Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Rzęzi, charcze, chrycha? By pozbyć się kaszlu MUSISZ z dzieckiem wyjść na dwór
Marta Uler
Marta Uler 16.10.2023 21:09

Rzęzi, charcze, chrycha? By pozbyć się kaszlu MUSISZ z dzieckiem wyjść na dwór

Zapalenie krtani
Fot. Pixaby

Zawsze martwimy się, gdy dziecko zaczyna chorować. Wysoka gorączka, zapchany nos – to nic  przyjemnego. Ale są takie objawy, które powinny nas natychmiast postawić w stan gotowości. Jednym z nich jest kaszel krtaniowy. 

W internecie pojawiło się nagranie, które powinna zobaczyć każda mama. Ten kaszel jest jedyny w swoim rodzaju. Podpowiadamy, co robić, gdy dziecko zaczyna wydawać podobne dźwięki. 

Jak rozpoznać kaszel krtaniowy?

Każdy o nim słyszał, ale nie każdy wie, na czym tak naprawdę polega. Małe, kilkuletnie dzieci, co i rusz łapią różne infekcje, ciągle pokasłują, a z nosa ciekną im gile. Kaszel to kaszel, mogłaby powiedzieć niejedna mama. 

Dzieci kaszlą „mokro” albo „sucho”, albo tylko pokasłują. Kaszel trwa kilka dni, rozwija się w zapalenie oskrzeli albo samoczynnie mija. Zwykle jest po prostu objawem przeziębienia – przypominamy, że podczas grypy może w ogóle nie występować. Ale kaszel może też być objawem zapalenia krtani. I ten jest naprawdę inny.

Koniecznie obejrzyj ten film

Medycy kryjący się pod pseudonimem @tinyheartseducation na Instagramie opublikowali nagranie, na którym słychać kaszlące krtaniowo dziecko. Udało się nawet uchwycić trzy stadia tego kaszlu: łagodny, średni i ciężki. W sezonie infekcyjnym naprawdę warto posłuchać tych dźwięków. Zapalenie krtani to poważna sprawa. 

Kaszlowi krtaniowemu towarzyszą często:

  • chrypka,
  • świszczący oddech – inaczej stridor: wysoki, szorstki dźwięk wynikający z zaburzonego przepływu powietrza przez częściowo zwężone drogi oddechowe,
  • kaszel szczekający,
  • duszności,
  • zaciąganie klatki piersiowej,
  • sine zabarwienie wokół ust (poważny stan!).

Nie wolno go bagatelizować. W zapaleniu krtani występuje dodatkowo obrzęk górnych dróg oddechowych, który może bardzo utrudniać oddychanie. 

Czym jest zapalenie krtani i jak się je leczy?

Podgłośniowe zapalenie krtani inaczej nazywane jest krupem wirusowym. Kiedyś krup to było określenie dla ostrego błoniczego zapalenia krtani, błonicy, która na szczęście dziś praktycznie nie występuje (dzięki szczepieniom błonca-tężec-krzytusiec). 

Na krup wirusowy chorują najczęściej dzieci między 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Na ogół przebieg choroby jest łagodny. Ale zawsze, gdy obserwujemy u dziecka kaszel krtaniowy, musimy być bardziej czujni. Bywa tak, że dziecko zaczyna się dusić. 

Leczenie zapalenia krtani zależy od stanu pacjenta. Zwykle lekarz zaleca nebulizacje z glikortykosteroidem, a infekcja ustępuje już nawet po 48 godzinach. Bywa jednak tak, że dziecko z trudem łapie oddech – wtedy niezwłocznie trzeba zawieźć je na SOR lub wezwać karetkę. 

Czasem trzeba jechać do szpitala

W ciężkich przypadkach (mniej niż 5%) dziecko może być hospitalizowane, z czego tylko u 1–2% pacjentów potrzebna jest intubacja. W szpitalu pacjent także dostaje dawkę glikokortykosteroidu doustnie, domięśniowo (deksametazon) lub wziewnie (duża dawka budezonidu) oraz adrenalinę w nebulizacji, jak czytamy na stronie mp.pl. Po kilkugodzinnej obserwacji może zostać wypisany do domu. 

Doraźnie dziecku ułatwimy oddychanie, wychodząc z odpowiednio ubranym na dwór, na balkon, otwierając szeroko okno lub nawet drzwi lodówki. Chodzi o to, by do jego dróg oddechowych dotarło chłodne powietrze, ponieważ obkurcza ono drogi oddechowe. 

Warto mieć w domu pulsoksymetr. Jest to urządzenie, które pozwala sprawdzić stan wysycenia krwi tlenem. Nie chodzi o to, by samemu badać i diagnozować dziecko – jeśli jednak zobaczysz, że wynik na wyświetlaczu odbiega od normy, tym szybciej zabierzesz dziecko do szpitala. 

Czytaj także:

Krztusiec – przyczyny, objawy, powikłania, leczenie, profilaktyka

Chroniczny kaszel u dziecka

Domowe lekarstwo na kaszel. Można je podać już rocznemu dziecku
 


 

 

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?
Naturalne sposoby na kaszel suchy i kaszel mokry
Naturalne sposoby na kaszel suchy i kaszel mokry
Naturalne sposoby na kaszel suchy i kaszel mokry
Kaszel to naturalny odruch obrony organizmu, który służy oczyszczeniu górnych dróg oddechowych z zalegających w gardle wydzielin, a także bakterii i wirusów. W wyniku kaszlu w klatce piersiowej wytwarza się wysokie powietrze, które jest usuwane przy okazji gwałtownego wydechu. Zazwyczaj towarzyszy mu głośne chrząknięcie. Najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatura powietrza gwałtownie spada. Jeżeli równocześnie z nim nie występuję gorączka, czy bóle mięśni i ogólne osłabienie organizmu to warto wyleczyć go naturalnymi składnikami, które działają na wiele sposobów: łagodzą objawy infekcji i nawilżają gardło, hamują odruch kaszlu, a także wspomagają odkrztuszanie. Aczkolwiek, aby w odpowiedni sposób dobrać miksturę, należy określić, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia, bowiem inaczej leczy się kaszel suchy i kaszel mokry, a jeszcze inaczej można działać w przypadku kaszlu mieszanego.
Czytaj dalej
Moja mama zawsze robiła syrop z cebuli w ten sposób. Ja znalazłam lepszy przepis
Syrop z cebuli przepis
Syrop z cebuli to sprawdzony sposób naszych babć, a także prababć, na to, jak pozbyć się kaszlu. Chyba nie ma osoby, która by o nim nie słyszała! Każdy, kto w początkach infekcji próbuje poratować się domowymi metodami, przypomina sobie o tej miksturze.Dziś wiemy dużo więcej, niż  przed laty. Znamy też prozdrowotne działanie wielu innych roślin, a w dodatku są one o wiele łatwiej dostępne niż kiedyś. Warto dodać je do syropu z cebuli, by zyskał nową jakość. 
Czytaj dalej