. Pomysł na banalnie proste pisanki

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco