Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Odra

Wysypka na skórze dziecka
07.05.2024 11:40 Ten lekarz ostatnio widział odrę 30 lat temu. Teraz jest przerażony

Ta zapomniana choroba powraca i to jest fakt. Przez wiele lat nie mówiono o niej ani słowa, ponieważ – nie było o czym. Teraz lekarze mogą nawet mieć problemy z jej prawidłowym rozpoznaniem.Najgorsze jest to, że odra, bo o niej mowa, zagraża nawet osobom zaszczepionym. Przyjęcie szczepionki, jak się okazuje, to jeszcze nie wszystko.

Szczepienie dziecka
29.04.2024 14:34 Sanepid sprawdzi antyszczepionkowców. Kary finansowe do 50 tys. złotych

Szczepienia według kalendarza są obowiązkowe. Za brak szczepień rodzice mogą ponieść karę finansową. Do pewnego momentu ten przepis był martwy, jednak teraz coraz więcej rodzin musi zapłacić grzywnę. I to wcale nie małą.Z roku na rok rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. I to nie ze względu na wskazania medyczne, które nie pozwalają na przyjęcie szczepionek, ale ze względu na brak zgody ze strony rodziców.

Śmiertelna ofiara odry
27.02.2024 10:49 Groźna choroba dziecięca atakuje w Europie. Wśród ofiar śmiertelnych także dorośli

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje o bardzo niepokojącym wzroście zachorowań na odrę. W Europie zanotowano w ubiegłym roku ponad 42 tys. przypadków,  to jest 45 razy więcej niż w roku poprzednim.Najgorsze jest to, że odra zbiera żniwo. Kilka dni temu w Irlandii zmarła dorosła osoba. Był to pierwszy potwierdzony przypadek odry w Irlandii w tym roku i od razu śmiertelny. Zdaniem ekspertów, takich sytuacji będzie coraz więcej.

Odra - szczepienia
29.01.2024 09:56 WHO i GIS apelują o uzupełnienie szczepień przeciwko odrze. Tak źle dawno nie było

W związku z coraz większą liczbą zachorowań na odrę, Główny Inspektorat Sanitarny zaapelował do rodziców, by uzupełnili zaległe szczepienia dzieci. Od czerwca ubiegłego roku przybywa nowych przypadków.Odra jest chorobą bardzo zakaźną. Jeśli dojdzie do kontaktu osoby niezaszczepionej i nigdy niechorującej z chorą – jest niemal 100 proc. pewności, że zakażenie się rozwinie.