Takie sny u twojego dziecka to objaw choroby. Wczesna diagnoza mu pomoże
Nieprzespane noce są wpisane w rodzicielstwo. I to nie tylko na samym początku, kiedy dzidziuś wybudza się na jedzenie. Dzieci na każdym etapie rozwoju mogą mieć przejściowe zaburzenia snu. Wiele maluchów w ten sposób reaguje na zmiany, przebodźcowanie lub silne emocje.
Okazuje się, że nieprzespane w dzieciństwie noce mają wpływ na dorosłe życie. Szczególnie niebezpieczne wydają się być koszmary. Naukowcy z University of Birmingham dowiedli, że straszne sny mogą być powiązane z poważnymi chorobami.
Koszmary senne u dzieci
Koszmary najczęściej pojawiają się u dzieci w wieku przedszkolnym. Jest to zupełnie normalne i każdemu z nas może przyśnić się jakaś straszna fabuła. Dla dzieci jest to wyjątkowo trudne, ponieważ nie zawsze są w stanie ocenić, co jest jawą, a co snem. Zwłaszcza że ciało reaguje, jakby faktycznie było w stanie zagrożenia.
Dzieci mogą się pocić, mieć przyspieszony oddech i bicie serca. Straszne sny nie jest przyjemne, ale niestety czasami się zdarza. Nie świadczą o niczym niepokojącym, chyba że pojawiają się zbyt często. Naukowcy dowiedli, że powracające koszmary mogą zwiększać ryzyko demencji i choroby Parkinsona w przyszłości.
Wpływ koszmarów na zdrowie
Niektórym dzieciom straszne sny dokuczają częściej. Ciągle powracają, są uporczywe i męczące. Ponieważ obniżają jakość nocnej regeneracji, zaburzają pracę całego organizmu — od trawienia, aż po działanie mózgu. Naukowcy z University of Birmingham w Wielkiej Brytanii przebadali pod tym kątem aż 7000 osób i doszli do ciekawych wniosków.
Badacze przeanalizowali dane z 1958 roku, dotyczące zaburzeń snu u dzieci w wieku 7-11 lat. Po 50 latach wrócili do tych samych respondentów. Okazało się, że mniej więcej u 6 proc. osób, które w dzieciństwie miały częste koszmary, rozwinęły się zaburzenia poznawcze, takie jak demencja czy choroba Parkinsona.
Dzieci, które mają problemy ze snem, są o 76 proc. bardziej narażone na te schorzenia w przyszłości niż maluchy, które śpią spokojnie. Nocny wypoczynek jest o wiele ważniejszy dla naszego zdrowia, niż mogłoby się wydawać.
Sen a demencja
Medycyna nie zna jeszcze dokładnie przyczyn powstawania choroby Parkinsona czy demencji, więc te badania mogą być przełomowe. Nie wiadomo jednak, czy koszmary są objawem tych schorzeń, czy przyczyną.
Udowadniają jednak, jak ważny jest zdrowy i długi sen, zwłaszcza u dzieci. W Polsce około 400 tys. osób ma zdiagnozowaną demencję. Szacuje się, że z roku na rok będzie ich coraz więcej. Wiele wskazuje na to, że dbając o rutynę i higienę snu dziecka, można uchronić je przed poważnymi chorobami.
Zobacz także:
Będzie wysoki jak tata, czy niski jak mama? Wzrost dziecka możesz obliczyć!
Napisz do matki i jej wybacz. Terapeutka wyjaśnia, na czym polega moc listów terapeutycznych
Wchodzisz do pokoju i widzisz te cztery kobiety. Do której podejdziesz najpierw?