Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Tak nauczysz dziecko jeździć na rowerze w jeden weekend. Ta metoda to hit, sami zobaczcie
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 18.05.2024 14:24

Tak nauczysz dziecko jeździć na rowerze w jeden weekend. Ta metoda to hit, sami zobaczcie

dziecko na rowerze
Fot. Pixaby/Pasja_1000

Nauka jazdy na rowerze nie jest łatwa. Choć rodzice zachęcają do jazdy na rowerkach biegowych już 2, 3-latki. Skok na duże kółka to jest jednak coś. Możesz nauczyć dziecko jeździć na rowerze, wykorzystując tę prostą metodę. Nie ma lepszej.

Każdy rodzic wie, jak boli w kręgosłupie i udach nauka jazdy na rowerze własnego dziecka. Z tą metodą unikniesz bolesnych skutków. 

Kiedy uczyć dziecko jeździć na rowerze?

2-3 lata - zacznijcie od rowerków biegowych, na których dziecko odpycha się stopami. Nie mają pedałów, które mogłyby utrudniać koordynację. Dzięki rowerkom biegowym dziecko może rozwijać równowagę.

3-4 lata - to dobry moment na wprowadzenie rowerku o większych kołach i z pedałami. Na początek niech rower ma boczne kółka, które pomogą dziecku opanować sposób kierowania rowerkiem, nie zaburzając jego koordynacji.

4-6 lat - kup rower z niską ramą, na które dziecko bez przeszkód będzie mogło wskoczyć i zeskoczyć w momencie utraty równowagi. Wielu rodziców wybiera rowerki z prętem i rączką do prowadzenia, ale nie są one potrzebne. Zaraz się o tym przekonasz. 

chłopiec na rowerze

Metoda z ręcznikiem

Mama_fizjoterapeuta wrzuciła na swój profil na Instagramie rewelacyjny sposób na naukę jazdy na rowerze dla dziecka. W prosty sposób pokazała, jak uczyć dziecko równowagi, zapewnić mu bezpieczeństwo i wspierać jego koordynację ruchową.

Do nauki jazdy na rowerze potrzebny jest jedynie ręcznik. Rodzic przekłada go pod ramionami dziecka i idzie koło malucha pedałującego na rowerze. Dzięki temu, że rodzic nie steruje rowerem (jak w przypadku rączki), dziecko może samodzielnie panować nad rowerem. Z kolei objęcie go ręcznikiem jest wygodniejsze dla rodzica, który nie musi się pochylać nad rowerem, jeśli uczy dziecko jazdy, trzymając za siodełko, czy męczyć ramiona. 


 

Jak dobrać rower dla dziecka?

Rower dla dziecka powinien być dobierany w zależności od wzrostu malucha. Nie tylko rama ma znaczenie, ale również rozmiar kół.

Dzieci o wzroście 85-100 cm (2-4 lata): rowery z kołami 12 cali.
Dzieci o wzroście 95-110 cm (3-5 lat): rowery z kołami 14 cali.
Dzieci o wzroście 105-120 cm (4-6 lat): rowery z kołami 16 cali.
Dzieci o wzroście 115-130 cm (5-7 lat): rowery z kołami 18 cali.
Dzieci o wzroście 125-140 cm (7-9 lat): rowery z kołami 20 cali.
Dzieci o wzroście 135-155 cm (9-12 lat): rowery z kołami 24 cale.

Wsadzając dziecko na rower, upewnijmy się, że siadając na siodełku, pełnymi stopami dotyka ziemi. To zapewni mu bezpieczeństwo i komfort jazdy. Koniecznie, rower dla dziecka musi mieć hamulce w rączce, aby dziecko mogło zapanować nad nim w czasie jazdy. Innym ważnym elementem przy zakupie roweru jest jego waga. Dziecięce rowerki są znacznie lżejsze niż dorosłe. Za każdym razem, gdy kupujemy rower, porównajmy wagę różnych modeli.

Zobacz też:

Zawiń jajka w folię i włóż do zamrażarki. Nie uwierzysz, co z tego wyjdzie

Te imiona noszą ludzie z trudny charakterem. Życie z nimi jest bardzo wymagające

Ta mikstura sprawi, że twoje begonie będą kwitły jak szalone. Aż sąsiadki będą zazdrościć