Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > W jakim wieku dziecko może wyjechać na kolonie? Odpowiedź wcale nie jest oczywista
Beata Łajca
Beata Łajca 17.05.2024 08:42

W jakim wieku dziecko może wyjechać na kolonie? Odpowiedź wcale nie jest oczywista

dzieci na wycieczce
fot. Unsplash/note thanun

Wakacje za pasem. To ostatnie chwile na zaplanowanie wyjazdów całą rodziną, albo tylko dla dzieci. Obozy są bardzo rozwijającym doświadczeniem i są tacy, którzy nie wyobrażają sobie inaczej spędzać wakacji. Rodzice pałają nieco mniejszym entuzjazmem, zwłaszcza przed pierwszym dziecięcym obozem. Bo skąd wiadomo, że nasz maluszek jest już gotowy na kolonie?

"Gotowość kolonijna" to trudny orzech do zgryzienia. Nie da się ustalić uniwersalnego momentu, w którym wszystkie dzieci stają się gotowe na pierwsze kolonie. A na rynku można znaleźć oferty wyjazdów nawet dla pięcioletnich dzieci. Czy to nie za wcześnie na wakacje bez rodziców? Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę, przed zapisaniem dziecka na pierwszy obóz.

Kiedy dziecko może jechać na kolonie

Nie istnieją ogólne przepisy ustalające minimalny wiek dzieci na wszystkich wyjazdach kolonijnych. Ministerstwo Edukacji reguluje tylko te obozy, które są organizowane przez podległe mu podmioty. W rozporządzeniu z 30 marca 2016 czytamy, że dzieci na obozach wypoczynkowych powinny być w wieku szkolnym. A to oznacza, że muszą mieć ukończone 6 lat.

Ale na rynku nie brakuje ofert kolonii dla dzieci dużo młodszych. Już od 5. roku życia. Takie maluszki mogą pojechać np. na Leśną Akademię w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, do Agroturystyki Samsara na Mazurach, albo do Ostrowa nad polskim morzem. Ale czy pięciolatek może sobie poradzić na koloniach?

dzieci na obozie
fot. Freepik/senivpetro

Czy dziecko jest gotowe na kolonie

O tym, czy dziecko jest gotowe na kolonie, decyduje wiele czynników. Ale zacznijmy od strony technicznej. Dziecko może pojechać na obóz, kiedy rodzice mają pewność, że będzie tam potrafiło zadbać o swoje podstawowe potrzeby. Maluszki mają oczywiście zapewnione wsparcie opiekunów, ale pewne czynności powinny wykonywać same.

Aby dziecko mogło pojechać na kolonie, powinno:

  • umieć zadbać o higienę osobistą: samodzielnie myć zęby i całe ciało oraz radzić sobie w toalecie;
  • umieć samo się ubrać, najlepiej adekwatnie do warunków atmosferycznych,
  • jeść samodzielnie.

Jeżeli dziecko ma opanowane wszystkie te umiejętności, to warto zorganizować mu chociaż jedną noc poza domem. Może spać u babci, cioci, albo kolegi. Jeżeli z tym sobie poradzi, to jesteście już o krok bliżej do wyjazdu. Ale zanim zarezerwujesz kolonie, przyjrzyj się jeszcze jednej bardzo istotnej kwestii.

Czy pięciolatek może jechać na kolonie

Pięcioletnie dziecko, które umie zadbać o swoje podstawowe potrzeby, może jechać na kolonie, jeżeli będzie w stanie odnaleźć się w grupie całkowicie nieznajomych mu osób. Kolonie to świetna okazja do nawiązywania przyjaźni, pod warunkiem że dziecko rzeczywiście chce i potrafi to robić.

Pięcio-, czy sześciolatek powinien być w miarę otwarty na rówieśników. Jeżeli twoja pociecha na placu zabaw obawia się podejść do obcego dziecka, nie nawiązuje żadnych nowych znajomości, albo wręcz mówi ci o tym, że nie chce się zapoznawać z innymi dziećmi, to lepiej odpuść.

To przyjdzie z czasem. A nawet jeśli nie – przecież każdy z nas jest inny. Niektórzy wolą bawić się w samotności, albo tylko w wąskim gronie najbliższych kolegów. I nic złego w tym nie ma. Ale takich dziecięcych samotników nie można wysyłać na kolonie, zwłaszcza wbrew ich woli. I to ostatni, chyba najważniejszy element "kolonijnej gotowości".

dzieci przeciągają linę
fot. Unsplash/Anna Samoylova

Jak wybrać kolonie dla dziecka

Pierwszym sygnałem, że warto poszukać kolonii dla dziecka, jest to, że maluch zaczyna o nich mówić. Może ktoś znajomy pokazał mu zdjęcia z obozu, a teraz on bardzo chce przeżyć to samo, albo zobaczył jakąś ofertę na szkolnej tablicy lub w internecie.

A jeżeli nie mówi, a ma już te 5, 6 czy 7 lat, to warto z nim o tym porozmawiać. Wytłumaczyć jak wyglądają kolonie i dlaczego są takie świetne. Jeżeli sama jeździłaś na obozy, opowiedz, jak tam było. Może masz jeszcze jakieś zdjęcia z dawnych lat?

A na koniec, kiedy już zdecydujesz, że nadszedł ten moment, dokładnie przejrzyj oferty wyjazdu. Na początek wybierz coś bliżej domu. Dla najmłodszych lepsze są obozy w wąskim przedziale wiekowym. Może to być wyjazd od 5 do 8, ewentualnie 9 lat. Maluszków nie warto wysyłać na kolonie z dziećmi w wieku 11 czy 12 lat, jest między nimi zbyt dużo różnic.

A potem po prostu spakuj mu walizkę, pocałuj przed wejściem do autokaru, a w domu wytrzyj łzy i ciesz się. Twoje dziecko właśnie osiągnęło kolejny ważny etap w swoim życiu.

Zobacz także:

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Do wakacji wyjątkowo daleko

Inwazja kleszczy w piaskownicach, sceny jak z horroru. “Czegoś takiego nie przerabialiśmy”

Jak wychować szczęśliwe dziecko? 9 minut dziennie wystarczy