Ten syrop dla dzieci jest niemal w każdym domu. GIF właśnie wstrzymał obrót
Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu obrotu popularnym lekiem przeciwgorączkowym na terenie całego kraju. To ważna informacja głównie dla rodziców małych dzieci. Ten syrop można podawać już od 3. miesiąca życia.
Stwierdzono braki związane z pełną informacją, co do stosowania leku. Np., podczas wstrząsania, na dnie butelki wciąż pozostaje osad.
Syrop przeciwgorączkowy ma wadę
Syrop przeciwgorączkowy, zawierający substancję czynną paracetamolum, o nazwie Paracetamol Aflofarm, to popularny lek podawany małym dzieciom, już od 3. miesiąca życia. Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował właśnie o wstrzymaniu jego obrotu na terenie całego kraju, a postanowienie to ma charakter natychmiastowej wykonalności.
W aptekach nie kupimy już leku w formie zawiesiny doustnej: 120 mg/5 ml, 1 butelka 100 ml GTIN 05909991076115, następujących serii:
- 04AF0622,
- 01AF1122,
- 01AF1022,
- 02AF1022,
- 01AF0222.
Paracetamol dla dzieci – "brak możliwości prawidłowego użytkowania"
GIF poinformował, że do Państwowej Inspekcji Sanitarnej napływało wiele zgłoszeń dotyczących tego, że syropu nie można dobrze zmieszać i pojawia się problem "z uzyskaniem jednorodnej zawiesiny i pozostałością osadu na dnie butelki pomimo wielokrotnego wstrząsania".
Na opakowaniu znajduje się jedynie informacja "wstrząsnąć przed użyciem", ale producent nie podał, jak długo należy wstrząsać, by otrzymać lek zgodny z wymaganiami jakościowymi. Testy wykazały, że potrzeba na to 30 sekund.
"W związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości związanych z brakiem możliwości uzyskania jednorodnej zawiesiny przedmiotowego produktu, pomimo wielokrotnego jej wytrząsania, nie możemy wykluczyć ryzyka wynikającego z nieodpowiedniego dawkowania leku, który trzeba to podkreślić, może być podawany dzieciom już od trzeciego miesiąca życia" – podał GIF.
Paracetamol – wskazania i działanie
Paracetamol to lek pierwszego wyboru w przypadku infekcji u dzieci. Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Polecany jest podczas przeziębień, grypy, ale także, np., bolesnego ząbkowania. Ta substancja jest dostępna w różnych formach, takich jak syropy, czopki czy tabletki, co umożliwia łatwe dostosowanie dawki do wieku i wagi dziecka.
Ważne jest, aby paracetamol stosować – tak, jak każdy lek – zgodnie z zaleceniami lekarza lub instrukcją na opakowaniu, aby uniknąć przedawkowania, które może prowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby. Pomimo skuteczności i względnego bezpieczeństwa paracetamolu, zawsze należy zachować ostrożność i konsultować się z pediatrą przed podaniem go dziecku.
Zobacz także:
Wycofano z obrotu lek na ADHD. Ważny komunikat GIF-u dla rodziców
Od razu go wyrzuć. Popularny plaster rozgrzewający wycofany z obrotu
Uwaga! Mleko Bebilon z Rossmanna skażone bakterią. Nie podawaj go dziecku