Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > W PRL-u to imię było jak powiew świeżości. W zeszłym roku nazwano tak tylko 31 dziewczynek
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 10.07.2024 14:14

W PRL-u to imię było jak powiew świeżości. W zeszłym roku nazwano tak tylko 31 dziewczynek

niemowlę
Fot. ShutterStock

To imię wywodzi się z Francji, oznacza "łaskę", "wdzięk", "piękno". Kobieta, która je nosi, roztacza wokół siebie urok, którego na pewno doświadczyłaś, bo Anet i Anetek w latach 70. i 80. XX wieku przybyło w Polsce lawinowo. Dziś rodzice zapominają o tym imieniu.

W całym 2023 roku imię Aneta nadano zaledwie 31 małym Polkom! Aż trudno uwierzyć, bo imię jest piękne, wdzięczne, a cechy, które przypisuje się jego posiadaczkom, świadczą o pewnej magii.

Imię Aneta co oznacza

We francuskim funkcjonuje jako zdrobnienie imienia Anna, u nas pozwoliło nieco odejść od tej Anki, której było w każdej klasie aż w nadmiarze. Szczyt popularności imienia Aneta przypada na lata 70. i 80. XX wieku. Od lat 90., liczba "nowych" Anet sukcesywnie spada. W całym 2023 roku nadano to imię zaledwie 31 małym Polkom.

Śledząc na przestrzeni lat modę w nadawaniu imion, możemy śmiało założyć, że już za parę lat, Aneta powróci do czołówki. Podobne zresztą jak Katarzyna, Beata czy Marta. Te imiona święciły triumfy w podobnym okresie. Już teraz można zauważyć, że w przedszkolach coraz więcej zapomnianych na lata: Gosieniek,  Asieniek czy Justynek. 

przyjaciółki
Fot. Pixabay/Alicja

Aneta - charakterystyka imienia

Imieniu Aneta przypisuje się numerologiczną piątkę. To wibracja arystokratyczna. Kobieta nosząca to imię ma wrodzoną grację i wdzięk. Cechuje ją wysoka kultura osobista, ale też niezwykłe zasady moralne. Dla niej najważniejsza jest prawda i sprawiedliwość, nawet jeśli oznaczałoby to, że miałaby się znaleźć w niekomfortowym położeniu. 

Jest szczera ponad wszystko, jednak swoje opinie wyraża zawsze w sposób kulturalny, unika konfliktów, bo głęboko w sercu ma zakorzenioną potrzebę naprawiania świata wokół siebie. Jeśli zwraca komuś uwagę, robi to tak, aby nauczyć go czegoś, a nie obrazić. Już w dzieciństwie ma wierne grono przyjaciół, którzy liczą się z jej zdaniem. W życiu zawodowym wyrasta na autorytet, rodzinę ceni ponad wszystko. Dzieciom gotowa jest nieba uchylić.

Życie zawodowe i relacje Anety

Naturalne predyspozycje pchają Anetę do zawodów, gdzie może kształtować wizerunek, osób lub marki, ale też do tych, gdzie ważna jest negocjacja. Sprawdzi się jako dyplomatka, eksperta od PR, ale też handlowiec. Ma artystyczną duszę, połączoną ze smykałką do interesów. Jeśli zostanie szefem, swój zespół schowa pod matczynymi skrzydłami. Jeśli zdecyduje się na własną działalność, pójdzie ścieżką, której inni nie mieli odwagi wybrać. 

Aneta musi być w ciągłym ruchu, co powinien wziąć pod uwagę jej partner i postarać się zatroszczyć o codzienne sprawy. Wtedy ona do domu będzie wracać z przyjemnością i cała odda się uszczęśliwianiu dzieci. Jest silną osobowością, ale nie bywa tyranką, dzieci motywuje do podobnej odwagi, jaką sama reprezentuje. Aneta nigdy nie zapomina o przyjaciołach i nigdy nie wybacza zdrady.

Imieniny i zdrobnienia - Aneta

Imię Aneta można zdrabniać na wiele sposobów, najpopularniejsze to jednak: Anetka, Anusia, Antenka, Anet, Antoninka.

Aneta może obchodzić imieniny 16 czerwca lub 17 lipca. Idealny czas dla niej to wiosna i lato. Kolory żywe, rzucające się w oczy: seledyn, żółty. 

Jako dziecko Aneta miewa kłopoty z wyrażaniem emocji, jednak z czasem się tego uczy, tworząc przy okazji pancerz ochronny, przez który przepuszcza tylko grono zaufanych osób. Jej osobowość najsilniej kształtuje się między 21. a 35. rokiem życia. 

Zobacz także:

To imię dla chłopca było hitem w PRL. W ubiegłym roku nikt nie nazwał tak dziecka

W PRL było hitem, teraz prawie nikt o nim nie pamięta. To imię nadano tylko 12 razy

To imię dla chłopca było hitem PRL. Dziś nikt nie chce nazywać tak dzieci

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?