To będzie ratunek dla milionów matek. Powstał lek, na który czekały od dawna
Na tę chorobę zapada aż 15 proc. matek. Na szczęście, już wkrótce na rynku ma pojawić się lek doustny, który poprawi stan chorych. I to już po trzech dniach stosowania.
Badania kliniczne wypadły bardzo dobrze. Na tyle, że Agencja Żywności i Leków dopuściła te tabletki do użycia i lada dzień mają pojawić się w sprzedaży. Lek jest bardzo silny i choć gwarantuje błyskawiczną poprawą, niesie ze sobą sporo zagrożeń.
Najczęstsze powikłanie po porodzie
Na depresję poporodową zapada około 15 proc. rodzących. Warto pamiętać, że depresja nie przychodzi od razu, pojawia się zwykle kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy po porodzie.
Spadek nastroju, którego doświadcza wiele kobiet w 2-3 dobie po porodzie, to stan fizjologiczny, wynikający ze zmian w gospodarce hormonalnej. Wówczas przechodzi, kiedy poziom hormonów się stabilizuje, depresja nie mija sama.
Depresja poporodowa jest najczęstszym powikłaniem porodowym. Nieznana jest dokładna przyczyna powstawania depresji poporodowej, ale mówi się o czynnikach, które mogą zwiększać jej prawdopodobieństwo:
- brak akceptacji ciąży przez matkę i najbliższych
- ciężki przebieg porodu
- brak wsparcia otoczenia w początkowym okresie po porodzie
Lek dostępny jeszcze w tym roku
Już w 2019 roku FDA (Agencja Żywności i Leków) dopuściła pierwszy lek na depresję poporodową. Preparat w formie zastrzyku, który chora może dostać tylko w szpitalu. A co z tego wynika, był trudnodostępny. FDA zdecydowała o dopuszczeniu pierwszej tabletki na depresję poporodową.
Terapia zuranolonem ma trwać 14 dni. Badania pokazują, że poprawa nastroju ma nastąpić już po 3 dniach jego stosowania. W ciągu 4-6 tygodni kobiety, które przyjmowały lek miały znacznie mniej objawów depresji, niż te, które otrzymywały placebo.
Lek ma trafić do aptek jeszcze w tym roku. Dr Kimberly Yonkers z Yale University ostrzega, że lek jest bardzo silny i nie wiadomo, czy depresja po kuracji nie powróci. Zaleceniem do jego przyjęcia jest wykorzystanie bezskutecznie wszystkich innych metod leczenia.
Tabletka na depresję poporodową ma szereg możliwych działań niepożądanych. Może powodować biegunki, wymioty, zawroty głowy, biegunkę czy infekcje dróg moczowych.
Objawy depresji poporodowej
O depresji poporodowej mówimy, gdy objawy utrzymują się co najmniej przez dwa tygodnie. Zauważalne są:
- spadek nastroju,
- ogólny brak sił , również fizycznych,
- spadek jakości snu: nieustanna senność lub brak odpoczynku,
- brak apetytu,
- wilczy głód.
Kobieta jest niespokojna i drażliwa, czuje się niepewnie w nowej roli, obwinia się za płacz dziecka. Zajmuje się nim niechętnie lub mechanicznie. Napady lęku i paniki, chorobliwe obawy o zdrowie dziecka i o możliwość jego skrzywdzenia.
Depresja poporodowa zagraża życiu
Kobiety z depresją poporodową często wydają się zamyślone, roztargnione i niedostępne. Chora może mieć myśli samobójcze lub towarzyszą jej myśli o skrzywdzeniu, usunięciu ze swojego życia dziecka. Uwolnienie się z obecnej sytuacji jawi się jako jedyna możliwość na odzyskanie równowagi psychicznej.
Jeśli ty lub osoba z twojego otoczenia macie objawy depresji poporodowej, bezzwłocznie zgłoście się po pomoc do psychologa, psychiatry czy choćby lekarza rodzinnego. W depresji nieocenione jest wsparcie najbliższych, maksymalne odciążenie chorej z obowiązków, a także towarzyszenie jej, aby nie czuła się samotna i opuszczona.
Zobacz także:
Leniwa, samolubna i niedostateczna. Młode matki pod wiecznym ostrzałem i oceną
Czy ciężarna może sprzątać kocią kuwetę? Co trzeba wiedzieć o toksoplazmozie w ciąży?
Podają je nawet dzieciom. 5 mitów o bezalkoholowym piwie, w które chcemy wierzyć