Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Ta mikstura sprawi, że twoje begonie będą kwitły jak szalone. Aż sąsiadki będą zazdrościć

Ta mikstura sprawi, że twoje begonie będą kwitły jak szalone. Aż sąsiadki będą zazdrościć

Begonie na balkonie
Fot. Shutterstock/Kattecat

Maj to dobry moment na wystawienie kwiatów w ogrodzie. Nie grozi im spadek temperatur, mają też dostatecznie dużo ciepła i słońca, by się pięknie rozwijać. Teraz jest najlepszy moment na uprawę begonii.

Są lubiane ze względu na wspaniałe kwiaty. Mają dziesiątki barwnych odmian: pojedynczych, półpełnych, pełnych, zwisających, o postrzępionych płatkach i dekoracyjnych liściach. Jednak zdarza się, że kwiaty marnieją. Na szczęście jest domowy sposób, by pięknie wyglądały przez cały sezon.

Begonie idealne na balkon

Begonie to rośliny idealne na balkon. Występują w dziesiątkach odmian o intensywnych kolorach. Można obsadzić nimi skrzynki i wiszące doniczki, dzięki temu balkon czy taras zamienią się w barwny zakątek.

Najbardziej popularna zdecydowanie jest Begonia semperflorens, czyli begonia wiecznie kwitnąca. Jest to roślina o pojedynczych, niewielkich, ale bardzo licznych kwiatuszkach, które utrzymują się aż do jesieni.

Na uwagę zasługuje także begonia bulwiasta. Ma o wiele większe, pełne lub półpełne kwiaty. Niektóre odmiany układają się kaskadowo i wspaniale wyglądają w wiszących doniczkach i skrzynkach balkonowych. Pięknie prezentują się także odmiany z grupy fimbrata, mają ciekawe, postrzępione płatki kwiatów.

Begonie bulwiaste
Fot. Freepik/serhii_bobyk

Domowy nawóz do begonii

Chociaż begonia nie jest trudna w uprawie, czasami jej kwiaty szybko marnieją. Pojawiają się na nich plamki albo opadają przed czasem. W takim wypadku prawdopodobnie brakuje im składników odżywczych. 

Zamiast sięgać po sklepowe nawozy, możesz przygotować domową miksturę, która zapewni ciągłe i obfite kwitnienie begonii. W przypadku tych kwiatów najbardziej skuteczny jest nawóz z drożdży. Nie tylko odżywia, lecz także chroni przed grzybami. Wspomaga także wchłanianie składników odżywczych z gleby.

Nasze babcie stosowały go już lata temu. Wystarczy rozkruszyć 30 g świeżych drożdży i wymieszać z 3 litrami ciepłej wody. Można dodać także łyżkę cukru, który sprawi, że drożdże się aktywują.

Po wystudzeniu możesz od razu podlewać begonie. Taką kurację możesz powtarzać co dwa tygodnie przez cały sezon wegetacyjny, zobaczysz, że nowe kwiaty będą pojawiać się przez cały czas.

Najlepsze warunki dla begonii balkonowych

Begonie mogą tracić kwiaty także ze względu na źle dobrane stanowisko. Begonie stale kwitnące są bardziej tolerancyjne i lubią więcej słońca, ale bulwiaste preferują półcień lub całkowity cień. W silnym słońcu mogą tracić kwiaty wcześniej. Rośliny są raczej odporne na chłód, ale powinno się je wystawiać na balkon po “zimnej Zośce”, czyli 15 maja.

Bardzo istotne jest także usuwanie zwiędłych kwiatów. Trzeba je odrywać na bieżąco, by nie obciążały rośliny. To plus mikstura drożdżowa to gwarancja ciągłego kwitnienia aż do przymrozków.

Zobacz także:

Pamiętasz ten hit PRL-u? Anginka stała na parapecie w domu każdej babci

Rosną pod płotem, a są naprawdę toksyczne. Od tych roślin trzymaj siebie i dziecko z daleka

Rodzice nie wiedzą, co robią. Trujące kwiaty w rączkach dzieci idących do Pierwszej Komunii